Connect with Us

Shembja e godinës nr.15 në QS/ Paloka: Rama e shembi në ditën e Rinisë sepse atje lindi PD

Politikë

Shembja e godinës nr.15 në QS/ Paloka: Rama e shembi në ditën e Rinisë sepse atje lindi PD

Publikuar

-

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka reaguar për shembjen e godinës 15 në Qyteti Studenti, godinë e cila është prishur sot pasi nga inspektimet ka rezultuar e pabanueshme.

Paloka ka ngritur pyetjen mos shembja pikërisht e kësaj godine është bërë me kast nga ana e Kryeministrit meqenëse kjo ka qenë godina ku bëheshin mbledhjet e para që çuan në krijimin e Partisë Demokratike.

Nënkryetari thotë se Rama ka zgjedhur pikërisht ditën 8 dhjetor, ditën e Rinisë që solli Demokracinë, për të shkelur idenë e kësaj të fundit duke mbrojtur dhe rikthyer idealet komuniste dhe diktatoriale.

“A thua “mendja perverse” urdheroi qëllimisht shembjen e godinës 15 pikërisht sot më 8 dhjetor ?! Sapo pashë një lajm që godina 15 nr Q. Studenti po shembet sot nga qeveria! Godina 15 ishte vendi ku u mblodhën fillimisht studentët dhe intelektualet që më pas vendosën krijimin e PD, të parës parti opozitare pas gati 50 vjet diktaturë.

A thua një mendje perverse, tipike për Ramën dhe ata që e rrethojnë, zgjodhi qëllimisht 8 dhjetorin për ta shkatrruar ? Nuk di nëse godina ka qenë realisht për tu shembur ( banorët këmbëngulnin që nuk kishte probleme), po edhe ne se …a nuk duket si shume e”e gjetur” data 8 dhjetor ?! Nga ata që po përpiqen të rikthejnë jo vetëm simbolet por dhe format represive të diktaturës, gjithshka mund të pritet, për më tepër kur në krye kanë një qënie diabolike, një hakmarrës shpirtvogel si Rama !!!” ka shkruar ai.

LEXO EDHE:  Video/ Rama: Do jem gjithmonë i pakënaqur me veten dhe qeverinë, nuk dua të brohoritem

Pasi e ka quajtur Ramën “mendje perverse”, në fund të postimit Paloka shpreh se megjithatë, Partia Demokratike nuk është një godinë por janë njerëzit dhe idealet që e mbajnë gjallë.

“Sidoqofte, ne se mendja perverse e ka menduar dhe këtë, duhet ta dijë se PD nuk ka qenë kurrë as një godinë e as vetëm një grup njërzish , po ka qenë dhe mbetet një aspiratë dhe siç kanë thënë njerëz me të mençur se unë ; aspiratat dhe idealet as nuk mund të burgosen e as nuk mund të shemben”, përfundon postimin Paloka./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pushimi i hetimeve për Erion Veliajn/ Goxhaj “kryqëzon” PD-në

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Apelit ka pushuar hetimet ndaj kryebashkiakut Erion Veliajt, dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar.

lIdhur me këtë çëshje ka reaguar dhe avokati i njohur Altin Goxhaj i cili ngren pyetje se pse PD nuk është paraqitur në gjyq si kallzuese.

Sipas Goxhaj, ajo që është më e rëndë është fakti  se gjykata i ka mbyllur hetimet për 3 milion euro grabitje, kur në fakt pisha është blerë për 8200 dollarë.

“A KA NDONJE KOMENT PD PSE NUK ESHTE PARAQITUR NE GJYQ SI KALLZUESE???
Ne fakt ajo qe eshte me e renda, nuk eshte se gjykata e Reformes Soros ne Drejtesi (te miratuar me 139 vota ne 2016) haptas fare ka mbyll hetimin per 3 milione euro grabitje ku pisha eshte blere per 8200 dollare! Maskarallaku eshte qe PD ka neglizhuar paraqitjen ne gjyq si pala kallzuese (eshte detyra e kallzuesit te interesohet per dt e gjyqit dhe kete e di cdo avokat)! Sipas reagimit te PD ata s’dine gje qe eshte marre ky vendim!!!
Nga ana tjeter kallzimi te ben te dyshosh se PD eshte perqendruar te procedura e pershpejtuar duke iu referuar nje vendimi kolegjial te Keshillit Bashkiak dhe jo te roli i ekzekutivit per te pranuar nje pishe me cmim 8200 dollare, nje shifer qartas e mjaftueshme per te kerkuar vazhdimin e hetimit!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi është bërë në sajë të Konferencës së Sigurisë që po mbahet në Mynih.

Rama ka publikuar foto nga darka, ku kanë qenë pjesëmarrës dhe një sërë politikanësh dhe intelektualësh nga e gjithë bota.

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela i del në krah Berishës / Ja çfarë duhet të bënin demokratët pas fyerjes së Ramës

LEXO EDHE:  Video-Rama mesazh nga Londra/ Viti i ri nuk do gjejë asnjë rrënojë dhimbjeje

“Me Mark Zuckenberg, krijuesin e Facebook, gjatë një darke miqsh të posaçëm, mbledhur në Mynih për Konferencën e Sigurisë”, shkruan Rama krahas fotove të postuara në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dha dorëheqjen para vendimit të vettingut/ Rama emëron bashkëshorten e Denar Bibës në këtë post

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak kohë pasi dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë, Elona Kana, bashkëshortja e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Denar Biba, është emëruar në një tjetër post.

Mësohet se Këshilli i Ministrave e ka emëruar Kanën si anëtare të Komisionit Kombëtar Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura.

Ndërkohë, kujtojmë se Elona Kana ka mbajtur postin e këshilltares në Gjykatën e Lartë, por dha dorëheqjen vetëm pak ditë para se trupa e vettingut të jepte vendimin për figurën e pastërtisë dhe të ardhurat e saj.

Gjithashtu Kana hoqi dorë edhe nga studimet në Shkollën e Magjistraturës, për arsye që ende nuk janë bërë me dije. Më 3 shkurt të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vettingut dhe e ndaloi bashkëshorten e Bibës të mbajë poste në drejtësi për 15 vite./ CNA.al

Pak ditë para vendimit të vettingut/ Jep dorëheqjen bashkëshortja e Denar Bibës

LEXO TE PLOTE