Connect with Us

Ahmetaj në Kavajë/ Po punohet njëkohësisht për planin e rindërtimit të banesave

Politikë

Ahmetaj në Kavajë/ Po punohet njëkohësisht për planin e rindërtimit të banesave

Publikuar

-

Ish Ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka vizituar sot qytetin e Kavajës, ku dhe ka nisur dita e parë për verifikimin e banesave të dëmtuara nga ekspertët rumunë.

Banesat po verifikohen nga 15 inxhinierë ekspertë rumunë.

Ahmetaj është shprehur se puna për verifikimin e ndërtesave të dëmtuara ka nisur dhe se në Durrës po punohet njëkohësisht për planin e rindërtimit të banesave. Ai thotë se janë përcaktuar dy lokacione për të ndërtuar lagje në qytetin e Durrësit.

“Në Durrës ka dy lokacione për të ndërtuar qyteza, po përcaktohen komponentët e rindërtimit. Pastrimi fizik dhe psikologjik nga dëmët e termetit përben emergjencë”, ka thënë Ahmetaj.

LEXO EDHE:  Përdhunimi i të miturës në Kavajë/ Kryemadhi jep alarmin

Pasi ai ka falenderuar qeverinë rumune për ndihmen për të verifikuar dëmët tek banesat në Kavajë, fjalën e kanë marrë ekspertët rumunë, të cilët kanë shprehur keqardhjen dhe gatishmërinë e tyre për situatën e shkaktuar nga termeti.

“Shpeh keqardhje të thellë për shqiptarët. Kemi pesuar edhe ne një termet të rëndë në vitin 1977 ndaj i kuptojmë pasojat e rënda”, ka folur inxhinieri rumun.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Puthe flamurin te by*ha e laraskës se të bëri sheik”/ Qytetarët nuk ndalin akuzat ndaj Metës

Publikuar

-

Nga

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, Presidenit Ilir Meta ka publikaur një foto teksa puth flamurin shqiptar, ndërsa thekson se koha për të mbrojtur demokracinë është tani.

Mirëpo të shumta kanë qenë reagimet nga qytetarët të cilët ngrenë akuza ndaj presidentit Meta.
Qytetarët i kërkojnë Metës të largohet nga Shqipëria ndërsa e akuzojnë atë për vjedhje dhe shkatërrim të vendit.

Nese e do shume Shqiperine, beji nje te mire: ik ti bashke me gjithe sojin tend majtas e djathtas, keta qe jane ne pushtet dhe ata qe s’jane dhe zhdukuni njehere e mire e na lini te qete te ndertojme nje Shqiperi sic duhet. Ju jeni arsyeja pse Shqiperia jone eshte kaq keq, pse njerezit vuajne kaq shume, grykesia juaj. Nuk ngopeni me asgje…” shkruan një komentues.

Një tjetër qytetar komenton: Puthe flamurin.. puthe te bytha e laraskës.. se ai flamur të bëri sheik.. përse jo!!“Nje nder shkaktaret jeni dhe ju te 500 mij Shqiptarve te larguar

LEXO EDHE:  Ekonomia vazhdon trendin rritës/ 35% më shumë vende pune

LEXO EDHE:  Skema e TVSH dhe taksa për pronën/ Ahmetaj sqarime në Komisionin e Ekonomisë

“Tani eshte koha se po te nxjerin te gjitha pislliqet ty dhe ke frik mos bije brenda dhe kerkon te besh trazira per te shpetuar”bythen tende si mos te ikim ne nga shqipria kur ju nuk ngopeni kur duke mos len asnjegje per popullin dhe ata qe kan ngelur aty jam shok e miq te partive qe marin lekun kotsepse me nje rrog 250 -300 milek nuk mund te mbash familjen

“Mos beni si patriot sepse keni 30 vite qe e keni shkateruar,plackitur e shutur kete vend,vetem zoti jep drejtesi tek juve se njeriu s ju ben gje”, janë disa nga komentet e shumta të qytetarëve në faqen e tij në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Akuza për plagjiaturë/ Flet ministrja e ardhshme e Arsimit: Mendova se provimet për mua mbaruan…

Publikuar

-

Nga

Akuza për plagjiaturë/ Flet ministerja së ardhshme të arsimit: Mendova se provimet për mua mbaruan…

Akoma pa u dekretuar nga presidenti Meta, ndaj ministers së ardhshme të Arsimit Evis Kushi, janë hedhur akuza se ajo është e përfshirë në plagjiaturën e një teksti shkencor.

Ajo thekson faktin që ky për të është një provim shumë i vështirë për të, por bie në pah fakti se nuk mohon akuzat për plagjiaturë dhe gjithashtu nuk jep asnjë argument  mbrojtës.

“Kur mora doktoraturën në Stafforshire University në Britaninë e Madhe, pas pesë vitesh studime e vajtje ardhje mes Elbasanit dhe Stoke-on-Trent, mendova se provimet për mua mbaruan. Por paskam qenë aq gabim sa s’ka! Ky i tanishmi është një provim aq i vështirë sa nuk gjej fjalë ta shpreh! Uroj që të kem ndihmën tuaj dhe të kolegëve të mi të shumtë në botën universitare për t’ia dalë faqebardhë’, shkruan Kushi, por nuk mohon akuzën”, shkruan ajo.Me anë të një stausi në rrjetet sociale, ajo shkuan se se synimi i saj si ministre e Arsimit për gjithë Shqipërinë është që të nderojë qytetin e saj Elbasanin, PS-ë dhe Edi Ramën.

LEXO EDHE:  Përplasja PS-LSI edhe në mbledhjen e Qeverisë/Manjani kundër Ahmetajt

LEXO EDHE:  Vendimi i Ramës/ Kështu reagon kreu i LSI

‘”Do bëj gjithçka mundem që të nderoj Elbasanin tim, Partinë Socialiste dhe kryeministrin tonë dhe që kur të kthehem një ditë në auditor të kem respektin e të gjithë kolegëve të mi për atë që do të jem si drejtuese e arsimit. Një pedagoge dhe qytetare në shërbim të përulur ndaj komunitetit të madh të dijedhënësve”, përfundoi ajo.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadorja Yuri Kim darkon me përfaqësues të Nismës “Thurje”/ Përjashton Besian Peshën

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja Yuri Kim gjatë vizitës që ka zhvilluar në Shkodër, ka darkuar me përfaqësues të lëvizjes Nisma Thurje, e cila tanimë është kthyer në një parti politike dhe pritet të garojë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Por ajo që bie në sy, në një foto të publikuar në rrjetet sociale, është fakti se në foto mungon një nga drejtuesit e kësaj Nisme, Besian Pesha, i cili mesa duket është përjashtuar në takimin me ambasadoren Yuri Kim.Kujtojmë këtu se Besjan Pesha, është një ish-aktivist i Mjaft që braktisi Erion Veliaj për t’ju bashkuar më pas LSI-së. Fillimisht një vegël e Lali Erit dhe Edi Ramës kundër socialistëve deri në një moment të caktuar. Veliaj dhe Endri Fuga nuk e morën nga pas tek PS, pasi ja dinin mjaft mirë dosjen e tij të dënimit si hajdut.

LEXO EDHE:  Reagon babai i ish-shefit të kabinetit të Haxhinastos/ Sulmet ndaj meje, politike

LEXO EDHE:  Ekonomia vazhdon trendin rritës/ 35% më shumë vende pune

Besian Pesha është denuar si hajdut në bazë të vendimit nr. 0009, data 25. 2. 1999 të Gjykatës së rrethit të Gjirokastrës, është deklaruar fajtor për krimin e vjedhjes dhe në bazë të nenit 134 KPP, është dënuar me katër muaji e gjysmë burgim. Në bazë të nenit 306/I të KPP e dënon me tre muaji burgim.

LEXO TE PLOTE