Connect with Us

Foto-Tërmeti godet Italinë/ Qytetarët dalin në rrugë nga paniku, dëme të mëdha në banesa

Bota

Foto-Tërmeti godet Italinë/ Qytetarët dalin në rrugë nga paniku, dëme të mëdha në banesa

Publikuar

-

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë ka goditur Italinë, në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Lëkundjet më të fuqishme janë ndjerë në Scarperia San Piero, në provincën e Firences dhe në Mugello, duke shkaktuar frikë dhe panik tek banorët.

Tërmeti u shoqërua edhe me shumë pasgoditje, njerëzit të panikosur janë larguar dhe shumë kanë fjetur në makina, bashkë me femijët.

Ndërkohë, mediat vendase raportojnë se ka filluar menjëherë raportimi i dëmeve dhe është pëzulluar mësimi në shkollat dhe çerdhet e zonës.

LEXO EDHE:  Kapet me 1 milion euro drogë, e ruajtur për Krishtlindje/ Pranga shqiptarit në Itali

Nga ana tjetër, për shkak të panikut tek qytetarët dhe për çështje sigurie, shkollat u mbyllën edhe në Borgo San Lorenzo, Marradi, Barberino dhe Viçhio si dhe në komunat përrreth.

Sikurse shikohet nga fotot e mëposhtme, dëme kanë pësuar në ndërtesat Scarperia San Piero dhe Barberino, nërkaq autoritetet italiane kanë pezulluar edhe lëvizjen e trenave.

Për më tepër shikoni galerinë e fotove të mëposhtme: / CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Sulm me raketa mbi Ambasadën amerikane në Bagdad

Publikuar

-

Nga

Një sulm ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Ambasadën amerikane në Bagdad, e cila ndodhet në Zonën e Gjelbër të kryeqytetit të Irakut.

Mediat e huaja raportojnë se dy raketa kanë goditur Ambasadën, dy ditë pas ekzekutimit të gjeneralit iranian Kasem Sulejmani, me urdhër të presidentit të SHBA, Donald Tump.

Agjencia franceze e lajmeve AFP raportoi se fatmirësisht nuk ka pasur viktima, por kanë mbetur të plagosur 4 persona të një familjeje.

LEXO EDHE:  Fshihnin kokainën nën divan/ Në pranga dy shqiptarë

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 7 milionë objekte dekorative për Krishtlindje

Bombardimi ndodhi pasi më parë Parlamenti i Irakut shprehu mbështetje për urdhërimin e tërheqjes së trupave të koalicionit të udhëhequr nga SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit me koalicionin ndërkombëtar.

Ndërkohë pritet që kjo ngjarje t’i tensionojë edhe më tepër marrëdhëniet, pasi presidenti i SHBA paralajmëroi se nëse preket qoftë edhe një shtetas amerikan, Irak do të goditet fort.

Të njëjtin raportim ka bërë dhe rrjeti i njohur “Al Jazeera”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Prish marrëveshjen me BE dhe SHBA/ Irani merr vendim të mos respektojë Paktin Nuklear

Publikuar

-

Nga

Pas vrasjes së komandantit suprem, Qasim Soleimanit, në një mbledhje të jashtëzakonshme, mbrëmjen e së dielës, Irani ka marrë vendim që të mos respektojë më marrëveshjen e vitit 2015 me shtetet e BE-së dhe SHBA-në për limitim të pasurimit me uranium.

Marrëveshja e vitit 2015 limitonte pasurimin me uranium të shtetit persik dhe lehtësonte sanksionet ekonomike të vendosura nga vendet perëndimore. Irani përkushtohej që uraniumi të përdorej vetëm për energji.

Gjithsesi, presidenti amerikan, Donald Trump u tërheq nga kjo marrëveshje vitin e kaluar pasi e konsideronte jo të denjë për popullin amerikan, dhe pasi që nuk besonte se Irani po i përmbahej marrëveshjes.

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Rama pa shifra para komisionerit të BE

LEXO EDHE:  Detaje të reja/ Zbulohet sasia e drogës në gomone pas 5 orësh ndjekje

Tensionet mes SHBA-së dhe Iranit janë rritur shumë muajt e fundit, dhe ato kulmuan pas sulmit me dron ndaj komandantit të ushtrisë iraniane.

Tani pas tërheqjes nga kjo marrëveshje, Irani nuk do të limitojë prodhimin e uraniumit, shkruan NY Times. Qeveria iraniane ka lënë derën hapur për kthim në respektimin e marrëveshjes nëse sanksionet ndaj saj hiqen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidencialet në Kroaci/  Sondazhi i exit poll-it tregon kush është kandidati fitues

Publikuar

-

Nga

Kroacia ka mbajtur, sot, raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, kutitë e votimit të të cilave janë mbyllur në orën 19.00. Sipas raportimeve të ardhura nga mediat lokale dhe ato rajonale mësohet se sondazhet e para të exit pollit, lidhur me rezultatin, tregojnë se, presidentja në detyrë, njëherësh dhe kandidate garuese për një raund të dytë, Kolinda Grabar Kitaroviq, del ta ketë humbur garën.

LEXO EDHE:  Detaje të reja/ Zbulohet sasia e drogës në gomone pas 5 orësh ndjekje

LEXO EDHE:  Këshilla e psikiatres/ Si të kaloni frikën nga tërmetet

Ndërkohë Zoran Milanoviq, ish kryeministri i Kroacisë, po sipas rezultatit të exit-pollit, rezulton të jetë fitues dhe president i ri i Kroacisë me 53,25 %. Milanoviq ka dalë fitues edhe në raundin e dytë të këtyre zgjedhjeve, ku Kitaroviq u rreshtua pas tij.

LEXO TE PLOTE