Connect with Us

Pasojat katastrofike të tërmetit/ Dhjetë pyetje që “vënë me shpatulla pas muri” Ramën

Politikë

Pasojat katastrofike të tërmetit/ Dhjetë pyetje që “vënë me shpatulla pas muri” Ramën

Publikuar

-

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili e ka cilësuar tërmetin e 26 nëntorit, si kronikë e një fatkeqësie të paralajmëruar që në 21 shtator.

Në një deklaratë për mediat, Vasili akuzoi qeverinë se fshehu të vërtetën e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 21 shtatorit.

“Tragjedia e 26 nëntorit ishte kronikë e një fatkeqësie të paralajmëruar. Situata u fshe nga një qeveri arrogante dhe e paaftë. Shqiptarët e kuptuan se nuk kishin një qeveri që i mbron”-tha Vasili.

Më tej, sih-deputeti i LSI, tha se shqiptarët sot kërkojnë që kryeministri Edi Rama t’iu përgjigjet dhjetë pyetjeve të mëposhtme:

“Pse nuk shpalli gjendjen e fatkeqësisë natyrorë në 21 shtator, kur dëmet ishin relativisht të mëdha?

Pse nuk izoloi ndërtesat e dëmtuara rëndë dhe tepër të rrezikuara?

LEXO EDHE:  Unaza energjetike e Jugut/ Rama: Siguron furnizimin me energji të bregdetit

Pse nuk evakuoi banorët në ndërtesat e rrezikuara ?

Pse nuk mobilizoi një ekspertë ndërkombëtare për të bërë vlerësimin e situatës?

Pse nuk mori asnjë masë për plotësimin e rezervave të shtetit?

Pse nuk iu drejtua për ndihmë asnjë shteti apo institucioni ndërkombëtar për të pajisur ekipet e kërkim-shpëtimit?

Pse nuk ishte ngritur Agjencia Kombëtare e Emergjencave Civile?

Pse nuk u morën në konsideratë kërkesat e Presidentit për gatishmërinë e situatës emergjente?

Pse u deklaruan të sigurta pa ekspertizë shkollat, çerdhet dhe kopshtet?

Pse prishja e banesave kryhet me nxititm dhe duke fshehur provat që do nxirrnin para ligjit përgjegjësit?”

Po ashtu Vasili, theksoi se rindërtimi duhet të fillojë me denomtinin e qeverisë së paaftë dhe propagandës rilindase.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Taulant Balla i jep të drejtë Topallit/ “Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora”

Publikuar

-

Nga

Video-Taulant Balla i jep të drejtë Topallit/ “Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora”

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i ka dhënë pak më parë të drejtë ish-kryeparlamentares Jozefina Topalli.

Balla ka publikuar në rrjetet sociale një video të kryetarit të Republikës së Re Lulzim Basha dhe thotë se ky i fundit gënjen edhe kur e pyet sa është ora.

Në video dëgjohet Basha të thotë se listat e hapura janë një ide e vlefshme, ndërsa tashmë i ka refuzuar ato.

LEXO EDHE:  Rama ndalohet të futet brenda selisë së NATO-s/ Shkak bëhet veshja

LEXO EDHE:  Unaza energjetike e Jugut/ Rama: Siguron furnizimin me energji të bregdetit

“Jozefina ka gjithmonë të drejtë: Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora. Pak kohë më parë thoshte se listat e hapura janë një ide e vlefshme. Sot është kundër listave të hapura, kundër votës së qytetarëve jo vetëm për partinë, por edhe për kandidatin që preferon”, shkruan socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PE fshin deklaratën e tre eurodeputetëve/ Kërkuan që parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit

Publikuar

-

Nga

PE fshin deklaratën e tre eurodeputetëve/ Kërkuan që parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit

Tre eurodeputetë lëshuan një deklaratë të fortë pasditen e sotme për miratimin e reformës zgjedhore të 5 qershorit në vendin tonë, duke theksuar se presim që shumica parlamentare të miratojë ndryshimet e nevojshme pa dëmtuar konsensusin e arritur midis Qeverisë dhe Opozitës më 5 qershor.

Por gjatë mbrëmjes deklarata është fshirë nga faqja, dhe për nga forma, nuk duket të jetë një problem teknik i faqes, por një  dorë që e ka fshirë me apel apo edhe pa dashje.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Duhet shporrur Rama që të kapen kriminelët

LEXO EDHE:  Si e vrau Kushtetutën klasa politike

Linku i fshirë i deklaratës

Deklarata e përbashkët e kryetarit të Komisionit për Punë të Jashtme, David McAllister (EPP, DE), Raportuesi i përhershëm për Shqipërinë, Isabel Santos (S&D, PT) dhe Kryetari i Delegacionit të Parlamentit për Shqipërinë, Manolis Kefalogiannis (EPP, EL) e përkthyer në shqip me një fjali përmbledhëse citonte se Shqipëria rrezikon pa miratimin e marrëveshjes. /CNA.al

Tre eurodeputetë “shuplakë” Ramës/ Mos shkatërro marrëveshjen, mund të ngadalësojë integrimin

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kastriot Islami spurdhjak e hajdut”/ S’përmbahet Murrizi: Është për ta vrarë me bukë në gojë

Publikuar

-

Nga

“Kastriot Islami spurdhjak e hajdut”/ S’përmbahet Murrizi: Është për ta vrarë me bukë në gojë

Deputeti Myslim Murrizi, nuk është përmbajtur dhe ka “shpërthyer” ashpër ndaj ish-deputetit Kastriot Islami.

Murrizi e cilësoi Islamin si spurdhjak dhe hajdut, që sipas tij ka të kyçur në kokë kohën e diktatorit Enver Hoxha.

Deputeti deklaroi në emisionin “Real Story” se Islami është për ta vrarë me bukë në gojë.

“Ka ikur koha e spurdhjakëve. Kjo paçavure Kushtetute e 2008 është e Kaç Ismalit, që e ka të kyçur në kokë kohën e Enverit. Është një hajdut, që dërdëllit. Ai s’ka shans të vijë të marrë votat as për kryeplak. Këta janë t’i vrasësh me bukë në gojë dhe prapë është pak”, theksoi Murrizi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE