Connect with Us

“Buxheti do të jetë i monitorueshëm”/ Rama: Disa banorë të Durrësit do të akomodohen në periferi të Tiranës

Politikë

“Buxheti do të jetë i monitorueshëm”/ Rama: Disa banorë të Durrësit do të akomodohen në periferi të Tiranës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama, sot në mbledhjen e Dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit foli për progresin e bërë deri tani nga qeveria për rregullimin e situatës së rëndë pas termetit të 26-nëntorit.

Në lidhje me Fondin e të ardhurave  dhe donacionet, Rama tha se pritshmëritë janë të konsiderueshme. Në lidhje me buxhetin, Kryeministri përmendi se buxheti do të jetë i monitorueshëm nga të gjithë. Më pas, ai dha një bilanc për familjet e akomoduara deri tani, duke thënë se për shkak mungese banesash, disa prej banorëve të Durresit do të duhet të akomodohen në periferinë e Tiranës.

“Pritshmëritë për donacione janë të konsiderueshme. Pjesën e parë të shkurtit do të realizohet konferenca e madhe e donacioneve. Do të jetë një buxhet i veçantë  dhe do të jetë i monitorueshëm nga institucionet dhe shoqëria.

666 familje kanë përfituar fondin e qerase, për momentin ka mungesë apartamentesh por po punojmë për një zgjidhje jashtë Durrësit në periferitë e Tiranës. Në Tiranë nga 1120 familje, 922 janë të akomoduara, të tjerat në akomodim e sipër”, u shpreh Rama.

Kryeministri tha se nuk ka ende një raport përfundimtar rreth dëmëve, duke përmendur se një i tillë do të bëhet publik në fund të muajit janar.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri përgjoi kreun e kuvendit?/ Betejat e Ilir Metës në qeveri vazhdojnë

“Nuk ka ende një raport paraprak të dëmëve. Raportet post katastrofë kërkojnë kohë. Do të kemi raport paraprak, të dytë dhe final në fund të muajit janar për t’i hapur rrugë konferencës së donatorëve”, u shpreh Edi Rama.

Rama premton se shtëpitë e reja që do të ndërtohen do të kenë kushte shumë më të mira se sa ato që kishin banorët e prekur nga termeti, gjë që sipas Ramës, do u’a përmirësojë jetën.

“Po përgatitet ligji i posaçëm për rindërtiminqë ka për qëllim të krijojë një kuadër ekskluziv për aspektet që kanë të bëjnë me rindërtimin, kemi një grup pune non stop, një draft të parë e kemi gati dhe po bashkëpunojmë me komisionin e ligjeve. Konferenca e donatorëve ka një shpjegim: institucione vullnetare, dosjet e objekteve për rindërtim, ekzistojnë 386 dosje projektesh për rindërtim, janë bërë gati në mënyrë që të punohet në mënyrë të organizuar, të mos humbim kohë”, u shpreh mes të tjerash Kryeministri Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

E zbulon Ngjela/ Ja pse është bllokuar zhvillimi i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela deklaron se, korrupsioni i lartë shtetëror ka ndaluar historinë evolutive të Shqipërisë.

Në një analizë, Ngjela thotë se korrupsionet kryeministrorë që pasuan njëri-tjetrin në Shqipëri kanë ndaluar evolucionin e shoqërisë dhe ingredientët e evolucionit që janë arsimi, prodhimi, shkenca, gjuha, komunikimi, liria shoqërore, liria politike, liria ekonomike, liria e shtypit, media, fjala e lirë dhe drejtësia.

Avokati pretendon se, të gjithë këta ingredientë në Shqipëri janë jashtë zhvillimit dhe kanë ndaluar evolucionin e koshiencës shqiptare dhe njëherësh, ka ndaluar vetë historinë.

Sipas tij, gjendja e rëndë e arsimit, nën cilësinë mesatare, nuk është një gjë që ka ardhur nga rasti.

“Cilësia arsimit u godit nga politika që në vitin 1992. Në fillim u godit universiteti, pastaj, me sistem, u godit në mënyrë drastike edhe shkolla e mesme. U trajtuan mësuesit e gjimnazeve si hamej rrugësh, dhe u fut në arsim injoranca në mësimdhënie. Pas kësaj filloi shitja e notës, dhe shitja e diplomave.
Për 15 vjet Shqipëria kaloi në injorancë, pa gjimnaze cilësorë, pa shkolla profesionale, dhe, hyri në analfabetizm me një përqindje që në Europë quhet shumë e lartë. E gjitha kjo ishte në fakt skema antintelektualiste e injorancës politike. Luftë kundër intelektit të kualifikuar, dhe sidomos luftë kundër akademizmit”, shprehet Ngjela.

LEXO EDHE:  Publikohet videoja/Socialistëve në Kavajë u ra e papritur tërheqja e Ramës, shihni ç’po bënin

LEXO EDHE:  “S’ mu duk në rregull”/ Meta i përgjigjet Ramës: Mos përdor më SHBA

“Pikërisht në këtë kohë, kur arsimi cilësor kishte marrë fund, u hodhën në treg minimumi pesë universitete privatë që iu shisnin diploma kujdo.
Pas kësaj, ata që ishin krijuesit e kësaj gjendjeje, hapën dyert e administratës shtetërore për punësimin masiv të diplomës së blerë.
Pas këtij procesi disavjeçar injoranca pushtoi edhe administratën shtetërore.
Një tmerr i vërtetë: korrupsioni shtetëror u bë dominant në drejtimin e shtetit shqiptar. Injorantët e emëruar në “pikat e mjaltit” ishin vjelës të ardhurash korruptive, por edhe pagues të regullt të ministrave që i kishin emëruar”, vijon më tej avokati, teksa thekson se të gjitha kryeministrat u bashkuan me krimin e organizuar, ndërsa kryeministri aktual është kampioni i kësaj gjendjeje të kriminalizuar të administratës shtetërore.

Ngjela thotë se shkenca u godit si rrjedhojë e histerisë antidije që u vendos në Shqipëri. Ai pretendon se rrafshimi i arsimit dhe likuidimi i shkencës sollën një krizë të rëndë të intelektit.

Avokati ngre pyetjet nëse: “Do ta hetojë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe SPAK këtë batërdi antishqiptare? Këta duhet ta hetojnë, sepse hetimi dhe agjencitë informative amerikane i kanë të faktuara, kurse shqiptarët duan të dëgjojnë të vërtetën nga hetimet: përse gjithë ky mllef antishqiptar kundër prosperitetit të shoqërisë shqiptare?”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“S’ka paqe me Ramën”/ Paralajmëron Paloka: Do ketë përballje në janar

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike vijon të shohë si të vetmen rrugë për zgjidhjen e krizës politike, zgjedhjet e parakohshme.

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka deklaron se kryeministri Edi Rama nuk mund ta zgjidhë krizën dhe kushtet që i janë vendosur nga BE, pa opozitën. Gjithashtu ai theksoi se po presin që hapin e radhës për Reformën Zgjedhore ta bëjë mazhoranca.

“Nëse nuk është dakort me propozimet tona të ketë një kundër propozim se duam atë tryezë që pranoni ju dhe të kemi tryezë tjetër por jo atë komision që ai përfaqëson parlamentin vetëm të një pale. Ne jemi të gatshëm. Ne nuk e shuajmë funksionin e komisionit se në fund fare kodi zgjedhor aty do miratohet”, theksoi Paloka gjatë një intervistë për Top Channel.

LEXO EDHE:  INTERVISTË EKSKLUZIVE – U dhunua barbarisht nga policia/ Artisti tregon ngjarjen

LEXO EDHE:  INTERVISTË EKSKLUZIVE - U dhunua barbarisht nga policia/ Artisti tregon ngjarjen

Demokrati deklaroi, më tej se, nuk do të ketë paqe me Ramën dhe se janari do të ketë përballje me qeverinë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjesti skandaloz i Veliajt/ Vokshi thirrje organizatave: Reagoni

Publikuar

-

Nga

Gjesti skandaloz i kryebashkiakut, të Tiranës, Erion Veliaj që puthi në buzë një fëmijë në një emision televiziv, nuk është pritur aspak mirë nga qytetarët.

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi është një ndër politikanët që ka reaguar ashpër ndaj këtij veprimi aspak të këndshëm.

Vokshi e cilëson skandaloz këtë gjest dhe kërkon reagimin e organizatave për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve, teksa thekson se “asnjë prind nuk do ta lejonte që fëmija e tij të puthej në buzë nga një i rritur, e aq më tepër nga një kryetar bashkie”.

LEXO EDHE:  Rama në “ethe”/ Reforma në drejtësi rrezikon Qeverinë

LEXO EDHE:  “S’ mu duk në rregull”/ Meta i përgjigjet Ramës: Mos përdor më SHBA

“Ku janë organizatat për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve? Pse nuk flasin? Apo Veliaj ua ka blerë heshtjen me para e projekte?

Ku është Agjencia për Mbrojtjen e Fëmijëve?

Në çdo vend tjetër të botës kjo ngjarje do ishte dënuar nga shoqëria dhe institucionet që mbrojnë të drejtat e fëmijëve”, shprehet Vokshi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE