Connect with Us

Kur do të jetë termeti i radhës?/ Ja përgjigja e profesorit të sizmologjisë

Sociale

Kur do të jetë termeti i radhës?/ Ja përgjigja e profesorit të sizmologjisë

Publikuar

-

Në studion e emisionit “Open” vijon të diskutohet për situatën pas termetit dhe zgjidhjet që duhet të vijnë. Përveç analistëve të përhershëm të pranishëm janë edhe disa përfaqësues ekspertë të qarqeve shkencore.

Një ndër ta është edhe profesori i sizmologjisë, Shyqyri Aliaj i cili, në ndërhyrjen e tij online, bazuar në dy studime të rëndësishme në raport me hartën e intenstitetit të termeteve në periudha ciklike, dha parashikimin i tij shkencor se kur do të jetë termeti i rradhës.

Sipas profesorit duhet një kohë e gjatë që të akumulohet një sasi aq e lartë energjie. Duke marrë parasysh se termeti i fundit i madh në Durrës përpara këtij ishte ai i vitit 1926, termeti i rradhës mund të jetë pas 100 vitesh. “Brenda ciklit që zgjidhet nga studimet e tyre, duhet gjykuar se zona e Durrësit në vitin 1926 është goditur me një termet si ky me të njëjtën magnitudë, ju desh gati 100 vjet për të pasur një termet të tillë”, u shpreh profesor Aliaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Nesër “ngrin” Shqipëria/ Termometri shkon -10 gradë celsius

Publikuar

-

Nga

Dita e hënë pritet të sjellë temperatura shumë të ulta ne vendin tonë.

Në fillimin e javës priten rryma ajri shume të ftohta me origjine polare që do të prekin gjithë Ballkanin duke përfshirë edhe vendin tone.

Moti do të jetë i kthjellët por do të bëjë shumë ftohtë pasi termometri do të zbresë nën zero.
Temperaturat do të zbresin deri në -10 gradë në veri, -5 në onat e ulëta dhe -2 në bregdet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Emigrantët lënë Shqipërinë pas festave/ Fluks lëvizjesh në pikat kufitare

Publikuar

-

Nga

Pas pushimeve në Shqipëri, për emigrantët është koha të lënë vendin e tyre dhe të rikthehen në shtetet ku jetojnë e punojnë.

Në pikat kufitare të vendit, janë shënuar radhë të gjata dhe fluks në qarkullim.

Vetëm  ditën e djeshme në pikën kufitare të Kapshticës kanë hyrë 3527 dhe kanë dalë 5515 shtetas.

LEXO EDHE:  Elvis Naçi në tryezë me Ramën/ “Të çohet në vend amaneti i jetimëve”

LEXO EDHE:  Në prag Krishtlindje/ Arqipeshkvi i Shkodrës ndan mesazhin e tij për Shqipërinë

Ndërkohë, në pikën kufitare të Qafë-Thanës kanë hyrë 3387 dhe kanë dalë 2882 shtetas./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Nisin reshjet e borës në Korçë/ Probleme në disa akse

Publikuar

-

Nga

Qarku i Korçës është përfshirë nga reshje dëbore që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm.

Zonat me reshjet intensive janë aksi Boboshticë-Dardhë, Korçë-Voskopojë dhe pjesa e Qarrit ka deri sasia e borës ka arritur 7 cm dhe kalohet vetëm me zinxhirë.

Në Qarr ka probleme pasi është bllokuar rruga nga automjetet që kanë mbetur në rrugë, pasi nuk kishin zinxhirë.

LEXO EDHE:  Në prag Krishtlindje/ Arqipeshkvi i Shkodrës ndan mesazhin e tij për Shqipërinë

LEXO EDHE:  Elvis Naçi në tryezë me Ramën/ “Të çohet në vend amaneti i jetimëve”

Ndërkaq, sipas  Sherbimit Meteorologji, në vijim moti do të vij duke u përkeqësuar. Reshje dëbore priten në veri, verilindje, jug dhe juglindje, ndërsa në bregdetin jugor reshje shiu të dobëta. Ndërsa temperaturat do të pësojnë rënie e cila do të jetë e ndjeshme në orët e pasdites e të mbrëmjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE