Connect with Us

Lidhja e shqiptarëve me rakinë/ Ja kush janë më “qeflinjtë” e alkoolit

Sociale

Lidhja e shqiptarëve me rakinë/ Ja kush janë më “qeflinjtë” e alkoolit

Publikuar

-

Të gjithë e dinë marrëdhënien e ngushtë të shqiptarëve me alkoolin.

Të dhënat e fundit të Instat, tregojnë se 60% e shqiptarëve janë përdorues të rregullt të alkoolit.

Një studim më i thelluar i demografik dhe shëndetësor i bërë gjatë 12 muajve të fundit, ka rezultuar se përdoruesit më të shumtë të alkoolit janë në Qarkun e Fierit me 88% dhe atë të Beratit me 87%.

Ndërkohë i njëjti studim thotë se më së shumti alkoolin e pëlqejnë meshkujt në qarqet e Shqipërisë se Mesme dhe të Jugut, ndërsa e kundërta ndodh me qarqet e veriut. Meshkujt  nga Dibra janë përdorues të pijeve alkoolike në masën 28%, nga Kukësi në 39% dhe Shkodra në 45%.

LEXO EDHE:  Cmendet Britney Spears/ Pas drogës dhe alkoolit i pëlqen të zhvishet!

Krahasuar me vitet e fundit, këto 12 muaj është vërejtur se femrat konsumojnë alkool në masë të konsiderueshme prej 28%.

Përdorueset më të mëdhaja janë në qarkun e Beratit me 44%, duke u pasuar nga  Tirana me rreth 41% dhe Vlora me rreth 37%.

Ndërkohë duke iu referuar buxhetit mesatar të një familje, rezulton se shqiptarët shpenzojnë 3.5% të buxhetit për alkool duke harxhuar kryesisht rreth 2600 lekë në muaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Nesër “ngrin” Shqipëria/ Termometri shkon -10 gradë celsius

Publikuar

-

Nga

Dita e hënë pritet të sjellë temperatura shumë të ulta ne vendin tonë.

Në fillimin e javës priten rryma ajri shume të ftohta me origjine polare që do të prekin gjithë Ballkanin duke përfshirë edhe vendin tone.

Moti do të jetë i kthjellët por do të bëjë shumë ftohtë pasi termometri do të zbresë nën zero.
Temperaturat do të zbresin deri në -10 gradë në veri, -5 në onat e ulëta dhe -2 në bregdet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Emigrantët lënë Shqipërinë pas festave/ Fluks lëvizjesh në pikat kufitare

Publikuar

-

Nga

Pas pushimeve në Shqipëri, për emigrantët është koha të lënë vendin e tyre dhe të rikthehen në shtetet ku jetojnë e punojnë.

Në pikat kufitare të vendit, janë shënuar radhë të gjata dhe fluks në qarkullim.

Vetëm  ditën e djeshme në pikën kufitare të Kapshticës kanë hyrë 3527 dhe kanë dalë 5515 shtetas.

LEXO EDHE:  Seks dhe alkool pa ndalim/ Cili vend nuk “pyet” për rregullat morale?

LEXO EDHE:  Vrau shokun/ Gjykata pranon kërkesën për gjykim të shkurtuar për Shkambin

Ndërkohë, në pikën kufitare të Qafë-Thanës kanë hyrë 3387 dhe kanë dalë 2882 shtetas./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nisin reshjet e borës në Korçë/ Probleme në disa akse

Publikuar

-

Nga

Qarku i Korçës është përfshirë nga reshje dëbore që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm.

Zonat me reshjet intensive janë aksi Boboshticë-Dardhë, Korçë-Voskopojë dhe pjesa e Qarrit ka deri sasia e borës ka arritur 7 cm dhe kalohet vetëm me zinxhirë.

Në Qarr ka probleme pasi është bllokuar rruga nga automjetet që kanë mbetur në rrugë, pasi nuk kishin zinxhirë.

LEXO EDHE:  Vdekja misterioze e 24-vjeçarit/ Zbulohen detaje të reja: Shokët dëshmojnë në polici

LEXO EDHE:  Cmendet Britney Spears/ Pas drogës dhe alkoolit i pëlqen të zhvishet!

Ndërkaq, sipas  Sherbimit Meteorologji, në vijim moti do të vij duke u përkeqësuar. Reshje dëbore priten në veri, verilindje, jug dhe juglindje, ndërsa në bregdetin jugor reshje shiu të dobëta. Ndërsa temperaturat do të pësojnë rënie e cila do të jetë e ndjeshme në orët e pasdites e të mbrëmjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE