Connect with Us

Deklarata e fortë e Edmond Spahos/ “Nuk e vunë ujin në zjarr, i lanë të vdisnin nën rrënoja”

Politikë

Deklarata e fortë e Edmond Spahos/ “Nuk e vunë ujin në zjarr, i lanë të vdisnin nën rrënoja”

Publikuar

-

Ish kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho, i revoltuar, dënon shown, që sipas tij po bën qeveria me të prekurit nga tërmeti.

Sipas Spahos, inagurimet mediatike bëhen për të tërhequr vëmendjen nga 24 të vrarët në Thumanë, të cilëve pas tërmetit të 21 shtatorit banesat ju kthyen në të pabanueshme, por që askush nuk e vuri ujin në zjarr duke i lënë të vdisnin nën rrënoja më 26 nëntor.

“Tani ka filluar seriali i dyte i kujdesit te Partise per popullin, inagurimi i shtepive e reja te ndertuara pas termetit te 21 Shtatorit. Inagurimi shoqerohet me urimet “marsh nga ditet tona”, ” te na udheheqesh sa me gjate” dhe me puthje duarsh si Kim Jong Un.

Kjo behet ne rradhe te pare, per te terhequr vemendjen nga 24 te vraret ne Thumane, te cileve ne 21 Shtator godinat ju kthyen ne te pabanueshme, por qe katilet ne pushtetin vendor dhe qendror, nuk e vune ujin ne zjarr dhe i lane qe te vdisnin ne rrenoja ne 26 Nentor.

LEXO EDHE:  Tragjedia e 26 nëntorit/ Eksperti i ekonomisë "zbulon vrasësit” e 51 personave

Keto inagurime me pompe, synojne te harrohen edhe qindra familje te tjera te cilave indiferenca shtetetore ndaj demtimeve te shtepive ne 21 shtator, beri qe termeti i 26 Nendorit ti ktheje ne te pabanueshme dhe njerezit sot te jene ne qiell te hapur.

Me poshte keni dhjetra familje te tilla nga fshatrat e Ndroqit, te cilat termetet ne 21 Shtator dhe 26 Nentor i kane lene ne meshire te Zotit. Ketyre te shkreteve nuk ju ndertohen shtepi te reja sepse nuk kane lidhje ne sekretarin e parties”, shkruan ai në reagimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Z

    7 Dhjetor, 2019 at 7:33 pm

    Dear cna! Mjaft me spartak e me Patos,Monika dhe te tjere figura te djegura dhe kamikaze te tyre! C’do njeri me mend ne koke e kupton nivelin medioker te tyre!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Klevis Balliu/ Sulmon minishengenin duke kopjuar Presidentin serb

Publikuar

-

Nga

Nga studioja e intervistes, në TV Ora, ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, ka folur edhe për rolin e opozitës në minishengenin ballkanik. Ndonëse asnjëherë nuk e ka ushtruar rolin e ekspertit të çeshtjeve të jashtme Balliu ka theksuar se minishengeni është një marrëveshje e pamundur të realizohet për sa kohë përfiton vetëm Serbia.
Por çudia në analizën e tij, lidhur me këtë çështje, qëndron tek fakti se për të “dërrmuar” iniciativën rajonale çuni i Fahriut ka përzgjedhur t’i referohet presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.
 
“Shengeni Ballkanik nuk ekziston. Është një fjalë e shpikur. Këtë nuk e them vetëm unë. Ka një Shengen, që e ka thënë dhe Aleksandër Vuçiç për mediat amerikane që “është projekti im për rikthimin e jugosllavisë me Shqipërinë brenda”.
 
Kjo nuk është në interes të Shqipërisë. Ne jemi një vend që importon 50% më shumë se eksporton, ashtu është dhe Kosova dhe kush përfiton, përfiton Serbia që eksporton shumë herë më shumë dhe kërkon të mbysë tregjet Shqiptare”, ka thenë Balliu i ri./ CNA.al
LEXO TE PLOTE

Politikë

Çuni i Fahri Balliut “zbulon” pse ka vdekur ekonomia

Publikuar

-

Nga

Megjithëse nuk është ekspert ekonomie, çuni i Fahri Balliut, Klevisi, ka zbuluar shkakun pse ekonomia është rrënuar.

Sipas tij, ekonomia është rrënuar sepse profesionistët janë larguar nga vendi dhe për këtë nuk preferoi të japë shifra konkrete.

“Zgjedhjet e parakohshme tanimë kërkohen nga ekonomia e vendit, nuk ka besoj asnjë qytetar që nuk e ka ndjerë rrënimin ekonomik të shtetit dhe të vetin personal, marr shkas nga fakti tronditës që janë larguar qindra qytetar sepse këtu faktikisht ekonomia ka vdekur. Ajo po ashtu u tregua dhe nga një fatkeqësi natyrore që mund t’i bjerë çdo shteti po çdo shtet do kishte patur mjetet dhe buxhetin e duhur për t’u përgjigjur, që qeveria nuk e ka patur dhe nuk e ka e sot akoma nuk kemi shifra konkrete sepse nuk ka profesionistë, janë hequr, janë larguar”, tha Klevis Balliu, në RTV Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E zbulon Ngjela/ Ja pse është bllokuar zhvillimi i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela deklaron se, korrupsioni i lartë shtetëror ka ndaluar historinë evolutive të Shqipërisë.

Në një analizë, Ngjela thotë se korrupsionet kryeministrorë që pasuan njëri-tjetrin në Shqipëri kanë ndaluar evolucionin e shoqërisë dhe ingredientët e evolucionit që janë arsimi, prodhimi, shkenca, gjuha, komunikimi, liria shoqërore, liria politike, liria ekonomike, liria e shtypit, media, fjala e lirë dhe drejtësia.

Avokati pretendon se, të gjithë këta ingredientë në Shqipëri janë jashtë zhvillimit dhe kanë ndaluar evolucionin e koshiencës shqiptare dhe njëherësh, ka ndaluar vetë historinë.

Sipas tij, gjendja e rëndë e arsimit, nën cilësinë mesatare, nuk është një gjë që ka ardhur nga rasti.

“Cilësia arsimit u godit nga politika që në vitin 1992. Në fillim u godit universiteti, pastaj, me sistem, u godit në mënyrë drastike edhe shkolla e mesme. U trajtuan mësuesit e gjimnazeve si hamej rrugësh, dhe u fut në arsim injoranca në mësimdhënie. Pas kësaj filloi shitja e notës, dhe shitja e diplomave.
Për 15 vjet Shqipëria kaloi në injorancë, pa gjimnaze cilësorë, pa shkolla profesionale, dhe, hyri në analfabetizm me një përqindje që në Europë quhet shumë e lartë. E gjitha kjo ishte në fakt skema antintelektualiste e injorancës politike. Luftë kundër intelektit të kualifikuar, dhe sidomos luftë kundër akademizmit”, shprehet Ngjela.

LEXO EDHE:  Tragjedia e 26 nëntorit/ Eksperti i ekonomisë “zbulon vrasësit” e 51 personave

LEXO EDHE:  Video- Mrekulli nën rrënojat italiane të tërmetit/Djali nxirret i gjallë

“Pikërisht në këtë kohë, kur arsimi cilësor kishte marrë fund, u hodhën në treg minimumi pesë universitete privatë që iu shisnin diploma kujdo.
Pas kësaj, ata që ishin krijuesit e kësaj gjendjeje, hapën dyert e administratës shtetërore për punësimin masiv të diplomës së blerë.
Pas këtij procesi disavjeçar injoranca pushtoi edhe administratën shtetërore.
Një tmerr i vërtetë: korrupsioni shtetëror u bë dominant në drejtimin e shtetit shqiptar. Injorantët e emëruar në “pikat e mjaltit” ishin vjelës të ardhurash korruptive, por edhe pagues të regullt të ministrave që i kishin emëruar”, vijon më tej avokati, teksa thekson se të gjitha kryeministrat u bashkuan me krimin e organizuar, ndërsa kryeministri aktual është kampioni i kësaj gjendjeje të kriminalizuar të administratës shtetërore.

Ngjela thotë se shkenca u godit si rrjedhojë e histerisë antidije që u vendos në Shqipëri. Ai pretendon se rrafshimi i arsimit dhe likuidimi i shkencës sollën një krizë të rëndë të intelektit.

Avokati ngre pyetjet nëse: “Do ta hetojë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe SPAK këtë batërdi antishqiptare? Këta duhet ta hetojnë, sepse hetimi dhe agjencitë informative amerikane i kanë të faktuara, kurse shqiptarët duan të dëgjojnë të vërtetën nga hetimet: përse gjithë ky mllef antishqiptar kundër prosperitetit të shoqërisë shqiptare?”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE