Connect with Us

Votohet Kryemistrja më e re në botë/ 34-vjeçarja udhëheq Finlandën

Bota

Votohet Kryemistrja më e re në botë/ 34-vjeçarja udhëheq Finlandën

Publikuar

-

Pas dorëheqjes së ish Kryeministrit finlandez Andy Rinne, detyrën e ka marrë përsipër Ministrja e Transportit në Finlandë, 34-vjeçarja Sana Marin.

Partia socialdemokrate me zgjedhjen e saj ka bërë të mundur që Finlanda të udhëhiqet nga Kryeministrja më e re në botë.

Sara Marin do të udhëheqë një qeveri të majtë ku ka koalicion me pesë parti, katër prej të cilave udhëhiqen nga gra.

34-vjeçarja Marin do të mbetet udhëheqësja e partisë Social Demokrate të paktën deri në kongresin e partisë në muajin qershor. Social Demokratët rezultuan të jenë partia më e madhe në zgjedhjet e prillit dhe për këtë arsye ishin ata të cilët propozuan një qeveri me koalicion të udhëhequr nga Kryeministrja.

Kur të marrë detyrën, Marin do të jetë Kryeministrja më e re në botë. Drejtues të tjerë të rinj ndërkombëtarë përfshijnë Kryeministrin e Zelandës së Re Yasinda Ardern, 39 vjeç, Kryeministrin e Ukrainës Oleksiy Hodcharuk, 35 vjeç, liderin e Koresë së Veriut Kim Jong-un, i cili dyshohet të jetë 36-vjeçar, dhe 38-vjeçari Nebul Akbarov.

“Kemi shumë punë për të bërë në mënyrë që të rikthejmë besimin”, ka deklaruar Sara Marin për mediat. Sara Marin do të jetë udhëheqësja e tretë për shtetin finlandez dhe më e reja në moshë për historinë e vendit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Prish marrëveshjen me BE dhe SHBA/ Irani merr vendim të mos respektojë Paktin Nuklear

Publikuar

-

Nga

Pas vrasjes së komandantit suprem, Qasim Soleimanit, në një mbledhje të jashtëzakonshme, mbrëmjen e së dielës, Irani ka marrë vendim që të mos respektojë më marrëveshjen e vitit 2015 me shtetet e BE-së dhe SHBA-në për limitim të pasurimit me uranium.

Marrëveshja e vitit 2015 limitonte pasurimin me uranium të shtetit persik dhe lehtësonte sanksionet ekonomike të vendosura nga vendet perëndimore. Irani përkushtohej që uraniumi të përdorej vetëm për energji.

Gjithsesi, presidenti amerikan, Donald Trump u tërheq nga kjo marrëveshje vitin e kaluar pasi e konsideronte jo të denjë për popullin amerikan, dhe pasi që nuk besonte se Irani po i përmbahej marrëveshjes.

Tensionet mes SHBA-së dhe Iranit janë rritur shumë muajt e fundit, dhe ato kulmuan pas sulmit me dron ndaj komandantit të ushtrisë iraniane.

Tani pas tërheqjes nga kjo marrëveshje, Irani nuk do të limitojë prodhimin e uraniumit, shkruan NY Times. Qeveria iraniane ka lënë derën hapur për kthim në respektimin e marrëveshjes nëse sanksionet ndaj saj hiqen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidencialet në Kroaci/  Sondazhi i exit poll-it tregon kush është kandidati fitues

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka mbajtur, sot, raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, kutitë e votimit të të cilave janë mbyllur në orën 19.00. Sipas raportimeve të ardhura nga mediat lokale dhe ato rajonale mësohet se sondazhet e para të exit pollit, lidhur me rezultatin, tregojnë se, presidentja në detyrë, njëherësh dhe kandidate garuese për një raund të dytë, Kolinda Grabar Kitaroviq, del ta ketë humbur garën.

Ndërkohë Zoran Milanoviq, ish kryeministri i Kroacisë, po sipas rezultatit të exit-pollit, rezulton të jetë fitues dhe president i ri i Kroacisë me 53,25 %. Milanoviq ka dalë fitues edhe në raundin e dytë të këtyre zgjedhjeve, ku Kitaroviq u rreshtua pas tij.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Konfirmohet takimi i shumëpritur/ Kurti shkon nesër në zyrën e Thaçit

Publikuar

-

Nga

Pas disa ftesave, më në fund është rënë dakord për takimin mes kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit dhe presidentit, Hashim Thaçi.

Mësohet se, Thaçi dhe Kurti do të takohen nesër në presidencë, në orën 15:00, pasi VV-ja ka konfirmuar takimin për mediat kosovare.

“Në letrën e dërguar Presidentit, Kryetari Kurti ka theksuar se me datën 6 janar në orën në të cilën mundet presidenti, do të mund të takoheshin. Dhe po, nesër pritet të mbahet takimi”, bën me dije, Zyra për Media e VV-së.

Kujtojmë se, Kurti ka refuzuar tre takime të propozuara nga Thaçi, dhe ndoshta në këtë të fundit pritet  pritet të mandatohet kreu i VV-së si kryeministër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE