Connect with Us

Cakaj takon zv.sekretarin e NATO-s në Bratislavë/ Tregon prioritetin e Shqipërisë

Politikë

Cakaj takon zv.sekretarin e NATO-s në Bratislavë/ Tregon prioritetin e Shqipërisë

Publikuar

-

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj ka takuar gjatë ditës së sotme në Bratislavë e Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Mircea Geoana.

Cakaj bën me dije se me Geoanan diskutuan për kontributin ushtarak e teknik të Shqipërisë në NATO ndërsa tregon prioritetet e Shqipërisë gjatë Kryesisë së OSBE-së.

“Ndamë pikëpamje të njëjta lidhur me kontributin e NATO-s në stabilizimin e zhvillimin e rajonit dhe kontributin ushtarak e teknik të Shqipërisë në NATO. Theksuam edhe njëherë përkushtimin për arritje të objektivit 2% në shpenzimet e mbrojtjes deri në 2024.

LEXO EDHE:  Ironizon zëdhënësja e PD/ Njoftoni Cakajn të gjejë një notere të bëhet ministër

Po ashtu, biseduam për prioritetet e Shqipërisë gjatë Kryesisë së OSBE-së dhe nevojën për vazhdim të komunikimit të shkëlqyer në shërbim të vlerave e interesave të përbashkët”, deklaron ministri i Jashtëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Sulmi ndaj gazetarit/ Blushi replika me Endri Fugën: Mashtrim! Cituam akuzat e zyrtarit të lartë të PS-së

Publikuar

-

Nga

Sulmi ndaj gazetarit për investigimet/ Blushi repika me Endri Fugën: Mashtirim! Cituam akuzat e zyrtarit të lartë të PS-së

Zëdhënësi i presidentit, Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar ndaj zëdhënësit të kryeministrit, Edi Rama, pasi ky i fundit prentendon se Presidenca ka sulmuar botuesin Karlo Bolino dhe gazetarin Adriatrik Doçi pas publikimeve të vazhdueshme të një investigimi në lidhje me disa qindra shtetësi shqiptare dhënë nga presidenca në shkelje të ligjit.

Blushi shkruan se nëse kjo ka ndodhur, këtë nuk e ka bërë Presidenca, por Sekretari për Marrëdhëniet me Shoqërinë Civile dhe Mediat në Partinë Socialiste, z.Alfred Peza.

Reagimi i plotë i Tedi Blushit:

Zëdhënësi i Kryeministrit ende në detyrë paska pretenduar se ne kemi sulmuar familjen e një botuesi dhe të një gazetari.

MASHTRIM! FAKE NEWS!

Sepse edhe nëse kjo ka ndodhur, këtë nuk e kemi bërë ne, por Sekretari për Marrëdhëniet me Shoqërinë Civile dhe Mediat në Partinë Socialiste, z.Alfred Peza.

Ne vetëm sa kujtuam pyetjet publike që ai ka adresuar në shkrimin e tij të datës 23 tetor 2018, të cilin po e rikthejmë për t’i freskuar memorien zëdhënësit të Kryeministrit ende në detyrë.

Nëse pyetjet e zyrtarit të lartë të PS përbëjnë sulm ndaj familjes së një botuesi kjo është çështje që duhet ta zgjidhni brenda Sektit tuaj.

Shkruesi i tyre është z.Peza. Nuk mund të na akuzoni ne për autorësinë e tyre.

Sa për gazetarin, ne publikuam një email që na ka mbërritur nga një deputet i grupit parlamentar të PS, meqë dhe radhët po ju shkërmoqen me afrimin e 25 prillit.

LEXO EDHE:  Cakaj pas “jo”-së: Shqipëria do vazhdojë angazhimet reformatore

LEXO EDHE:  Cakaj shkon në darkën e Pompeos/ Mbështet nismën amerikane për liritë fetare

Në këtë e-mail dallohet qartë komunikimi i deputetit tuaj, z.Sadri Abazi.

Nëse e keni përjashtuar z.Abazi nga Partia, dhe dyshoni se ai ka filluar punë në Presidencë, kjo nuk është e vërtetë.

Për hir të transparencës ne po e publikojmë edhe këtë e-mail të plotë për t’ju rrëzuar çdo alibi.

Mos u bëni qesharakë deri në këtë pikë!

Si mund të na akuzoni ne për sulm ndaj mediave, kur e vetmja gjë që kemi bërë është publikimi i pyetjeve që kanë për autor Sekretarin e Mediave në PS z.Alfred Peza dhe email që ka për autor deputetin e PS z.Sadri Abazi?

Ndajeni mendjen!

Nëse e keni sulmuar vetë botuesin dhe gazetarin, siç pretendoni, drejtoni gishtin nga vetja dhe kërkoni falje publikisht.

Përndryshe, heshtni dhe prisni me durim përgjigjet e pyetjeve!

Apo mos në atë kohë i ka nxitur vetë Buburreci Trendi këta dy deputetë?

Mos ka qenë vetë Buburreci Trendi autor i pyetjeve dhe i email?!

Nëse është kështu e ftojmë z.Peza dhe z.Abazi t’u thonë shqiptarëve të vërtetën!

Nejse! Kjo është çështja juaj!

Vetëm “koordinohuni” kur mashtroni njëri-tjetrin se u bëtë gazi i botës!

LIRINË DHR PAVARËSINË E MEDIAS DO TA MBROJMË ME ÇDO KUSHT!

Dhe mos harroni: ORA E PËRBALLJES PO AFRON!

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një mesazh për disa humbësa/ Pse tremben Lulzimsat nga partitë e reja?

Publikuar

-

Nga

Një mesazh për disa humbësa/ Pse tremben Lulzimsat nga partitë e reja?

Në vend që të ishte forca politike e cila festonte për krijimin e një partie të re opozitare e cila do mbidhte flukset e votave që Basha nuk i afron dot, në Republikën e Re të Lulit ka rënë zia.

Një lajm i djeshëm se Jozefina Topalli do shpallte Lëvizjen për Ndryshim, i çmendi fare mediat e Lulit, që filluan sulmet direkte. Asgjë e pa njohur dhe e padëgjuar më parë. Kështu sulmuan Astrit Patozin, kështu sulmuan Majlinda Bregun, Myslym Murrizin, etj. etj. Kështu po sulmojnë edhe Jozefinën.

Në vend që këta përsonazhe politike dhe resurset njerëzore që ata kanë ti merrte në PD, ti bashkonte, të tregonte se ishte i gatshëm të lëshonte dhe të ecnin bashkë përpara për të rrëzuar Ramën, Lulzim Basha vërsul portalet e sufllaqeve të kunatit, mediat e Desadës, dhe mediat që i mbajnë iso për të sulmuarTopallin.

Jozefina Topalli

Me një mentalitet krejt komunist dhe të pashembullt, po kritikove “Enverin” e po dole kundër linjës të partisë “pushkatohesh”, dje me plumba sot shkrepin shkrimet në portale, kanë dalë në publik qesharakët e Lulit.

 

Pse kaq frikë dhe panik?

Mos ndoshta e dinë që Luli do lërë disa mandate rruugës dhe pastaj fillojnë problemet. Qeveri me Ramën s’ka por s’do ketë as Lulzim Bashë kryeministër, e ky është problem thelbësor, Luli do karrigen e tij jo pushtetin për demokratët.

Po çfarë kuptim ka fakti që PD ndjehet më e lumtur pranë Monika Kryemadhit dhe bandës të LSI, apo partive që sollën Ramën në pushtet në vitin 2013, dhe ai tani i hodhi në kosh. Nuk do ishte më e udhës që ndaj ish-elitës dhe senatorëve të saj PD të kishte një tjetër qasje dhe punët mos ishin deri këtu? Sepse vetë Luli thjesht ka “larë gojën” me ftesat e tij kretësisht të pasinqerta dhe totalisht fyese.

Po si mund të gjesh qetësi politike me bandë e hajdutë në krah duke mohuar vlerat më thelbësore të qëndrestarëve në PD që nuk fillojnë më pushtetin e Lulit, por në vitin 1997. Apo që në themelimin e saj.

Nuk janë parti të djathta ato që themelohen apo tentojnë të jenë një ndryshim në politikën e treshes dhe sastes aktuale, por janë aleatët e Lulit dhe partia e vjehrrit dhe kunatit të djathta, partia e ish oficerave të Gramoz Ruçit është e djathtë?

Çdo kush ka të drejtë të japë kontibutin e tij brenda kontureve ligjore dhe hapësirave kushtetuese. Lulzim Basha, Ilir Meta apo Edi Rama nuk kanë në dorë fatet e çdo njeriu që mendon se do ndryshojë diçka duke sjellë një lëvizje të re.

Një lëvizje e re apo parti e re është thjesht një alternativë më shumë në skenën politike ku qytetarët mund të zgjedhin, pse duhet të ngelen me një kastë që nuk ndryshon asgjë por thjesht ndan pushtet e shpërndan korrupsion.

LEXO EDHE:  Deklaratat për çështjet e detit/ Vjen reagimi nga ministria e Jashtme

LEXO EDHE:  Në tre vite tre diploma/ Zbardhet CV e Gent Cakaj

Problemi në Shqipëri nuk është dalja e një force të re, ajo është thjesht një mundësi më shumë, por mentaliteti komunist i drejtuesve të PD dhe disa nafijeve mediatike të Lulit është për të ardhur keq.

Dje i luteshin kthehu Topallit, dje i thoshin Sali Berishës ik nga ajo listë, dje komentonin që Basha duhej nxjerrë më shqelma jashtë, dhe kur dikush që në mënyrë tinzare dhe poshteruese është hequr nga elita e një force del me një lëvizje fillojnë ulërimat, sharjet dhe sulmet. Kaq shumë britma e akuza që po ti përdornin kaq shumë vite ndaj Ramës ndryshe do ishte situata.

Po punon dhe do dalë me një platformë por nuk mund të japë kontribut e të përfaqësojë vlerat që mendon, sepse kjo si pëlqen Aurelës, Erjonit, Lulit, apo çdo luzimsi tjetër në qarkullim.

Opozita nuk është prona e Bashës as e familjes së tij dhe pasurisë së çmendur që ka vendosur duke përdorur logon dhe foltoren e PD për gjoba, vila në rezidenca luksoze dhe turistike, apo shantazhe siç po bën së fundi me Jozefina Topallit.

Po pse të gjithë armiq qenkan, edhe Topalli, edhe Patozi, edhe Bode, edhe Majlinda Bregu, edhe Murrizi e shumë e shumë të tjerë që kanë qenë elita e PD, të gjithë këta armiq dhe na qenka burrë i mirë dhe goxha politikan Luli me Monën, Gaz Bardhin, Vangjel Dulen, Tim Idrizin apo çetën e Ballinjve dhe servilave që kurrë nuk u ngritën në elitë por ngelen shërbëtorë të vegjël të një oborri të pisët ku llumi dhe lëpirëja është standarti që ofrohet.

Koha ecën dhe përgjegjësinë për humbjen e së djathtës dhe opozitës në Shqipëri e ka vetëm një emër ai quhet Lulzim Basha që për karrigen e tij dhe ëmrat e gruas e familjarëve po shkallmon jo vetëm opozitën por edhe të ardhmen e vendit me ortakërinë e tij me Edi Ramën dhe Ilir Metën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Presidenca e sulmoi për investigimet/ Reagon fort gazetari: Nuk tregoj dashnoret tuaja në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Gazetari Adriatrik Doçi ka reaguar ashpër pas sulmeve të zëdhënësit të Presidencës Tedi Blushi, i cili me një mesazh publik kishte sulmuar gazetarin pas publikimeve të vazhdueshme të një investigimi në lidhje me disa qindar shtetësi shqiptare dhënë nga presidenca në shkeljhe të ligjit.

Në reagimin e tij Adriatik Doçi shkruan, “Meta paskërka lëshuar sonte Bilushin mediokër pasi nesër do dalë dosja e njërit prej ‘heronjve’ të tij nga Afrika.

Meta mendon se do të ndalojmë investigimin me shantazhe qesharake dhe sulme nën brez, duke marrë copy pase montazhe nga interneti.

Për Bilushin kam këtë mesazh:

Bilush, ruaj qetësinë. Edhe nëse do të të thërrasë SPAK-u për dosjen e pazareve me nënshtetësinë, ti nuk ke firmosur.

Unë kam bërë një investigim bazuar në fakte dhe dokumente për mekanizmin korruptiv të dhënies së nënshtetësive, ndërsa ti Bilush merresh me emra familjarësh të mi.

Tani ti besoj se pret që unë të të nxjerrë dashnorin e gruas tënde dhe dashnoren tënde në Presidencë, të cilën nuk e di a e ka dekoruar ende Likja?!

Bilush, ke hyrë në një hulli personale!”, përfundon postimin e tij gazetari./CNA.al

Zbuloi skandalin me nënshtetësitë/ Presidenca i publikon mesazhet kërcënuese gazetarit

LEXO EDHE:   Komisioneri Hahn zbulon bisedën me Gent Cakajn

 

LEXO TE PLOTE