Connect with Us

Rama vijon propagandën/ Lëreni partinë, tërmeti nuk pyet, vjen e të merr

Politikë

Rama vijon propagandën/ Lëreni partinë, tërmeti nuk pyet, vjen e të merr

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama në këto ditë të vështira që po kalon vendi, krahas sulmit të paprecedentë që ka bërë kundër mediave, nuk ka lënë mënjeanë propagandën.

Rama vijon të zhvillojë takime “gju më gju” me popullin, siç bënte dhe ish-diktatori Enver Hoxha.

Por, Rama nuk harron në asnjë moment të marrë me vete ekipin e xhirimit, dhe kamerat e ERTV-së.

Rama transmeton live në ERTV, çdo takim që zhvillon duke mos u shqitur nga ekrani nga mëngjesi në darkë, a thua se është ai “heroi” që do shpëtojë shqiptarët.

Sot Rama në vijim të propagandës së ishte në Dedaj të Vorës, ku është ndalur në një familje në Marqinet, ku ka parë nga afër punimet në një banesë që ishte shembur nga tërmeti i 21 shtatorit.

Teksa bashkëbisedonte me të zotin e shtëpisë, ky i fundit nuk i ka kursyer lavdet madje i ka puthur dorën Ramës. Gjatë fjalës së tij kryeministri tha se tërmeti nuk pyeti as asgjë, madje as për parti.

LEXO EDHE:  Dëmet pas tërmetit/ Berisha i kërkon “llogari” Ramës: Nuk ka deklaruar asnjë fond të marrë nga buxheti

Biseda me banorin:

Rama: Tërmeti nuk pyet për parti

Banori: Rrofsh. E drejtofsh këtë Shqipni ashtu siç e ke drejtuar. Ngushëllime atyre familjeve të viktimave, se s’kemi ça të bëjmë. Punët e Zotit.

Rama: Zonja juaj?

Banori: Zonja ime. Zonja e parë. (I prezanton një person) Është sekretari i partisë së fshatit, i Partisë Socialiste

Rama: Hajde leje partinë. E pe tërmetin? Tërmeti nuk pyet për parti. Nuk kërkon ça partie je. Të vjen dhe të merr. Siç erdhi tërmeti dhe nuk pyeti për parti, dhe ne duhet të punojmë dhe të qeverisim. Partitë vijnë mbrapa. Kur s’kemi punë të tjera për të bërë. Lëre mo sekretarin. Sekretar jam vet unë.

Banori i puth dorën
Rama: Mos më puth dorën mua mo aman.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Klevis Balliu/ Sulmon minishengenin duke kopjuar Presidentin serb

Publikuar

-

Nga

Nga studioja e intervistes, në TV Ora, ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, ka folur edhe për rolin e opozitës në minishengenin ballkanik. Ndonëse asnjëherë nuk e ka ushtruar rolin e ekspertit të çeshtjeve të jashtme Balliu ka theksuar se minishengeni është një marrëveshje e pamundur të realizohet për sa kohë përfiton vetëm Serbia.
Por çudia në analizën e tij, lidhur me këtë çështje, qëndron tek fakti se për të “dërrmuar” iniciativën rajonale çuni i Fahriut ka përzgjedhur t’i referohet presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.
 
“Shengeni Ballkanik nuk ekziston. Është një fjalë e shpikur. Këtë nuk e them vetëm unë. Ka një Shengen, që e ka thënë dhe Aleksandër Vuçiç për mediat amerikane që “është projekti im për rikthimin e jugosllavisë me Shqipërinë brenda”.
 
Kjo nuk është në interes të Shqipërisë. Ne jemi një vend që importon 50% më shumë se eksporton, ashtu është dhe Kosova dhe kush përfiton, përfiton Serbia që eksporton shumë herë më shumë dhe kërkon të mbysë tregjet Shqiptare”, ka thenë Balliu i ri./ CNA.al
LEXO TE PLOTE

Politikë

Çuni i Fahri Balliut “zbulon” pse ka vdekur ekonomia

Publikuar

-

Nga

Megjithëse nuk është ekspert ekonomie, çuni i Fahri Balliut, Klevisi, ka zbuluar shkakun pse ekonomia është rrënuar.

Sipas tij, ekonomia është rrënuar sepse profesionistët janë larguar nga vendi dhe për këtë nuk preferoi të japë shifra konkrete.

“Zgjedhjet e parakohshme tanimë kërkohen nga ekonomia e vendit, nuk ka besoj asnjë qytetar që nuk e ka ndjerë rrënimin ekonomik të shtetit dhe të vetin personal, marr shkas nga fakti tronditës që janë larguar qindra qytetar sepse këtu faktikisht ekonomia ka vdekur. Ajo po ashtu u tregua dhe nga një fatkeqësi natyrore që mund t’i bjerë çdo shteti po çdo shtet do kishte patur mjetet dhe buxhetin e duhur për t’u përgjigjur, që qeveria nuk e ka patur dhe nuk e ka e sot akoma nuk kemi shifra konkrete sepse nuk ka profesionistë, janë hequr, janë larguar”, tha Klevis Balliu, në RTV Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E zbulon Ngjela/ Ja pse është bllokuar zhvillimi i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela deklaron se, korrupsioni i lartë shtetëror ka ndaluar historinë evolutive të Shqipërisë.

Në një analizë, Ngjela thotë se korrupsionet kryeministrorë që pasuan njëri-tjetrin në Shqipëri kanë ndaluar evolucionin e shoqërisë dhe ingredientët e evolucionit që janë arsimi, prodhimi, shkenca, gjuha, komunikimi, liria shoqërore, liria politike, liria ekonomike, liria e shtypit, media, fjala e lirë dhe drejtësia.

Avokati pretendon se, të gjithë këta ingredientë në Shqipëri janë jashtë zhvillimit dhe kanë ndaluar evolucionin e koshiencës shqiptare dhe njëherësh, ka ndaluar vetë historinë.

Sipas tij, gjendja e rëndë e arsimit, nën cilësinë mesatare, nuk është një gjë që ka ardhur nga rasti.

“Cilësia arsimit u godit nga politika që në vitin 1992. Në fillim u godit universiteti, pastaj, me sistem, u godit në mënyrë drastike edhe shkolla e mesme. U trajtuan mësuesit e gjimnazeve si hamej rrugësh, dhe u fut në arsim injoranca në mësimdhënie. Pas kësaj filloi shitja e notës, dhe shitja e diplomave.
Për 15 vjet Shqipëria kaloi në injorancë, pa gjimnaze cilësorë, pa shkolla profesionale, dhe, hyri në analfabetizm me një përqindje që në Europë quhet shumë e lartë. E gjitha kjo ishte në fakt skema antintelektualiste e injorancës politike. Luftë kundër intelektit të kualifikuar, dhe sidomos luftë kundër akademizmit”, shprehet Ngjela.

LEXO EDHE:  Celet Forumi Ekonomik/ Rama: Një epokë e re për Ballkanin

LEXO EDHE:  Dëmet pas tërmetit/ Berisha i kërkon “llogari” Ramës: Nuk ka deklaruar asnjë fond të marrë nga buxheti

“Pikërisht në këtë kohë, kur arsimi cilësor kishte marrë fund, u hodhën në treg minimumi pesë universitete privatë që iu shisnin diploma kujdo.
Pas kësaj, ata që ishin krijuesit e kësaj gjendjeje, hapën dyert e administratës shtetërore për punësimin masiv të diplomës së blerë.
Pas këtij procesi disavjeçar injoranca pushtoi edhe administratën shtetërore.
Një tmerr i vërtetë: korrupsioni shtetëror u bë dominant në drejtimin e shtetit shqiptar. Injorantët e emëruar në “pikat e mjaltit” ishin vjelës të ardhurash korruptive, por edhe pagues të regullt të ministrave që i kishin emëruar”, vijon më tej avokati, teksa thekson se të gjitha kryeministrat u bashkuan me krimin e organizuar, ndërsa kryeministri aktual është kampioni i kësaj gjendjeje të kriminalizuar të administratës shtetërore.

Ngjela thotë se shkenca u godit si rrjedhojë e histerisë antidije që u vendos në Shqipëri. Ai pretendon se rrafshimi i arsimit dhe likuidimi i shkencës sollën një krizë të rëndë të intelektit.

Avokati ngre pyetjet nëse: “Do ta hetojë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe SPAK këtë batërdi antishqiptare? Këta duhet ta hetojnë, sepse hetimi dhe agjencitë informative amerikane i kanë të faktuara, kurse shqiptarët duan të dëgjojnë të vërtetën nga hetimet: përse gjithë ky mllef antishqiptar kundër prosperitetit të shoqërisë shqiptare?”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE