Connect with Us

Mero Baze, prova që tregon se Rama do Lulin në krye të PD-së

Politikë

Mero Baze, prova që tregon se Rama do Lulin në krye të PD-së

Publikuar

-

Ka një “dashuri” të madhe mes kreut të Republikës së re, Lulzim Basha dhe kreut të Rilindjes, Edi Rama. Një “dashuri e kurorëzuar” me marëveshjen e 17 majit 2017, detajet e së cilës kurrë nuk janë bërë publike.

CNA.al jo pak herë ka shkruar komente, shënime, ku kemi renditur dhe fakte që tregojnë qartë se kreu i Republikës së re, Lulzim Basha i shërben Edi Ramës, por edhe ky i fundit nuk i kthen reston. Dhe gjithçka ndodh për interesa krejtësisht personale dhe klienteliste.

Basha është shndërruar shpesh herë në një “zjarrfikës” të urrejtjes popullore kundër Edi Ramës, siç ndodhi edhe me protestat kundër tarifës në Rrugën e Kombit.

Detajet dhe faktet që tregojnë se Rama dhe Basha i shërbejnë njëri-tjetrit janë të shumta, por së fundi është gazetari Mero Baze, i cili publikisht lë të kuptohet qartë se cila është marrëveshja tyre.

Një ditë më parë, në një opionion të botuar në një prej mediave e cila quhet nga mediat kryesore të qeverisë, gazeta Tema, gazetari Mero Baze i “thur lavde” Lulzim Bashës.

Për më tepër, Baze sulmon ashpër ish-kryeministrin dhe liderin historik të PD-së, Sali Berisha, duke shkruar se aksioni politik i Lulzim Bashës, po tërheq pas vetes opozitën gjë që sipas tij provokoi një tërbim politik të Berishës dhe Metës, që ndjehej në mediat e kontrolluara të tyre në opozitë dhe sidomos në portalin e djalit të Berishës.

Në fakt sesa i aftë është Lulzim Basha e kemi parë. Që kur ka marrë drejtimin e opozitës, ka shkuar nga dështimi në dështim, që nëse do Mero apo kushdo qoftë tjetër, ia numërojmë një për një. (Lexo këtu).

Por, ajo që duket qartë është se Rama po kërkon ta marrë në mbrojtje Bashën.

LEXO EDHE:  “O Zot ç'më ka gjetur me këtë njeri”/ Meta tallet me Ramën

Rama e do Bashën në krye të PD-së, sepse kjo i garanton atij jetëgjatësinë në pushtet. Basha e ka treguar se është i paaftë dhe infantil në politikë, gjë e cila i shërben Ramës.

Kujtojmë këtu se shërbimi i Mero Bazës ndaj Lulzim Bashës, nuk është ky i vetmi. Me urdhër të Ramës apo jo, këtë e di vetëm ai.

Por, fakti është se gazeta Tema e Mero Bazes, mbron në mënyrë sistematike Lulzim Bashën apo bën që mediat kritike ndaj Lulit, sa herë i duhet këtij të fundit, që të humbasin potencën apo fuqinë goditëse ndaj Lulit denoncimet e kritikëve, duke i bërë një shërbim të madh kryetarit të Republikës së re.

Janë me dhjetëra e dhjetëra denoncime të publikuara në CNA.al kundër Lulzim Bashës. Me skandale të ndodhur brenda PD-së, që fillojnë e përsëriten shpesh kohët e fundit. Materialet tona përdoren nga mediat pro qeverisë dhe si çekan kundër Lulit. Dhe ky i fundit, më pas në daljet e tij publike thotë se “janë mediat e qeverisë që po e sulmojnë”, kur në fakt nuk ka asnjë të vërtetë. Ato janë denoncime që Luli i fsheh pas fjalëve “media të kapura nga qeveria”.

Mesa duket marrëveshja është e qartë, Rama i shërben Bashës për të mbajtur karrigen e kreut të PD-së, ndërsa ky i fundit mban Ramën në pushtet. Ato që thuhen në media janë thjeshtë dhe vetëm shashka politike që hidhen për të mbajtur pas vetes militantët dhe asgjë më tepër sesa kaq./ CNA.al

Mero Baze merr në mbrojtje Lulzim Bashën/ Lider mbi Berishën e Metën

Luli i Meros

Shënim/ Basha “patericë” e Ramës, hesht për kapjen e medias

Të gjitha “fitoret” e Lulzim Bashës!

Shënim/ I gjithë bilanci i “fitoreve” të Lulzim Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Pakti për zgjidhjen e krizës/ Patozi i “nxjerr bojën” Bashës

LEXO EDHE:  Pritet nyja gordiane në Tiranë!

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  “Teatri nuk mbrohet me gënjeshtrat e Bashës”/ Bushati i “nxjerr bojën” kreut të PD-së

LEXO EDHE:  Konferenca e Donatorëve/ Basha fton ndjekësit të votojnë në Instagram

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Pakti për zgjidhjen e krizës/ Patozi i “nxjerr bojën” Bashës

LEXO EDHE:  Konferenca e Donatorëve/ Basha fton ndjekësit të votojnë në Instagram

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE