Connect with Us

Olsian Çela “tregon dhëmbët” nga Durrësi/ Askush nuk do t’i shpëtojë përgjegjësisë para ligjit

Kronika

Olsian Çela “tregon dhëmbët” nga Durrësi/ Askush nuk do t’i shpëtojë përgjegjësisë para ligjit

Publikuar

-

Kryeprokurori Olsian Çela një ditë pasi mori zyrtarisht detyrën në krye të organit qendror të akuzës, ka zbarkuar në Durrës.

Qëllimi i vizitës është hetimi për pasojat katastrofike që la pas tërmeti i 26 nëntorit.

Në një prononcim për mediat nga Durësi, Olsian Çela është treguar mjaft i prerë, ndërsa theksoi se asnjë person që ka përgjegjësi për situatën nuk do ti shpëtojë ndëshkimit, qoftë ky edhe zyrtar.

“Qëllimi i vizitës janë hetimet për ndërtesat e shembura nga tërmeti. Situata është mjaft e qartë. Puna e bërë nga prokurorët është mjaft e mirë. Shumë shpejt do të kemi rezultate të prekshme. Individë të papërgjegjshëm duke vepruar me koshiencë kanë shkelur ligjin dhe pasojat kanë qënë vdekja e shumë personave. Reagimi i prokurorëve do të jetë zbatimi i ligjit i prerë dhe korrekt. Nga hetimi po dalin edhe probleme me mangësitë e legjislacionit. Do propozojmë edhe ndryshime në ligj që mos përsëriten më situata të tilla, duke sjellë edhe më shumë siguri për qytetarët. Do të përgjigjen para ligjit kushdo qoftë përgjegjësi, qoftë ndërtuesi apo qofshin zyrtarë”.-tha ndër të tjera Olsian Çela./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shpërthen në flakë kabina te Tregu Elektrik/ Zona zhytet në errësirë

Publikuar

-

Nga

Një kabinë elektrike është përfshirë nga flakët vetëm pak minuta më parë te Tregu Elektrik, në Tiranë.

Mësohet se, si pasojë, ka mbetur pa energji elektrike e gjithë zona.

Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i shpërthimit të kabinës ka qenë ngarkesa e madhe.

Ndërkohë forcat zjarrfikëse dhe janë nisur drejt vendngjarjes për të bërë të mundur shuarjen e flakëve dhe zbardhjen e plotë të shkaqeve të shpërthimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Era e fortë rrëzon pemët në Kopshtin Botanik/ Dëmtohet linja e tensionit

Publikuar

-

Nga

Disa pemë janë rrëzuar në Kopshtin Botanik nga stuhia e fortë e erës, që ka mbërthyer ditën e sotme të gjithë vendin.

Mësohet se pemët kanë dëmtuar linjën e tensionit të mesëm dhe kanë lënë pa drita një pjesë të Tiranës, konkretisht zonën e Selitës.

OSHEE bën me dije se grupet e punës ndodhen në terren dhe po mundohen të riparojnë defektin.

LEXO EDHE:  Vijojnë kërkimet/ Nën rrënojat e pallatit 5 katësh, edhe 5 persona të tjerë

LEXO EDHE:  Vijojnë kërkimet në shtëpinë e familjes Lala/ Gjashtë anëtarë ende nën rrënoja

Ndërkohë, kujtojmë se, era e fortë ka shembur dhjetëra pemë dhe kanë mbetur pa drita edhe disa zona të Krujës dhe Mamurrasit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident fatal në Gjirokastër/ Autobusi përplas për vdekje këmbësorin

Publikuar

-

Nga

Një autobus ka përplasur për vdekje një këmbësor, mbrëmjen e sotme, në aksin rrugor Tepelenë – Gjirokastër.

Blutë raportojnë se, si pasojë,  ka ndërruar jetë këmbësori 45-vjeçar, me iniciale L.R., trupi i të cilit është dërguar në morg.

“Rreth orës 18:15, në aksin rrugorë Tepelenë – Gjirokastër, në afërsi  të fshatit Humelic,  një autobuz, me drejtues shtetasin L.R, 45 vjeç, banues Vlorë  ka goditur një këmbësor, i cili ka ndërruar jetë”, njofton policia.

LEXO EDHE:  “Situata mjaft kritike”/ Meta: Shpresojmë tek ndihma e ndërkombëtarëve edhe në vijim

LEXO EDHE:  Situata post-tërmet/ Profesori nga Maqedonia: Nuk ka vend për panik, toka po qetësohet

Nga informacionet paraprake, ende nuk bëhen me dije shkaqet e aksidentit fatal, por grupi hetimor ka shkuar në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e saj.

Ndërkohë drejtuesi i autobusit është shoqëruar në komisariatin e policisë Gjirokastër, ku po kryhen veprimet proceduriale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE