Connect with Us

Fatura e tërmetit/ Malaj i kërkon Ramës transparencë

Politikë

Fatura e tërmetit/ Malaj i kërkon Ramës transparencë

Publikuar

-

Ish ministri i Ekonomisë dhe Financa, Arben Malaj i ftuar në Report Tv, ka folur lidhur me situatën post-tërmet në vend.

Malaj ngurroi të jepte një shifër totale të asaj çka mendohet se mund të jetë kostoja totale e dëmeve, ndërsa e vuri theksin tek transparenca e qeverisë.

Malaj ngriti pikpyetje lidhur edhe me mungesin e disa faktorëve kyç në  menaxhimin e krizës, si ajo e Kryqit të Kuq Shqiptar.

“Nuk kam guxuar të them një shifër, edhe në media të tjera nuk e kam thënë këtë. Menaxhimi total i krizës kërkon një buxhet suplementar. Megjithëse këmbëngul, qeveria duhet të jetë transparente.

LEXO EDHE:  Parlamenti shkarkon Malajn me minimum votash/ Si votuan deputetët

Të bëjë transparente pse Kyqi i Kuq Shqiptar nuk është pjesë e menaxhimit të krizës!? Çfarë ka ndodhur!? Pavarësisht nga arsyet, gjërat duhet të bëhen transparente.

Në momentin që nuk përfshihet Kryqi i Kuq, mjeket pa kufi apo pse jo dhe Gjysmë Hëna e Kuqe, diçka ecën më ngadalë.

Kam parë shumë organizata që kanë mbledhur para. Por më mirë është të investojnë në diçka që mbetet se sa në gjera të konsumit të përditshëm”, theksoi Malaj ndër të tjera./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

Nga

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Parlamenti shkarkon Malajn me minimum votash/ Si votuan deputetët

LEXO EDHE:  Rritet bilanci i viktimave/ I bllokuar nën rrënoja, ndërron jetë i riu në Thumanë

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Këta janë çmendur të gjithë

LEXO EDHE:  Rritet bilanci i viktimave/ I bllokuar nën rrënoja, ndërron jetë i riu në Thumanë

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE