Connect with Us

Tërmeti dhe rindërtimi i antishtetit të rënë të propagandës!

Politikë

Tërmeti dhe rindërtimi i antishtetit të rënë të propagandës!

Publikuar

-

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të mazhorancës socialiste.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se termeti i 21 shtatorit dhe me pas ai shkaterrimtari i 26 nentorit nxoren ne shesh shumeçka, por kryesorja dhe mbi te gjitha sipas tij, ishte Antishteti Rilindas i Propagandes.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se 26 nentori si termeti i shkaterrimit te madh fillon nga hetimi i pergjegjesise se rende te qeverise dhe pergjesise penale te Kryeministrit per termetin e 21 shtatori, i cili ishte preludi tragjik dhe i nenvleftesuar i 26 nentoritt.

“Banda e te paafteve dhe te liqve ne pushtet duke keqinterpretuar 21 shtatorin, qe nuk u shoqerua me viktima, bindën veten se termet te tille kaq te forte nuk do te kete me dhe e rendesishme eshte te valojë propaganda dhe te cfaqet kryeministri me idiotesine e tij proverbiale e te thote se me te mire se ai nuk ka.

Antishteti i Propagandes coi drejt gremines se 26 nentorit shqiptaret me hipokrizine dhe pacipesine e tij mediatike, qe perqeshnin dhimbjen e njerezve pas 21 shtatorit.”-shkruan ndër të tjera Petrit Vasili.

Postimi i plotë:

Tërmeti dhe Rindërtimi i AntiShtetit të rëne të Propagandës!!

Termeti i 21 shtatorit dhe me pas ai shkaterrimtari i 26 nentorit nxoren ne shesh shumeçka, por kryesorja dhe mbi te gjitha ishte Antishteti Rilindas i Propagandes.

Nje shtet i kapur e inekzistent edhe ne funksionet bazike,nje shtet apatik dhe i çthurur organizativisht,nje shtet i paafte dhe i decerebruar,nje shtet i propagandes dhe arrogant ky ishte shteti qe realisht sundon ne Shqiperi kunder dhe jo ne interes te qytetareve.

26 nentori si termeti i shkaterrimit te madh fillon nga hetimi i pergjegjesise se rende te qeverise dhe pergjesise penale te Kryeministrit per termetin e 21 shtatori, i cili ishte preludi tragjik dhe i nenvleftesuar i 26 nentoritt!!

Banda e te paafteve dhe te liqve ne pushtet duke keqinterpretuar 21 shtatorin, qe nuk u shoqerua me viktima, bindën veten se termet te tille kaq te forte nuk do te kete me dhe e rendesishme eshte te valojë propaganda dhe te cfaqet kryeministri me idiotesine e tij proverbiale e te thote se me te mire se ai nuk ka.

Antishteti i Propagandes coi drejt gremines se 26 nentorit shqiptaret me hipokrizine dhe pacipesine e tij mediatike, qe perqeshnin dhimbjen e njerezve pas 21 shtatorit.

Ndaj kreu i Antishtetit te Propagandes Edi Rama eshte sot nen akuze direkte pas termetit shkaterrimtar te 26 nentorit nga i gjithe populli shqiptar.

Termeti i 26 nentorit ishte kronike e nje fatkeqesie te paralajmeruar, qe ne 21 shtator.

LEXO EDHE:  Basha: Policia po kalon ditët e saj më të vështira

Por situata e pas 21 shtatorit u fsheh dhe u manipulua tragjikisht nga Antishteti kapur i Propagandes.

Shqiptaret kuptuan qarte se nuk kishin ne anen e tyre nje qeveri,qe i mbron, por kishin nje qeveri, qe shet minuta televizive propagande dhe, qe nuk zgjidh asgje, bile poshteron viktimat me dizinformimin e struktuar kriminal mediatik te saj.

Sot shqiptaret duan pergjigje per te pakten 10 pyetje asgjesuese per Kreun e Antishtetit te Propagandes Edi Rama te cilit i kerkojne perse:

1.Nuk shpalli Gjendjen e Fatkeqesise Natyrore megjithese vendi u perball me nje katastrofe te jashtezakonshme ne 21 shtator.

2.Nuk izoloi ndertesat e demtuara rende dhe teper te rrezikuara,megjithese Ministrja e Mbrojtjes deklaroi publikisht ne 23 shtator se 915 banesa u demtuan ndonese numri real ishte teper me i larte.

3.Nuk evakuoi banoret nga ndertesat e demtuara dhe per pasoje teper te rrezikuara per jeten e qytetareve.

4.Nuk mobilizoi nje ekspertize nderkombetare te kualifikuar per evidentimin e ndertesave te demtuara rende.

5.Nuk mori asnje mase per plotesimin e Rezervave te Shtetit me te gjithe materialet e nevojshme per perballimin e situatave te tilla.

6.Nuk ju drejtua per ndihme asnje shteti apo institucioni nderkombetar per plotesimin dhe gadishmerine ekipeve te shpetimit, qe rezultonin ne nje gjendje te mjere.

7.Nuk ishte ngritur fare perpara 21 shtatorit Agjensia Kombetare e Emergjences Civile edhe pse ligji i Emergjencave Civile ishte miratuar qe me pare.

8.Nuk u moren fare ne konsiderate dhe nuk u be asgje lidhur me kerkesat e qarta dhe te drejtperdrejta te Presidentit per gadishmerine e perballimit te situatave emergjente nga termeti si edhe ato te dates 23 shtator,kur u kerkua vleresimi i ndertesave dhe kerkesa per ndihme Agjensise Atomike.

9.U deklaruan te sigurta ne menyre te pavertete dhe pa ekspertize inxhinierike te gjitha shkollat,kopshtet ,cerdhet, qe jane me qindra e qindra vetem 24 ore pas 21 shtatorit duke vene ne rrezik jeten e qindra e mijra femijeve qe frekuentojne keto shkolla.

10.Prishjet e banesave me insistimin e Kryeministritu kryen pa hetim te thelluar e shterrues, duke fshehur e prishur provat qe do te conin pergjegjesit e tragjedise se vdekjes se 51 qytetareve para ligjit.

Rindertimi duhet te filloje urgjentisht me shkaterrimin e Antishtetit Kriminal te Propagandes, ndryshe as shpirtrat e 51 shqiptareve qe humben jeten nuk do te gjejne paqe,por edhe as mijrat e shqiptareve te tjere, qe kane humbur gjithshka nuk do te shohin rreze shprese.

Ky Rindertim i veshtire i Shtetit duhet te filloje sot,duhet te filloje tani,cdo minute e humbur eshte rivrasje e te ardhmes.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Klevis Balliu/ Sulmon minishengenin duke kopjuar Presidentin serb

Publikuar

-

Nga

Nga studioja e intervistes, në TV Ora, ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, ka folur edhe për rolin e opozitës në minishengenin ballkanik. Ndonëse asnjëherë nuk e ka ushtruar rolin e ekspertit të çeshtjeve të jashtme Balliu ka theksuar se minishengeni është një marrëveshje e pamundur të realizohet për sa kohë përfiton vetëm Serbia.
Por çudia në analizën e tij, lidhur me këtë çështje, qëndron tek fakti se për të “dërrmuar” iniciativën rajonale çuni i Fahriut ka përzgjedhur t’i referohet presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.
 
“Shengeni Ballkanik nuk ekziston. Është një fjalë e shpikur. Këtë nuk e them vetëm unë. Ka një Shengen, që e ka thënë dhe Aleksandër Vuçiç për mediat amerikane që “është projekti im për rikthimin e jugosllavisë me Shqipërinë brenda”.
 
Kjo nuk është në interes të Shqipërisë. Ne jemi një vend që importon 50% më shumë se eksporton, ashtu është dhe Kosova dhe kush përfiton, përfiton Serbia që eksporton shumë herë më shumë dhe kërkon të mbysë tregjet Shqiptare”, ka thenë Balliu i ri./ CNA.al
LEXO TE PLOTE

Politikë

Çuni i Fahri Balliut “zbulon” pse ka vdekur ekonomia

Publikuar

-

Nga

Megjithëse nuk është ekspert ekonomie, çuni i Fahri Balliut, Klevisi, ka zbuluar shkakun pse ekonomia është rrënuar.

Sipas tij, ekonomia është rrënuar sepse profesionistët janë larguar nga vendi dhe për këtë nuk preferoi të japë shifra konkrete.

“Zgjedhjet e parakohshme tanimë kërkohen nga ekonomia e vendit, nuk ka besoj asnjë qytetar që nuk e ka ndjerë rrënimin ekonomik të shtetit dhe të vetin personal, marr shkas nga fakti tronditës që janë larguar qindra qytetar sepse këtu faktikisht ekonomia ka vdekur. Ajo po ashtu u tregua dhe nga një fatkeqësi natyrore që mund t’i bjerë çdo shteti po çdo shtet do kishte patur mjetet dhe buxhetin e duhur për t’u përgjigjur, që qeveria nuk e ka patur dhe nuk e ka e sot akoma nuk kemi shifra konkrete sepse nuk ka profesionistë, janë hequr, janë larguar”, tha Klevis Balliu, në RTV Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E zbulon Ngjela/ Ja pse është bllokuar zhvillimi i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela deklaron se, korrupsioni i lartë shtetëror ka ndaluar historinë evolutive të Shqipërisë.

Në një analizë, Ngjela thotë se korrupsionet kryeministrorë që pasuan njëri-tjetrin në Shqipëri kanë ndaluar evolucionin e shoqërisë dhe ingredientët e evolucionit që janë arsimi, prodhimi, shkenca, gjuha, komunikimi, liria shoqërore, liria politike, liria ekonomike, liria e shtypit, media, fjala e lirë dhe drejtësia.

Avokati pretendon se, të gjithë këta ingredientë në Shqipëri janë jashtë zhvillimit dhe kanë ndaluar evolucionin e koshiencës shqiptare dhe njëherësh, ka ndaluar vetë historinë.

Sipas tij, gjendja e rëndë e arsimit, nën cilësinë mesatare, nuk është një gjë që ka ardhur nga rasti.

“Cilësia arsimit u godit nga politika që në vitin 1992. Në fillim u godit universiteti, pastaj, me sistem, u godit në mënyrë drastike edhe shkolla e mesme. U trajtuan mësuesit e gjimnazeve si hamej rrugësh, dhe u fut në arsim injoranca në mësimdhënie. Pas kësaj filloi shitja e notës, dhe shitja e diplomave.
Për 15 vjet Shqipëria kaloi në injorancë, pa gjimnaze cilësorë, pa shkolla profesionale, dhe, hyri në analfabetizm me një përqindje që në Europë quhet shumë e lartë. E gjitha kjo ishte në fakt skema antintelektualiste e injorancës politike. Luftë kundër intelektit të kualifikuar, dhe sidomos luftë kundër akademizmit”, shprehet Ngjela.

LEXO EDHE:  Rama kujton marrëveshjen e 17 majit/ I shtrin dorën sërish Bashës

LEXO EDHE:  Basha: Policia po kalon ditët e saj më të vështira

“Pikërisht në këtë kohë, kur arsimi cilësor kishte marrë fund, u hodhën në treg minimumi pesë universitete privatë që iu shisnin diploma kujdo.
Pas kësaj, ata që ishin krijuesit e kësaj gjendjeje, hapën dyert e administratës shtetërore për punësimin masiv të diplomës së blerë.
Pas këtij procesi disavjeçar injoranca pushtoi edhe administratën shtetërore.
Një tmerr i vërtetë: korrupsioni shtetëror u bë dominant në drejtimin e shtetit shqiptar. Injorantët e emëruar në “pikat e mjaltit” ishin vjelës të ardhurash korruptive, por edhe pagues të regullt të ministrave që i kishin emëruar”, vijon më tej avokati, teksa thekson se të gjitha kryeministrat u bashkuan me krimin e organizuar, ndërsa kryeministri aktual është kampioni i kësaj gjendjeje të kriminalizuar të administratës shtetërore.

Ngjela thotë se shkenca u godit si rrjedhojë e histerisë antidije që u vendos në Shqipëri. Ai pretendon se rrafshimi i arsimit dhe likuidimi i shkencës sollën një krizë të rëndë të intelektit.

Avokati ngre pyetjet nëse: “Do ta hetojë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe SPAK këtë batërdi antishqiptare? Këta duhet ta hetojnë, sepse hetimi dhe agjencitë informative amerikane i kanë të faktuara, kurse shqiptarët duan të dëgjojnë të vërtetën nga hetimet: përse gjithë ky mllef antishqiptar kundër prosperitetit të shoqërisë shqiptare?”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE