Connect with Us

Shqipëria mori zyrtarisht drejtimin e Organizatës/ Reagon prezenca e OSBE-së

Lajme

Shqipëria mori zyrtarisht drejtimin e Organizatës/ Reagon prezenca e OSBE-së

Publikuar

-

Pasi Shqipëria mori zyrtarisht drejtimin e Organizatës së OSBE-së, ka ardhur edhe reagimi i prezencës së OSBE-së në Tiranë.

Prezenca e OSBE uron Shqipërinë e cila do ta drejtojë këtë organizatë për 6 muajt e ardhshme, ndërsa thekson se kjo është një mundësi historike që vendi të shkëlqejë.

“Prania e OSBE-së në Shqipëri, uron Shqipërinë për marrjen e detyrës së kreut të OSBE-së ditën e sotme, duke reflektuar statusin dhe angazhimin e saj në bashkësinë ndërkombëtare të sigurisë. Siç tha dhe kryeministri Edi Rama, kjo është një mundësi historike që vendi të shkëlqejë.

LEXO EDHE:  Çelet ekspozita-konkurs "Krimi mjedisor"/ Borchardt jep alarmin

Ne mezi presim një bashkëpunim të vazhdueshëm e të frytshëm në avancimin e vlerave të OSBE-së për demokraci të shëndetshme dhe respektimin e të drejtave të njeriut si dhe përparësitë e kryesisë shqiptare në të gjitha fushat e OSBE-së”, thuhet në reagimin në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Kryepeshkopit Anastas i jepet çmimi ndërkombëtar “Klaus Hemmerle 2020”

Publikuar

-

Nga

Kryepeshkopit Anastas i jepet çmimi  ndërkombëtarë “Klaus Hemmerle 2020” për kontributin e tij në përqasjen dhe bashkekzistencën paqësore të komuniteteve të traditave të ndryshme.

Ceremonia e dorëzimit të çmimit do të bëhet në Kishën Katedrale historike të Aahenit, në Gjermani.

Ky vlerësim i rëndësishëm  jepet një herë në dy vjet, nga Lëvizja e Fokolarëve personaliteteve ndërkombëtare që kanë kontribuar në përqasjen dhe në mirëkuptimin e komuniteteve me tradita të ndryshme kulturore e fetare.

Lavdërimin (Laudatio) për personin e nderuar me këtë çmim do ta mbajë kardinali Kurt Koh, President i “Këshillit Pontifik për Promovimin e Unitetit të Krishterë” (PCPCU).

Në përshëndetjen e tij falënderuese, Kryepiskopi Anastas pritet t’i referohet temës “Bashkekzistenca paqësore në një botë multifetare”.

Fokolarët janë një “Lëvizje për ripërtëritje shpirtërore dhe  sociale”romano-katolike, që ka për qëllim arritjen e paqes dhe të bashkekzistencës paqësore midis njerëzve dhe popujve. Ata numërojnë reth 140.000 anëtarë dhe veprojnë në 180 vende.

LEXO EDHE:  Çelet ekspozita-konkurs “Krimi mjedisor”/ Borchardt jep alarmin

LEXO EDHE:  Kryetari i Prezencës së OSBE-së: Duhet bërë më shumë në ndihmë të viktimave të trafikimit

Prej vitit 2002 kanë themeluar çmimin në fjalë për nder të Klaus Hemmerle (1929-1994), “këtij ndërtuesi urash” shpirtërore, i cili ka qenë Episkop i Aahen (1975-1994) dhe profesor i Filozofisë së Fesë.

Me rastin e këtij aktiviteti, të pranishmëve do t’u vihet në dispozicion përkthimi në gjermanisht i librit të Kryepeshkopit Anatas “Hierapostullim në gjurmët e Krishtit”, që u botua së fundmi nën përkujdesjen e Universitetit të Friburgut, në Zvicër.

 

LEXO TE PLOTE

Lajme

Rudina Hajdari feston ndryshe/ Vajza e deputetes shpërndan lule për Shën Valentin

Publikuar

-

Nga

Dita e të dashuruarve e ka larguar nga politika deputeten Rudina Hajdari, e cila duket se i është përkushtuar familjes.

Por ajo që e ka festuar më shumë dhe është përkushtuar më tepër te festa e Shën Valentinit, duket se është vajza e politikanes, Sihana.

Vetë Hajdari ka publikuar disa foto të Sihanës duke vizatuar zemra dhe trëndafila, ku uron deputeten për festën.

Gjithashtu vogëlushja shihet edhe me trëndafila të kuq në dorë, për të cilët Rudina Hajdari thotë se i ka shpërndarë.

LEXO EDHE:  Kryetari i Prezencës së OSBE-së: Duhet bërë më shumë në ndihmë të viktimave të trafikimit

LEXO EDHE:  Kryetari i Prezencës së OSBE-së: Duhet bërë më shumë në ndihmë të viktimave të trafikimit

“Sihana duke shpërdarë lule për festën e Shën Valentinit. Gëzuar Shën Valentinit nga ne”, shkruan ajo në rrjetet sociale krahas fotos./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Vijon gara për kreun e BKH/ Kualifikohen 8 kandidatë

Publikuar

-

Nga

Vijon gara për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Komisioni i Përzgjedhjes për Drejtorin e BKH-së ka përfunduar vlerësimin e testit të aftësive fizike, testit të arsyetimit logjik dhe të aftësive për të shkruajtur raporte dhe ka llogaritur pikët totale për secilin kandidat, për të identifikuar kandidatët më të mirë për Drejtor të BKH-së, që do të marrin pjesë në fazat e tjera të përzgjedhjes.

LEXO EDHE:  Çelet ekspozita-konkurs “Krimi mjedisor”/ Borchardt jep alarmin

LEXO EDHE:  Kryetari i Prezencës së OSBE-së: Duhet bërë më shumë në ndihmë të viktimave të trafikimit

Tetë nga 18 kandidatë janë kualifikuar në testin fizik dhe logjik. Ata tashmë do të intervistohen nga Komisioni i Vlerësimit në SPAK.

1-Aida Veizaj
2-Ardian Çipa
3-Artur Beu
4-Ervin Hodaj
5-Gentjan Shehaj
6-Lindita Nushi
7-Idajet Faskaj
8-Ylli Pjetërnikaj

 

LEXO TE PLOTE