Connect with Us

Ndarja e çmimeve Nobel/ Shqipëria bojkoton ceremoninë

Kultura

Ndarja e çmimeve Nobel/ Shqipëria bojkoton ceremoninë

Publikuar

-

Shqipëria ka bojkotuar ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel që do të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm.

Lajmi u bë i ditur nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj.
Shkaku i mospjesëmarrjes së Shqipërisë është ndarja e Çmimit Nobel për Letërsi shkrimtarit austriak Peter Hanke.

“Në përputhje me reagimin tonë fillestar, ne kemi udhëzuar edhe Ambasadorin e Shqipërisë në Suedi të bojkotojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel për #Handke. Mizoritë e luftës gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë nuk duhet të shpërblehen”, shkruan Cakaj në Twitter./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi “Mirënjohja e Qytetit”

Publikuar

-

Nga

Mbahet Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë/ Fatos Baxhakut i jepet çmimi "Mirënjohja e Qytetit"

Mbrëmjen e sotme është mbajtur edicioni i 10-të i Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë në Pogradec.

Gjatë festivalit gazetarit dhe dokumentaristit Fatos Baxhaku i është dhënë çmimi “Mirënjohja e Qytetit”, me motivacionin “Për kontributin e tij në zhvillimin kulturor, artistik dhe promovimin e Pogradecit”.

Çmimi iu dorëzua vëllait të Fatos Baxhakut, nga kryetari i Bashkisë Ilir Xhakolli. Në netët e Festivalit morën pjesë 40 filma me metrazh të gjatë dhe të shkurtër dhe çmime shkuan si më poshtë.

Ndërkohë, çmimi për filmin më të mirë shkoi për “Posta e zemrës” nga dy regjisorët turq Elif Polat dhe Cigdem Bozali dhe çmimi për regjinë më të mirë për filmin shkurtër, shkoi për Ergys Metën me “Njeriu i mirë”.

Çmimet e dhëna:

Shortd Deeds – Best Director Short – Urban Zorko Slovenia

Best Director – Short Student – A Brand Neë Tv – Nina Ognajnovic – Serbia

Best Director – Short – Good Man -E Ergys Meta – Albania

Best Balkan Spirit – School Bus – Ramazan Kilic – Turkey

Best Documentary – The Same Snoëflake Has Fallen Numerous Times On Earth – Evrim Inci – Turkey

Jury Special Mention – Mechanism And Other Systems – Miruna MinculescuBest Screenplay – Best Feature

Feated Hearts – Elif Polat Cigdem Bozali- Turkey

Human Rights Aëard – Betëeen Pain And Amen – Toma Enache – Romania

Human Rights Short – The Stamp – Lovro Mrdjem – Slovenia

Best Director – Best Cinematography – Stanislav Donchev – Bulgaria

Anti Covid – 19 Aëard – Handshake – Katerina Sigala – Greece/ CNA.al

 

View this post on Instagram

 

Përbyllim me sukses Edicionin e 10-të Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë në Pogradec. Ne natën speciale të këtij Festivali, çmimi “Mirënjohja e Qytetit” iu dha gazetarit dhe dokumentaristit Fatos Baxhaku, me motivacionin “Për kontributin e tij në zhvillimin kulturor, artistik dhe promovimin e Pogradecit”. Çmimi iu dorëzua vëllait të Fatos Baxhakut, nga kryetari i Bashkisë Ilir Xhakolli. Në netët e Festivalit morën pjesë 40 filma me metrazh të gjatë dhe të shkurtër dhe çmime shkuan si më poshtë. Çmimi për filmin më të mirë shkoi për “Posta e zemrës” nga dy regjisorët turq : Elif Polat dhe Cigdem Bozali. Çmimi për regjinë më të mirë për filmin shkurtër, shkoi për Ergys Meta nga Shqipëria “Njeriu i mirë” SHORTD DEEDS – BEST DIRECTOR SHORT – URBAN ZORKO SLOVENIA BEST DIRECTOR – SHORT STUDENT – A BRAND NEW TV – NINA OGNAJNOVIC – SERBIA BEST DIRECTOR – SHORT – GOOD MAN -E ERGYS META – ALBANIA BEST BALKAN SPIRIT – SCHOOL BUS – RAMAZAN KILIC – TURKEY BEST DOCUMENTARY – THE SAME SNOWFLAKE HAS FALLEN NUMEROUS TIMES ON EARTH – EVRIM INCI – TURKEY JURY SPECIAL MENTION – MECHANISM AND OTHER SYSTEMS – MIRUNA MINCULESCU BEST SCREENPLAY – BEST FEATURE FEATED HEARTS – ELIF POLAT CIGDEM BOZALI- TURKEY HUMAN RIGHTS AWARD – BETWEEN PAIN AND AMEN – TOMA ENACHE – ROMANIA HUMAN RIGHTS SHORT – THE STAMP – LOVRO MRDJEM – SLOVENIA BEST DIRECTOR – BEST CINEMATOGRAPHY – STANISLAV DONCHEV – BULGARIA ANTI COVID – 19 AWARD – HANDSHAKE – KATERINA SIGALA – GREECE

A post shared by Bashkia Pogradec Faqja Zyrtare (@bashkiapogradec) on

LEXO TE PLOTE

Kultura

Dorëshkrimi i shkrimtarit të njohur botohet me emër tjetër/ Vajza e tij denoncon vjedhjen

Publikuar

-

Nga

Shkrimtari dhe filozofi i njohur shqiptar, Isuf Luzaj lindi në Kaninë më 21 shkurt të vitit 1913.

Ai la pas si trashëgimi në dorëshkrim 32 vëllime në poezi,filozofi,histori e ditarë.

Vajza e tij ka akuzuar së fundimi se vjersha që babai i tij i ka kushtuar shokut të tij Hazis Sharra, është publikuar në librin e z.Enver Memishaj.

Ajo shprehet e indinjuar për faktin se vepra e të atit, tashmë është në emër të dikujt tjetër.Elisabeta Luzaj ka denoncuar me ashpërsi këtë vjedhje pasi sipas saj,  i ati i ka dorëzuar një listë me librat e tij, në dorëshkrim. Kjo me arsyetimin se pas vdekjes ndokush mund të tentonte t’i vjedhë dhe ti botojnë në emrin e vetë.

LEXO EDHE:  Sëmundjet nga hipertensioni/ Shqipëria në zonën e rrezikut

LEXO EDHE:  Parlamenti gjerman zyrtarizon Po-në e negociatave

Dorëshkrimin e të atit e ka e bija e cila ka publikuar faktet që vërtetojnë se akuzat e saj janë të vërtëta.

 

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Diku ku dielli nuk perëndon”/ Një roman nga Enxhi Drapi

Publikuar

-

Nga

Studentja e Drejtësisë Enxhi Drapi, ka sjell për lexuesit shqiptar romanin e saj të parë.

Shumë kritik letrarë e kanë vlerësuar si një roman të guximshëm, që godet fort në mentalitetin e shoqërisë. Është një roman me karakter psikologjiko-social, ku në qendër të së cilit vendoset femra.

Unik për llojin e tij në Shqipëri dhe jo vetëm. Dielli për këdo përfaqëson një lëmsh zjarri i cili ndriçon, por autorja e këtij romani na bën ta shohim diellin në një tjetër këndvështrim.

Diku ku dielli nuk perëndon na përballë me historinë e Helenës, një vajzë në dukje të thjeshtë dhe të dobët por, e cila arrin t’i bëjë ballë sfidave, sëmundjeve dhe kërcënimeve jo të thjeshta. Ajo është vajza e një inxhinieri ndërtimi, i cili kthehet në një vrasës të sëmurë dhe herë pas here të pamëshirshëm.Mois është një njeri i cili pranon të bëjë gjithçka vetëm që fëmijët e tij të mos cënohen, por papritur e gjen veten në duart e një hebreu, Xhorxh, i cili e përdor dhe mundohet ta mbajë pas vetes në mënyrë që të mos e ketë rival.

LEXO EDHE:  Cakaj në Selinë e Shenjtë/ E ardhmja e Shqipërisë është drejt BE

LEXO EDHE:  Habit Manjani/ Ambasadorët shkojnë pinë birra në Korçë, bëjnë muhabete kot

Një histori rrënqethëse dhe intensive e cila bazohet në ngjarje të vërtetë, sepse krimi, dështimi, fitoret, zilia dhe paragjykimet janë pjesë e jetës të kujtdo.

Autorja premton se çdokush do e gjejë veten tek njëri nga personazhet. Gjithashtu premton se do t’ju bëjë ta shihni jetën me më shumë pozitivitet sepse gjithçka është e mundur nëse e dëshiron me shpirt. Ky libër gjendet aktualisht në çdo librari në Shqipëri dhe Kosovë.

LEXO TE PLOTE