Connect with Us

Video – Shpërthen vullkani në Zelandën e Re/ Humbin jetën 5 persona, disa të plagosur

Bota

Video – Shpërthen vullkani në Zelandën e Re/ Humbin jetën 5 persona, disa të plagosur

Publikuar

-

Një vullkan ka shpërthyer sot në ishullin e Bardhë në Zelandën e Re.

BBC raporton se në ishull besohet se kanë qenë rreth 50 persona, nga të cilët të paktën 5 persona janë identifikuar se kanë humbur jetën dhe 23 të tjerë janë shpëtuar.

Nga këta persona, mësohet se disa janë në gjendje të rëndë shëndetësore, pasi kanë marrë djegie në trup. Grupet e shpëtimit nuk kanë qenë në gjendje të kërkojnë ishullin për shkak të rrezikut të një shpërthimi tjetër.

“Bazuar në informacionin që kemi, nuk besojmë se ka të mbijetuar të tjerë në ishull”, thuhet në një reagim të policisë.

LEXO EDHE:  Shpërthen pas 33 vjetësh vullkani në ishujt Galapagos

Ndërkohë kryeministri Australian Scott Morrison tha se vendi i tij ishte “duke përjetuar një ngjarje të tmerrshme”, teksa theksoi se autoritetet ishin “duke punuar për të përcaktuar mirëqenien e tyre”.

Ishulli i Bardhë, i quajtur edhe Whakaari, njihet si një ndër ishujt me vullkanin më aktiv të vendit. Pavarësisht kësaj, ishulli me pronësi private është një destinacion turistik me turne të shpeshta ditore dhe fluturime të shumta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Prish marrëveshjen me BE dhe SHBA/ Irani merr vendim të mos respektojë Paktin Nuklear

Publikuar

-

Nga

Pas vrasjes së komandantit suprem, Qasim Soleimanit, në një mbledhje të jashtëzakonshme, mbrëmjen e së dielës, Irani ka marrë vendim që të mos respektojë më marrëveshjen e vitit 2015 me shtetet e BE-së dhe SHBA-në për limitim të pasurimit me uranium.

Marrëveshja e vitit 2015 limitonte pasurimin me uranium të shtetit persik dhe lehtësonte sanksionet ekonomike të vendosura nga vendet perëndimore. Irani përkushtohej që uraniumi të përdorej vetëm për energji.

Gjithsesi, presidenti amerikan, Donald Trump u tërheq nga kjo marrëveshje vitin e kaluar pasi e konsideronte jo të denjë për popullin amerikan, dhe pasi që nuk besonte se Irani po i përmbahej marrëveshjes.

LEXO EDHE:  Selfie nga Ferri

LEXO EDHE:  Video/ Studiuesit gjejnë peshkaqen të gjallë brenda vullkanit nënujor!

Tensionet mes SHBA-së dhe Iranit janë rritur shumë muajt e fundit, dhe ato kulmuan pas sulmit me dron ndaj komandantit të ushtrisë iraniane.

Tani pas tërheqjes nga kjo marrëveshje, Irani nuk do të limitojë prodhimin e uraniumit, shkruan NY Times. Qeveria iraniane ka lënë derën hapur për kthim në respektimin e marrëveshjes nëse sanksionet ndaj saj hiqen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidencialet në Kroaci/  Sondazhi i exit poll-it tregon kush është kandidati fitues

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka mbajtur, sot, raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, kutitë e votimit të të cilave janë mbyllur në orën 19.00. Sipas raportimeve të ardhura nga mediat lokale dhe ato rajonale mësohet se sondazhet e para të exit pollit, lidhur me rezultatin, tregojnë se, presidentja në detyrë, njëherësh dhe kandidate garuese për një raund të dytë, Kolinda Grabar Kitaroviq, del ta ketë humbur garën.

LEXO EDHE:  Selfie nga Ferri

LEXO EDHE:  Shpërthen pas 33 vjetësh vullkani në ishujt Galapagos

Ndërkohë Zoran Milanoviq, ish kryeministri i Kroacisë, po sipas rezultatit të exit-pollit, rezulton të jetë fitues dhe president i ri i Kroacisë me 53,25 %. Milanoviq ka dalë fitues edhe në raundin e dytë të këtyre zgjedhjeve, ku Kitaroviq u rreshtua pas tij.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Konfirmohet takimi i shumëpritur/ Kurti shkon nesër në zyrën e Thaçit

Publikuar

-

Nga

Pas disa ftesave, më në fund është rënë dakord për takimin mes kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit dhe presidentit, Hashim Thaçi.

Mësohet se, Thaçi dhe Kurti do të takohen nesër në presidencë, në orën 15:00, pasi VV-ja ka konfirmuar takimin për mediat kosovare.

“Në letrën e dërguar Presidentit, Kryetari Kurti ka theksuar se me datën 6 janar në orën në të cilën mundet presidenti, do të mund të takoheshin. Dhe po, nesër pritet të mbahet takimi”, bën me dije, Zyra për Media e VV-së.

LEXO EDHE:  Shpërthen pas 33 vjetësh vullkani në ishujt Galapagos

LEXO EDHE:  Hiri vullkanik tmerron kilianet , ngjan si gjigand i dalë nga gryka e vullkanit

Kujtojmë se, Kurti ka refuzuar tre takime të propozuara nga Thaçi, dhe ndoshta në këtë të fundit pritet  pritet të mandatohet kreu i VV-së si kryeministër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE