Connect with Us

“Kemi shtet prej kartoni”/ Edmond Spaho nxjerr zbuluar Ramën

Politikë

“Kemi shtet prej kartoni”/ Edmond Spaho nxjerr zbuluar Ramën

Publikuar

-

Ish Deputeti i PD Edmond Spaho, i ftuar në studion e “ABC news” ka hedhur akuza ndaj qeverisë, lidhur me keqmenaxhimin e situatës post-tërmet, duke e konsideruar  si “shtet prej kartoni”

Sipas Spahos, ndër 51 viktimat, një pjesë e tyre ishin pasojë e neglizhencës së kryeministrit, ndërsa vuri në dukje mungesën e paisjeve bazike të ekipeve shqiptare të shpëtimit.

“Ky termet do të tregojë se nuk kemi shtet të vërtetë por prej kartoni pasi nuk kishim emergjencë civile të mobilizuar, pajisje etj.

I dërguam NATOS kërkesë për pajisjet më bazike, sëpata, dyshekë etj, pa folur për pajisjet teknologjike. Jemi një shtet pa financa, pavarësisht 20 miliardë lekëve, ku do t’i marrim? Kanë ndihmuar shumë por nuk dimë fondin e qeverisë, sa është fondi i emergjencave, fondi rezerve? Jemi shtet pa organizim, ne po na zgjatet vlerësimi i dëmëve se mungon organizimi dhe profesionistët.”

Më tej, Edmond Spaho shprehu se ndër 51 persona të vdekur, një pjesë e tyre ishin pasojë e neglizhencës së kryeministrit. “Kush mban përgjegjësi për pallatet në Thumanë që u goditën me 21 shtator dhe prapë njerëzit u futën dhe humben jetën. Ky shtet është i paorganizuar, i papajisur dhe i papërgjegjshëm. Qeveria duhet të veprojë për të vënë njerëzit përpara përgjegjësisë ashtu edhe prokuroria duhet të vendosë njerëzit përballë ligjit”, është shprehur ai.

LEXO EDHE:  LSI me këmbë përpjetë

Ndër të tjera, ish deputeti tha se nëpër fshatra ende nuk janë bërë vlerësime për banesat e dëmtuara dhe kjo vjen si pasojë e keqmenaxhimit nga ana e qeverisë.

“Në fshatra askush nuk ka shkuar për të bërë vlerësime. Janë të shumta shtëpitë e dëmtuara. Ka shtëpi të dëmtuara nga termeti i 21 shtatorit, ka familje që jetojnë në plasmasë pasi as çadra nuk kanë. Ky është keqmenaxhim dhe mungesë bazash materiale”, tha ndër të tjera Spaho./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video/ Ish deputeti tallet keq me Ramën: Miss Cocaine drejton Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike Gent Strazimiri ka ironizuar me gjendjen e kryeministrit Edi Rama mbrëmë në “Opinion”.

Ai ka shpërndarë dhe një video në rrjetet sociale, teksa ka përzgjedhur si kolonë zanore, një nga këngët më të njohura të muzikës rock Cocaine të Eric Clapton për të ilustruar gjendjen jonormale sipas tij, të kreut të qeverisë.

LEXO EDHE:  Pogradec/Rama: Kandidatin PD e ka marrë me qira

LEXO EDHE:  PD: Tenderat e Ramës për Sadriun fiton oferta më e lartë, diferenca 98 milionë lekë

Postimi i plotë:

Miss Cocaine!!!

…She don’t lie, she don’t lie, she don’t lie…

#besim_tek_reformat

#aleat_i_besueshëm_i_nato

#gati_për_negociatat

#drejtues_i_osbe

Miss Cocaine!!!…She don't lie, she don't lie, she don't lie…#besim_tek_reformat#aleat_i_besueshëm_i_nato#gati_për_negociatat#drejtues_i_osbe

Gepostet von Gent Strazimiri am Freitag, 14. Februar 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria vështirë se rrëzohet me revolucion”/ Gjekmarkaj i tregon opozitës hapin e radhës

Publikuar

-

Nga

“Qeveri teknike tre muaj para zgjedhjeve dhe ndryshimi i drejtorit të Policisë”. Këto janë masat që duhen marrë sipas analistit Agron Gjekmarkaj për të garantuar votën e lirë.

Gjekmarkaj deklaron se një proces tjetër me në krye Edi Ramën, do të na fusë në një krizë tjetër.

Analisti pretendon se sistemi politik në Shqipëri është i gjymtuar, institucionet janë të njëanshme dhe mazhoranca duke përfituar nga opozita e bashkuar dhe e ndihmuar nga opozita parlamentare kalon çdo ligj në interes të saj në Kuvend. Më tej, ai thekson se ka ardhur koha për zgjedhjet të parakohshme.

“Mendoj që diçka po lëviz tek opozita. Lideri i opozitës nuk është shfaqur në mediat kryesore të vendit. Duket që ai ka dalë nga zyra. Po shkon aty ku ka plagë sociale. Po rekuperon një raport social të drejtpërdrejtë. Po punon për imazhin e tij personal. Vëmendjen e ka marrë Reforma Zgjedhore. Nuk po flitet shumë për temat e tjera programore. Pika e kthesës do të vijë kur opozita t’i prodhojë lajmet dhe jo mazhoranca. Tani jemi në pikën kur aparati propogandues i mazhorancës prodhon lajme. Kur opozita të tërheqë pas mazhorancën me lajmet, propozimet dhe lëvizjet e saj atëhere atëhere do të jetë pikë kthese”, u shpreh ai në studion e News 24.

LEXO EDHE:  Nga Spartak Ngjela/ Erdhi më në fund koha që edhe në Shqipëri të shporret përfundimisht MAFIA e ndërtimit

LEXO EDHE:  Shqipëria drejt zgjedhjeve të parakohshme

Gjekmarkaj, pretendon se është shumë e vështirë që kryeministri Rama të rrëzohet me revolucion.

“Shumë e vështirë që qeveria të rrëzohet me revolucion. Me një aksion paqësor mund të detyrohet qeveria që të dorëhiqet. Opozita nuk i mbajti pranverën e kaluar njerëzit për t’i ushtruar presion qeverisë. Mund t’ia dilte me disa sforco më shumë por pati edhe ndërhyrje nga ndërkombëtarët”, theksoi analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndoka paralajmëron Ramën/ “Po nuk ndaloi, do përballet me egërsinë e opozitës”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka deklaron se nuk mund të futet në zgjedhje me Edi Ramën kryeministër, pasi pretendon se ky i fundit është objekt i SPAK-ut, sa i takon krimit zgjedhor.

Sipas tij, Rama po shkon drejt një aventure të rrezikshme dhe për këtë deklaron se nuk mund ta pranojë as opozita dhe as faktori ndërkombëtar.

“Përveç papërgjegjshmërisë si politikan, përpiqet që përmes pazareve politike ta kalojë lumin. Kësaj radhe është në kufijtë pamundësisë për faktin se ka një problematike shumë të madhe përpara, ka Bundestagun, ka ndërkombëtarët, ka opozitën që do ta ndryshojë stilin e të bërit politikë duke u fokusuar tek vendimmarrja e kësaj mazhorance”, u shpreh ai në studion e Ora News.

Kryetari i Demokristianëve paralajmëroi se nëse Rama do të shkojë drejt aventurës politike, qytetarët dhe opozita do ta ndalojnë.

LEXO EDHE:  Kushtet e Ramës për BE-në/ Ne kemi nevojë për ju, kurse ju keni nevojë për Ballkanin e qetë

LEXO EDHE:  LSI me këmbë përpjetë

“Ne po shkojmë drejt një rrokullisje politike, ekonomike dhe morale. Një kryeministër që operon edhe pa Gjykata Kushtetuese nuk ka sens që të lejohet në aventurën e tij. Të gjithë po presin  vendimmarrjen e opozitës për të organizuar protestat dhe kjo është një detyrë e jona e patjetërsueshme dhe në kushtet e emergjencës. Unë shpresoj që kryeministri mos përballej për herë të dytë me egërsinë e protestave, me egërsinë e vendimmarrjes së opozitës. Sot kemi bërë një hap të rëndësishëm për bashkëpunimin institucional për ta zgjidhur krizën. E kemi toleruar vetë mazhorancën”, theksoi Ndoka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE