Connect with Us

Horoskopi i ditës, 8 dhjetor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 8 dhjetor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill
Sot do i zgjidhni te gjitha problemet qe keni pasur me partnerin dhe do ndiheni shume me te qete. Edhe ai do mundohet t’iu beje surpriza dhe do ju mbaje ne pëllëmbe te dorës. Beqaret do e kenë shume te vështirë ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik te mbeten serish vetëm. Ne planin financiar do keni fat te padiskutuar dhe situata do normalizohet me shpejt nga sa e kishit menduar.

DEMI 21. prill – 21. maj
Për te dashuruarit do jete dite e zakonshme kështu qe do ata do kalojnë edhe momente delikate, por edhe nga ato emocionueset e te zjarrtat. Beqaret do ndihen me te lire për te vepruar dhe ka mundësi te kenë një dite te begate. Mundësitë do jene si për aventura kalimtare ashtu edhe për lidhje te qëndrueshme. Ne planin financiar do ecni me plane dhe gjendja do jete e mire.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor
Dite e mbushur me turbullira ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do jeni te dy palët kokëfortë dhe nuk do doni te toleroni për asgjë. Beqaret do tërhiqen mjaft nga disa persona, por nuk do kenë guxim t’i shprehin ndjenjat e tyre. Për pasoje edhe dita e sotme do mbetet e njëjtë. Me financat duhet te jeni sa me te logjikshëm. Hua mos jepni, por as investime te tejskajshme mos bëni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik
Ju te dashuruarit do ndikoheni edhe pozitivisht edhe negativisht nga yjet gjate kësaj dite. Do keni kundërshtime ne ide, ndonjëherë edhe do acaroheni, por ne fund do gjeni gjuhen e përbashkët. Beqaret do realizojnë me ne fund takimin e shumëpritur dhe do fillojnë lidhjen e ëndërruar. Për sektorin e financave do jete dite goxha pozitive. Jo vetëm qe nuk do kenë probleme, por situata mundet edhe te përmirësohet paksa.

LUANI 23. korrik – 22. gusht
Partneri do ju përkëdhelë gjithë kohës sot dhe do ju mbaje ne pëllëmbe te dorës. Çdo moment do jete i kënaqshëm dhe i mbushur me kënaqësi te forta. Beqaret gjithashtu do kalojnë një dite pozitive dhe do ndihen me te plotësuar se me pare. Sektori i financave do konsolidohet akoma me shume kështu qe mund te kryeni edhe investime te guximshme për një te ardhme me te mire.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator
Nëse nuk doni qe marrëdhënia juaj ne çift te ketë probleme gjate kësaj dite, mundohuni ta mbani sa me larg rutinën. Shprehini sa te mundni ndjenjat dhe keni për ta pare sa mire do ju ece gjithçka. Beqaret do jene gati për aventura te jashtëzakonshme dhe jeta mund t’iu marre një drejtim me te bukur. Ne planin financiar fati do ju buzëqeshë gjithë kohës dhe nuk do keni asnjë lloj problemi.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor
Te dashuruarit qe duan te kenë një dite me te begate dhe me pozitive duhet te jene me tolerante dhe me te kuptueshëm. Nëse jeni vetëm, kjo e sotmja ka për te qene një dite disi e vështirë. Do ndiheni keq kur te shihni te tjerët te dashurohen dhe do lodheni se menduari arsyet pse nuk keni fat. Me shpenzimet tregohuni te kujdesshëm sa me shume sepse disa dite me vone do ju nevojiten me tepër para.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 shtator 2017

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor
Mjedisi yjor do e favorizoje gjithë kohës jetën tuaj ne çift sot dhe do e beje atë edhe me te bukur. Mes jush dhe partnerit do sqarohen te gjitha mosmarrëveshjet. Beqaret nuk do e kenë aspak mendjen tek krijimi i një lidhjeje, por do kenë një dite mjaft emocionuese dhe te mbushur me alegri. Ne planin financiar ekuilibri do mbizotërojë gjate gjithë kohës dhe kjo do ju qetësojë pafund.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor
Venusi dhe Marsi do jene planetët me te begate për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe do e bëjnë atë me fantastike. Emocionet do jene te jashtëzakonshme dhe do ndiheni aq mire saqë nuk do doni te shkëputeni asnjë çast nga njeri-tjetri. Me financat tregohuni sa me te matur qe te mundeni sepse ne te kundërt vështirësitë do jene shume me te mëdha nga sa mund ta mendoni.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar
Jeta juaj ne çift do privilegjohet tej mase gjate kësaj dite. Do i përkushtoheni pafundësisht atij qe dashuroni dhe marrëdhënia ne çift do jete me e jashtëzakonshme. Beqaret do jene gati te bëjnë gjithçka qe ta ndryshojnë sa me pare statusin dhe te kenë një jete me te gëzueshme. Ka mundësi qe fati sot te jete me ta. Financat do jene goxha te kënaqshme kështu qe vazhdoni me këtë strategji menaxhimi.

UJORI 21. janar – 19. shkurt
Nëse jeta juaj ne çift ka qene delikate kohet e fundit, sot do bëni te pamundurën për te sqaruar gjithçka. Vetëm duke folur hapur me njeri-tjetrin mund te kuptoheni me mire. Ata qe janë vetëm do dine si dhe ke te joshin kështu qe jeta sentimentale do ju ndryshoje rrënjësisht për mire. Me financat duhet te jeni shume me te matur e me te kujdesshëm ne mënyrë qe situata te mbetet e kënaqshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars
Do bëni te pamundurën qe ta largoni monotoninë nga jeta juaj ne çift gjate kësaj dite dhe do i shtoni tej mase dozat e imagjinatës. Rrahjet e zemrës do fillojnë dalëngadalë te shtohen. Beqaret do ja lënë çdo gjë kohës dhe nuk do bëjnë asnjë te nxituar. Buxheti do ketë përmirësime te jashtëzakonshme ne një mënyrë krejt te papritur. Kjo do ju gëzojë pamase dhe do ju ndihmoje te zgjidhni disa probleme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ndryshime në legjislacion/ Greqia u pret pensionin minoritarëve në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ministria e Punës së Greqisë do të paraqesë një ndryshim në një projektligj që do të skualifikojë nga marrja e pensionit shtetëror, ata që nuk banojnë në Greqi për një periudhë të paktën 40-vjeçare.

Projekt-ligji do të prekte minoritarët grekë nga Shqipëria që paguajnë kontribute të sigurimeve shoqërore në Greqi.

Ata zhvilluan një protestë në qendrën e Athinës të enjten për të kërkuar të drejta të barabarta pensioni me grekët e tjerë.

Lajmi mbi ndryshimin erdhi pasi këngëtari Christos Mastoras, shprehu dhe shqetësimin e tij për projekligjin me anë të një postimi në ‘Facebook’.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 19 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 31 janar 2019

Të njëjtat burime thanë se Kryeministri Kyriakos Mitsotakis e thirri Mastoras të enjten për ta informuar atë për ndryshimet në projekt-ligj, raporton gazeta greke Ekathimerini.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Zi në familjen Berisha/ Ish-kryeministri jep lajmin e hidhur

Publikuar

-

Nga

Në familjen Berisha, ky 14 shkurt është ditë zie.

Ish-kryeministrit Sali Berisha i ka ndërruar jetë djali i xhaxhait, Sylejmani. Lajmin e ka dhënë vetë ish-lideri i demokratëve në një postim në rrjetet sociale.

“Miq, sot ne përcollëm në banesën e fundit një njeri shumë të dashur të familjes tonë, djalin e xhaxhait tim, Sylejmanin. Që kur fillon memoria ime, ai, mocanik me mua, ishte për të gjithë vitet e fëmijërisë dhe më vonë si vëlla për mua. Së bashku ndamë lojërat, gëzimet, dashurinë e prindërve, familjarëve tanë dhe përfunduam shkollën 7 vjeçare. Më vonë rruget tona u ndanë, por jo zemrat tona. Ai qëndroi në Kodër të Prifçit në Tropojë, aty ku dhe u martua dhe krijoi familjen e tij të mrekullueshme”, shkruan Berisha.

Më tej, ish-kryeministri bën me dije se Sylejmani ka punuar si minator pothuaj në të gjitha minierat e rrethit dhe qarkut të Kukësit. Sipas tij, i ndjeri ishte shumë punëtor dhe patriot.

“Në vitet 1996-1999 ai e shndërroi shtëpinë në Kodrën e Prifçit në një nga bazat më të rëndësishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai vetë, së bashku me djemtë e tij Halilin, Gëzimin dhe Arbenin morën direkt pjesë në veprime dhe operacione të UÇK-së kundër pushtuesve serbë! Ai priti dhe përcolli me qindra e qindra luftëtarë të lirisë, komandantë të shquar të tyre, ndër të cilët ish kryeministrin e Kosovës, zotin Ramush Haradinaj, ish Komandanin e pavdekshën të UÇK, Ilir Konushevci e shumë e shumë të tjerë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 4 shkurt 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 19 dhjetor 2019

Në ato vite me dhjetëra gazetareë, diplomatë, ambasadorë, ushtarakë, zbulues nga shumë vende, vizituan shtëpinë dhe Kodrën e Prifçit. Sylejmani i priti dhe i përcolli ata në përputhje me traditën. Të gjithë ata, pyetjes se pse keni lejuar këtu në një bazë ushtarake, morën nga ai vetëm një përgjigje: unë po respektoj traditën e familjes time. Në fakt ai e tregoi veten i biri i të atit, Zeqir Halilit, i cili që nga mosha e tij e re dhe deri në vitin 1944 kishte marrë pjesë në çdo përpjekje kundër pushtimit serb dhe për lirinë e Kosovës! Por kësaj here lufta u fitua”, thekson ai.

Berisha thotë se Sylejmani mbylli sytë përgjithmonë nën kujdesin e përsosur të bashkëshortes dhe fëmijëve të tij, ndërsa i dhanë lamtumirën e fundit familjarët, të afërmit, miqtë, shokët, ish kryeministri Haradinaj dhe bashkëluftëtarë të tij nga Kosova dhe emigracioni e diaspora.

“Mbetem pafundësisht mirënjohës ndaj të gjithë atyre që na nderuan sot me praninë e tyre në lamtumirën e sivllaut tim Sylejman Zeqir Berisha dhe i lutem Zotit që shpirti i tij i mirë të gjejë paqen e merituar. Amin! sb”, nënvizon ish-lideri i demokratëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lule për Shën Valentin/ Sa shpenzojnë shqiptarët për buqetat

Publikuar

-

Nga

Lulet janë simboli i ditës së të dashuruarve, Shën Valentinit. Vitet e fundit shqiptarët, kryesisht burrat, gjithnjë e më shumë po përzgjedhin buqetat me lule si dhuratë.

Tashmë në Shqipëri importohen gati tre herë më shumë lule në krahasim me vitin 2013. Të dhënat nga Dogana treguan se gjatë 2019-s janë importuar lule me vlerë gati 1 miliard lekë, duke shënuar rritje me 4% në krahasim me një vit më parë.

Megjithatë rekordi i luleve të importuara u shënua në vitin 2017, me një vlerë prej 1.07 miliardë lekë.

Tregu i pushtuar nga lulet holandeze

Holanda është tregu kryesor që furnizon me lule tregun shqiptar të luleve. Sipas të dhënave të INSTAT, në vitin 2019 janë importuar nga Holanda mbi 331 milionë lekë lule dhe bimë, duke u përgjigjur kështu për një të tretën e importeve në vend.

Në vend të dytë për nga sasia e importuar renditet Italia, me një diferencë të ngushtë me Holandën. Sipas të dhënave të INSTAT nga vendi ynë fqinj janë importuar 314 milionë lekë lule, apo 31% e totalit të importeve.

Vendi i treti i origjinës për nga sasia e importuar është Greqia, me 105 milionë lekë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 19 dhjetor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 19 prill 2019

Kërcejnë importet e luleve nga Amerika Latine

Viti 2019 ka shënuar një rritje të lartë të luleve të importuara nga Kolumbia. Në vitin që lamë pas, tregtarët shqiptarë sollën nga vendi i largët latin lule me vlerë 38 milionë lekë, trefishuar në krahasim me një vit më parë.

Në vitin 2018 importet e luleve dhe bimëve nga Kolumbia kishin një vlerë prej 13 milionë lekësh.

Edhe Ekuadori, tjetër vend i Amerikës Latine, ishte një ndër vendet kryesore të origjinës së luleve dhe bimëve të importuara me vlerë prej 25 milionë lekë, importet prej të cilit janë rritur ndjeshëm prej viti 2016, në të cilin janë importuar vetëm 8 milionë lekë lule dhe bimë./Monitor

LEXO TE PLOTE