Connect with Us

Rama i bën sërish ftesë Bashës/ Pendohet dhe fshin postimin

Politikë

Rama i bën sërish ftesë Bashës/ Pendohet dhe fshin postimin

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama pak momente më parë i ka bërë ftesë kreut të opozitës Lulzim Bashës, por duket se është penduar.

Rama i shkruante Bashës se refuzimi i tryezës së përbashkët është gabim i madh, ndërsa pak çaste më pas e ka fshirë këtë propozim të hapur nga profili i tij në Twitter.

“@lulzimbashaal një pjesë e sugjerimeve të publikuara lidhur me bizneset e dëmtuara në Durrës, përkojnë me propozimet e hartuara nga kryetari i Komitetit Kombëtar të Rindërtimit & Ministrja e Financave. Por vazhdoj të them se refuzimi i tryezës së përbashkët është gabim i madh”, deklaronte kreu i qeverisë.

Kujtojmë se kjo ishte thirrja e tretë për dialog për Bashën, pas tërmetit të 26 nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    8 Dhjetor, 2019 at 6:41 pm

    Pirdh,pirdh,km dsllkauk qe i gezohet ketij termeti sepse keshtu mendon se do shtyje ditet ne pushtet

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Publikuar

-

Nga

Kastriot Islami “zbërthen” formulën e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Propozimi i PS, mashtrim i madh

Eksperti i çështjeve zgjedhore dhe ish-ministri i jashtëm Kastriot Islami në një intervistë për Abc Neës me gazetaren Fabiola Hoxha foli për formulën e propozuar së fundmi nga PS për Kodin Zgjedhor.

Islami e ka cilësuar si një mashtrim të madh. Sipas tij ajo që është prezantuar nuk është gjë tjetër veçse mënyrë për të penguar koalicionet parazgjedhore.

Është një mashtrim i madh  që po u bëhet shqiptarëve që kanë kërkuar të kenë ndryshim thelbësor të procesit zgjedhor. Duke hapur listat. Po prishet koalicionet që quhen të përbëra dhe gjithë kjo histori është bërë nga Edi Rama që është bërë i neveritshëm. Dhe e dyta të pengojë opozitën nëpërmjet prishjes së koalicioneve. Këtu kemi arritur nëpërmjet një këshilli Politik.

Ndryshimi është bërë i njëanshëm pa pjesëmarrjen e opozitës. Ndryshimi është bërë në shkelje të marrëveshjes së 5 qershorit. Është një shkelje e rëndë e komisionit të Venecias. Është një shkelje e rëndë që evidentoi Merkel dje, që ha se reforma duhet bërë me konsensus. Është një shkelje shumë e rëndë e Kushtetutës. Në fund fare është një shkelje që bëhen ndryshime kushtetues enë një parlament ilegjitim me 122 deputetë”, u shpreh ai.Më tej, Islami thekson se formula e socialistëve nuk është për lista të hapura, pavarësisht se është propozuar si e tillë.

LEXO EDHE:  “150 milionë USD të oligarkëve të shkojnë për të pastrehët”/ Basha takon Ministrin e Jashtëm italian

LEXO EDHE:  Mesila Doda “shpërthen” ndaj Ramës e Bashës/Na e shpifët!

Siç thekson ai, është sërish Rama që do të rendisë deputetët e tij. Islami e cilëson si listë të ngrirë, ndërsa shton se kjo formulë nxjerr jashtë loje partitë e vogla.

“Procedura është bërë e njëanshme. Ka bërë një propozim, praktikisht nëpërmjet kësaj ndodh që kryetari i partisë cakton parë renditjen e kandidatëve. Rama do të rendisë të 11 deputetë e tij në Shkodër. E zemë se në Shkodër do marrë pjesë 50% e popullsisë dhe Rama fiton 5. Dhe nëse deputeti i gjashtë nuk merre 12 mijë vota e një ai nuk zgjidhet. Një burrë nuk e heq një grua. Duhet një grua që të marrë më shumë vota. Ka një hile, votuesit i janë dhënë 3 mënyra votimi. Kur voton 2 kandidatë ai nuk zhvendos sepse votat nuk i kalojnë kandidatit.

Kjo është një listë e ngrirë, e vendosur nga kryetari i partisë dhe është shumë e vështirë në terren që kjo të ndodh”, shprehet ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hapini listat 100 për qind”/ “Shpërthen” Meta: Mjaft e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e “integrimit”

Publikuar

-

Nga

“Hapini 100 për qind”/ “Shpërthen” Meta: Mjaft e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e "integrimit"

Presidenti Ilir Meta vijon të përcjellë mesazhe të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta bën thirrje për hapjen 100% të listave.

Po ashtu ai I drejton edhe një apel të fortë mazhorancës, ndërsa shkruan “mjaft e degraduat Kuvendin”.

“Hapini listat për qytetarët që të zgjedhin pas 12 vjetësh më në fund deputetët.Hapini 100 për qind!

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive-Momenti kur flet Basha/Ja si dështoi sot hapja e fushatës

LEXO EDHE:  Mesila Doda “shpërthen” ndaj Ramës e Bashës/Na e shpifët!

Mjaft e degraduat Kuvendin kështu, se edhe një asamble kooperative ka qenë dikur shumë më e përgjegjshme.

Shqipëria ka patur parlamentarizëm të shkëlqyer 100 vite më parë o shakaxhinjtë e “integrimit”.-shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Si të përfitoni ndihmë juridike falas?/ Etlida Gjonaj sqaron qytetarët

Publikuar

-

Nga

Etilda Gjonaj përballë faktit/ Pse po hesht për firmën e falsifikuar në pronën e Blushit

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka publikuar në rrjetet sociale, një Manual i cili sqaron qytetarët sesi të përfitojnë nga ndihma ligjore falas.

“Ndihma Juridike Falas është një nga realitetet më të prekshme për qytetarët shqiptarë, rezultat i drejtpërdrejtë i Reformës në Drejtësi.

Si mund të përfitoni nga kjo ndihmë?

Lexoni shkurt informacionin në link ku gjeni edhe menyrat e duhura të kontaktit”-shkruan Gjonaj.

LEXO EDHE:  Nga kamarier në luks të shfrenuar/ Ku i gjeti paratë Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  Basha hesht për krimet e Veliajt/ Çfarë e mban peng Lulin te "lali Eri"

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Etilda Gjonaj (@etildagjonaj) on

LEXO TE PLOTE