Connect with Us

“Qeveria asnjë plan për të kaluar krizën pas tërmetit”/ Tabaku tregon rrugëzgjidhjen

Politikë

“Qeveria asnjë plan për të kaluar krizën pas tërmetit”/ Tabaku tregon rrugëzgjidhjen

Publikuar

-

deputetja e pd jorida tabaku

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku shprehet se qeveria nuk ka asnjë plan konkret për të kaluar krizën që solli tërmeti i 26 nëntorit.

Sipas Tabakut përpos propagandës me shifra që nuk janë as në letër dhe as në buxhet, qytetarëve nuk po u ofrohet asnjë alternativë.

“Vetë buxheti i 2020 pa ndodhur tragjedia e tërmetit, parashikonte kosto shtesë prej 1 mijë eurove për çdo sipërmarrje të vogël dhe të mesme, pasi qeveria ka dhënë me koncesion një kompanie kroate programin e ri të tatimeve. Ditën e djeshme nuk është kaluar vetëm buxheti 2020 por edhe paketa fiskale që si në traditën e pasur të anti-biznesit të kësaj mazhorance do taksojë më shumë shqiptarët”, shkruan Tabaku.

Sipas ish deputetes, asgjë nuk ka ndryshuar pas tragjedisë së tërmetit.

Ajo shprehet se rregullat e bilancit janë të thjeshta, në fund llogaria duhet të dalë zero, pra hiqet një shumë në një krah dhe vendoset në një krah tjetër.

“Qeveria ende nuk ka sqaruar se kujt do t’ia heqë buxhetin për t’ia kaluar zërit të emergjencës, përkundrazi nuk kemi asnjë të dhënë. Buxheti aktual parashikon investime publike më 4.7% më të ulëta se sa viti 2019, investimet për ushtrinë (pra për heronjtë që pa doreza dhe pa mjete ndihmëse punuan deri sa erdhën miqtë tanë dhe vëllezërit nga Kosova) është 0.93% e PBB-së. ndërkohë që arsimi është 2.3% e PBB-së nga 4% që duhet të ishte. Gjasat janë që qeveria të ulë edhe më shumë vlerat në buxhet për zërat kryesorë në të duke rënduar edhe më shumë situatën sidomos pas tërmetit. Për të mbuluar këtë paaftësi dhe mbi të gjitha për t’ju shmangur përgjegjësisë qeveria premton lugën e floririt që në fakt është lugë bosh”, shkruan më tej Tabaku.

LEXO EDHE:  Tabaku "kryqëzon" mazhorancën/ Ligji për teatrin shkel marrëveshjen e MSA

Demokratja thotë se “rruga për të kaluar këtë situatë është anulimi i 13 kontratave PPP që siç është vërtetuar dhe njohur botërisht janë abuzive dhe të tejfryra”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Klevis Balliu/ Sulmon minishengenin duke kopjuar Presidentin serb

Publikuar

-

Nga

Nga studioja e intervistes, në TV Ora, ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu, ka folur edhe për rolin e opozitës në minishengenin ballkanik. Ndonëse asnjëherë nuk e ka ushtruar rolin e ekspertit të çeshtjeve të jashtme Balliu ka theksuar se minishengeni është një marrëveshje e pamundur të realizohet për sa kohë përfiton vetëm Serbia.
Por çudia në analizën e tij, lidhur me këtë çështje, qëndron tek fakti se për të “dërrmuar” iniciativën rajonale çuni i Fahriut ka përzgjedhur t’i referohet presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.
 
“Shengeni Ballkanik nuk ekziston. Është një fjalë e shpikur. Këtë nuk e them vetëm unë. Ka një Shengen, që e ka thënë dhe Aleksandër Vuçiç për mediat amerikane që “është projekti im për rikthimin e jugosllavisë me Shqipërinë brenda”.
 
Kjo nuk është në interes të Shqipërisë. Ne jemi një vend që importon 50% më shumë se eksporton, ashtu është dhe Kosova dhe kush përfiton, përfiton Serbia që eksporton shumë herë më shumë dhe kërkon të mbysë tregjet Shqiptare”, ka thenë Balliu i ri./ CNA.al
LEXO TE PLOTE

Politikë

Çuni i Fahri Balliut “zbulon” pse ka vdekur ekonomia

Publikuar

-

Nga

Megjithëse nuk është ekspert ekonomie, çuni i Fahri Balliut, Klevisi, ka zbuluar shkakun pse ekonomia është rrënuar.

Sipas tij, ekonomia është rrënuar sepse profesionistët janë larguar nga vendi dhe për këtë nuk preferoi të japë shifra konkrete.

“Zgjedhjet e parakohshme tanimë kërkohen nga ekonomia e vendit, nuk ka besoj asnjë qytetar që nuk e ka ndjerë rrënimin ekonomik të shtetit dhe të vetin personal, marr shkas nga fakti tronditës që janë larguar qindra qytetar sepse këtu faktikisht ekonomia ka vdekur. Ajo po ashtu u tregua dhe nga një fatkeqësi natyrore që mund t’i bjerë çdo shteti po çdo shtet do kishte patur mjetet dhe buxhetin e duhur për t’u përgjigjur, që qeveria nuk e ka patur dhe nuk e ka e sot akoma nuk kemi shifra konkrete sepse nuk ka profesionistë, janë hequr, janë larguar”, tha Klevis Balliu, në RTV Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E zbulon Ngjela/ Ja pse është bllokuar zhvillimi i Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Avokati Spartak Ngjela deklaron se, korrupsioni i lartë shtetëror ka ndaluar historinë evolutive të Shqipërisë.

Në një analizë, Ngjela thotë se korrupsionet kryeministrorë që pasuan njëri-tjetrin në Shqipëri kanë ndaluar evolucionin e shoqërisë dhe ingredientët e evolucionit që janë arsimi, prodhimi, shkenca, gjuha, komunikimi, liria shoqërore, liria politike, liria ekonomike, liria e shtypit, media, fjala e lirë dhe drejtësia.

Avokati pretendon se, të gjithë këta ingredientë në Shqipëri janë jashtë zhvillimit dhe kanë ndaluar evolucionin e koshiencës shqiptare dhe njëherësh, ka ndaluar vetë historinë.

Sipas tij, gjendja e rëndë e arsimit, nën cilësinë mesatare, nuk është një gjë që ka ardhur nga rasti.

“Cilësia arsimit u godit nga politika që në vitin 1992. Në fillim u godit universiteti, pastaj, me sistem, u godit në mënyrë drastike edhe shkolla e mesme. U trajtuan mësuesit e gjimnazeve si hamej rrugësh, dhe u fut në arsim injoranca në mësimdhënie. Pas kësaj filloi shitja e notës, dhe shitja e diplomave.
Për 15 vjet Shqipëria kaloi në injorancë, pa gjimnaze cilësorë, pa shkolla profesionale, dhe, hyri në analfabetizm me një përqindje që në Europë quhet shumë e lartë. E gjitha kjo ishte në fakt skema antintelektualiste e injorancës politike. Luftë kundër intelektit të kualifikuar, dhe sidomos luftë kundër akademizmit”, shprehet Ngjela.

LEXO EDHE:  U shua nën rrënoja/ Ahmetaj flet për familjen Reçi: Me Edin njiheshim që në shkollë, kemi punuar në ministri

LEXO EDHE:  Tabaku "kryqëzon" mazhorancën/ Ligji për teatrin shkel marrëveshjen e MSA

“Pikërisht në këtë kohë, kur arsimi cilësor kishte marrë fund, u hodhën në treg minimumi pesë universitete privatë që iu shisnin diploma kujdo.
Pas kësaj, ata që ishin krijuesit e kësaj gjendjeje, hapën dyert e administratës shtetërore për punësimin masiv të diplomës së blerë.
Pas këtij procesi disavjeçar injoranca pushtoi edhe administratën shtetërore.
Një tmerr i vërtetë: korrupsioni shtetëror u bë dominant në drejtimin e shtetit shqiptar. Injorantët e emëruar në “pikat e mjaltit” ishin vjelës të ardhurash korruptive, por edhe pagues të regullt të ministrave që i kishin emëruar”, vijon më tej avokati, teksa thekson se të gjitha kryeministrat u bashkuan me krimin e organizuar, ndërsa kryeministri aktual është kampioni i kësaj gjendjeje të kriminalizuar të administratës shtetërore.

Ngjela thotë se shkenca u godit si rrjedhojë e histerisë antidije që u vendos në Shqipëri. Ai pretendon se rrafshimi i arsimit dhe likuidimi i shkencës sollën një krizë të rëndë të intelektit.

Avokati ngre pyetjet nëse: “Do ta hetojë Byroja Kombëtare e Hetimit dhe SPAK këtë batërdi antishqiptare? Këta duhet ta hetojnë, sepse hetimi dhe agjencitë informative amerikane i kanë të faktuara, kurse shqiptarët duan të dëgjojnë të vërtetën nga hetimet: përse gjithë ky mllef antishqiptar kundër prosperitetit të shoqërisë shqiptare?”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE