Connect with Us

Shkrimtarja shqiptare zgjidhet kryeministre e Libanit

Bota

Shkrimtarja shqiptare zgjidhet kryeministre e Libanit

Publikuar

-

Shkrimtarja shqiptare, Xhada Arberi (Ghada Arnauti) zgjidhet kryeministre e Libanit pas tërheqjes nga Posti i Sadi Haririt ish kryeministër i Libanit disa herë për shkak të protestave në Liban, dhe pritet Presidenti Ali Asoun që ta miratojë ose dekretojë kandidaturën e saj pas miratimit nga Koalicioni i Qeverisë.

Ajo ka një biografi të pasur duke qenë emër i njohur në Liban dhe më gjerë në Lindjen e Mesme, ndërsa dekadave të fundit ishte larguar në ekzil në Kanada. Xhada Arnauti është shkrimtare, drejtuese e mediave liberale dhe shkenctare në Universitetin e Albertas në Kanada.

Shqiptarja e Libanit, nga Diaspora Shqiptare, shkrimtare, ish drejtuese e Mediave Liberale, dhe shkenctare në Univerisitetin e Albertës, Kanada, kthehet në Liban për të Qeverisur të Rinjtë që kanë pushtuar rrugët e Beirutit.

Ajo Pason Pashko Vasen, ose Vaso Pashain, Shkodranin që ishte Guvernator dhe Kryeminister i Libanit para Pavarësisë, dhe bashkë me Mehmet Aliun gjyshin e Mbretit Faruk , Shqiptarët më të famshëm që Drejtuan Shtete në Lindje nga diasporat e krijuara prej ushtarëve shqiptare dhe familjeve të tyre në mërgim ose në syrgjyn apo në lufte me Perandorinë Osmane.

LEXO EDHE:  Cameron viziton kampet e refugjateve siriane ne Liban

Ky është një sukses i Shqiptarëve në Orient sepse kthen akoma më shumë mundësinë që Shqipëria të kërkojë dhe të ushtrojë rolin e saj si Superfuqi e Ballkanit kur shqiptarët në gjithë Mesdheun janë lidership ekonomik, faktor politik dhe diplomatik…..
Ajo është e martuar ka dy fëmijë dhe kontribuese shumë e mirë e shkences dhe diplomacisë në botë.

Ajo konsiderohet si një zë i rëndësishëm kritik në mbrojtje të të drejtave të njeriut, për demokracinë dhe kundër qeverive të trashëguara diktatoriale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Sulm me raketa mbi Ambasadën amerikane në Bagdad

Publikuar

-

Nga

Një sulm ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Ambasadën amerikane në Bagdad, e cila ndodhet në Zonën e Gjelbër të kryeqytetit të Irakut.

Mediat e huaja raportojnë se dy raketa kanë goditur Ambasadën, dy ditë pas ekzekutimit të gjeneralit iranian Kasem Sulejmani, me urdhër të presidentit të SHBA, Donald Tump.

Agjencia franceze e lajmeve AFP raportoi se fatmirësisht nuk ka pasur viktima, por kanë mbetur të plagosur 4 persona të një familjeje.

LEXO EDHE:  Cameron viziton kampet e refugjateve siriane ne Liban

LEXO EDHE:  Ekzekutimet nga ISIS/Protestë përpara OKB në Bejrut

Bombardimi ndodhi pasi më parë Parlamenti i Irakut shprehu mbështetje për urdhërimin e tërheqjes së trupave të koalicionit të udhëhequr nga SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit me koalicionin ndërkombëtar.

Ndërkohë pritet që kjo ngjarje t’i tensionojë edhe më tepër marrëdhëniet, pasi presidenti i SHBA paralajmëroi se nëse preket qoftë edhe një shtetas amerikan, Irak do të goditet fort.

Të njejtin raportim ka bërë dhe rrjeti i njohur “Al Jazeera”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Prish marrëveshjen me BE dhe SHBA/ Irani merr vendim të mos respektojë Paktin Nuklear

Publikuar

-

Nga

Pas vrasjes së komandantit suprem, Qasim Soleimanit, në një mbledhje të jashtëzakonshme, mbrëmjen e së dielës, Irani ka marrë vendim që të mos respektojë më marrëveshjen e vitit 2015 me shtetet e BE-së dhe SHBA-në për limitim të pasurimit me uranium.

Marrëveshja e vitit 2015 limitonte pasurimin me uranium të shtetit persik dhe lehtësonte sanksionet ekonomike të vendosura nga vendet perëndimore. Irani përkushtohej që uraniumi të përdorej vetëm për energji.

Gjithsesi, presidenti amerikan, Donald Trump u tërheq nga kjo marrëveshje vitin e kaluar pasi e konsideronte jo të denjë për popullin amerikan, dhe pasi që nuk besonte se Irani po i përmbahej marrëveshjes.

LEXO EDHE:  Cameron viziton kampet e refugjateve siriane ne Liban

LEXO EDHE:  OKB:Rrezik për rindezje të konfliktit Izrael-Liban

Tensionet mes SHBA-së dhe Iranit janë rritur shumë muajt e fundit, dhe ato kulmuan pas sulmit me dron ndaj komandantit të ushtrisë iraniane.

Tani pas tërheqjes nga kjo marrëveshje, Irani nuk do të limitojë prodhimin e uraniumit, shkruan NY Times. Qeveria iraniane ka lënë derën hapur për kthim në respektimin e marrëveshjes nëse sanksionet ndaj saj hiqen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidencialet në Kroaci/  Sondazhi i exit poll-it tregon kush është kandidati fitues

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka mbajtur, sot, raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, kutitë e votimit të të cilave janë mbyllur në orën 19.00. Sipas raportimeve të ardhura nga mediat lokale dhe ato rajonale mësohet se sondazhet e para të exit pollit, lidhur me rezultatin, tregojnë se, presidentja në detyrë, njëherësh dhe kandidate garuese për një raund të dytë, Kolinda Grabar Kitaroviq, del ta ketë humbur garën.

LEXO EDHE:  Ekzekutimet nga ISIS/Protestë përpara OKB në Bejrut

LEXO EDHE:  OKB:Rrezik për rindezje të konfliktit Izrael-Liban

Ndërkohë Zoran Milanoviq, ish kryeministri i Kroacisë, po sipas rezultatit të exit-pollit, rezulton të jetë fitues dhe president i ri i Kroacisë me 53,25 %. Milanoviq ka dalë fitues edhe në raundin e dytë të këtyre zgjedhjeve, ku Kitaroviq u rreshtua pas tij.

LEXO TE PLOTE