Connect with Us

Olli nxjerr “zbuluar” Ramën/ Zbulon prapaskenat e kërcënimit ndaj medias

Politikë

Olli nxjerr “zbuluar” Ramën/ Zbulon prapaskenat e kërcënimit ndaj medias

Publikuar

-

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, i cili tha sot se do të miratohet një tjetër klauzolë në ligjin antishpifje, e cila sipas tij parashikon dënim të rëndë për shpifjen në situatë të jashtëzakonshme.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli shkruan se Rama kërcënon mediat, sa herë që këto të fundit i nxjerrin nga një të palarë, si ajo e djeshmja në Durrës.

“Sa herë që i del nga një e palarë, sikundër ato natës së djeshme në Durrës, i fut nga një kërcënim me ligj a pa ligj medias! Dhe ato pamje i nxorri vetë…. Paketën antishpifje ja hodhi poshtë Europa, por lideri global insiston edhe ta shtojë…. shto ujë e shto miell…. “-shkruan Olli.

Më tej, ai komenton edhe deklaratën e Ramës, i cili tha se do të bëjnë kërkesa nga jashtë për fuqi punëtore, për rindërtimin pas tërmetit.

“Tani do na sjellë edhe emigrantë që të ndërtojnë Shqipërinë!!! E kush, ky që ka dëbuar plot 600 mijë shqiptarë me dorën e vet…. këtu nuk po jetojnë dot vendasit ky premton të huaj…. nëse them se, thuhet që çoç fshihet këtu, përbën shpifje apo dyshim???!!!! Po sikur në vend që ndërtohet nga e para të shikohen alternativa të tjera që ofron tregu?! Tani edhe pse-të do përbëjnë shpifje, u pa kjo punë, duhet folur vetëm për sportin si në diktaturë që lideri global të ndjehet i qetë….”-përfundon postimin e tij Leonard Olli.

Kujtojmë këtu se mbrëmjen e djeshme, gazetarët kanë  ish-kryebashkiakun Vangjush Dako, pranë Bashkisë së Durrësit, krah kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë / Emiljano Shullazi ka 3 telefona në burg, me njërin flet me Ramën

Para se Rama të largohej Dako iu drejtua duke i thënë: “Po bëj unë ndonjë gjë për ato letrat”, ndërsa kryeministri iu përgjigj shkurt: “Ok”.

Por, video në fjalë është fshirë nga faqja e kryeministrit./ CNA.al

Rama ndan detyrat për ministrat/ Unë do nisem për në Bratislavë, por kujdes çadrat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pushimi i hetimeve për Erion Veliajn/ Goxhaj “kryqëzon” PD-në

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Apelit ka pushuar hetimet ndaj kryebashkiakut Erion Veliajt, dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar.

lIdhur me këtë çëshje ka reaguar dhe avokati i njohur Altin Goxhaj i cili ngren pyetje se pse PD nuk është paraqitur në gjyq si kallzuese.

Sipas Goxhaj, ajo që është më e rëndë është fakti  se gjykata i ka mbyllur hetimet për 3 milion euro grabitje, kur në fakt pisha është blerë për 8200 dollarë.

“A KA NDONJE KOMENT PD PSE NUK ESHTE PARAQITUR NE GJYQ SI KALLZUESE???
Ne fakt ajo qe eshte me e renda, nuk eshte se gjykata e Reformes Soros ne Drejtesi (te miratuar me 139 vota ne 2016) haptas fare ka mbyll hetimin per 3 milione euro grabitje ku pisha eshte blere per 8200 dollare! Maskarallaku eshte qe PD ka neglizhuar paraqitjen ne gjyq si pala kallzuese (eshte detyra e kallzuesit te interesohet per dt e gjyqit dhe kete e di cdo avokat)! Sipas reagimit te PD ata s’dine gje qe eshte marre ky vendim!!!
Nga ana tjeter kallzimi te ben te dyshosh se PD eshte perqendruar te procedura e pershpejtuar duke iu referuar nje vendimi kolegjial te Keshillit Bashkiak dhe jo te roli i ekzekutivit per te pranuar nje pishe me cmim 8200 dollare, nje shifer qartas e mjaftueshme per te kerkuar vazhdimin e hetimit!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi është bërë në sajë të Konferencës së Sigurisë që po mbahet në Mynih.

Rama ka publikuar foto nga darka, ku kanë qenë pjesëmarrës dhe një sërë politikanësh dhe intelektualësh nga e gjithë bota.

LEXO EDHE:  Do të zëvëndësojë Ramën?/ Pandeli Majko i përgjigjet Mero Bazes

LEXO EDHE:  Pazare, shtantazhe dhe gjoba nga mediat që i shërbejnë/ Morali pa moral i kryebashkiakut të Tiranës

“Me Mark Zuckenberg, krijuesin e Facebook, gjatë një darke miqsh të posaçëm, mbledhur në Mynih për Konferencën e Sigurisë”, shkruan Rama krahas fotove të postuara në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dha dorëheqjen para vendimit të vettingut/ Rama emëron bashkëshorten e Denar Bibës në këtë post

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak kohë pasi dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë, Elona Kana, bashkëshortja e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Denar Biba, është emëruar në një tjetër post.

Mësohet se Këshilli i Ministrave e ka emëruar Kanën si anëtare të Komisionit Kombëtar Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura.

Ndërkohë, kujtojmë se Elona Kana ka mbajtur postin e këshilltares në Gjykatën e Lartë, por dha dorëheqjen vetëm pak ditë para se trupa e vettingut të jepte vendimin për figurën e pastërtisë dhe të ardhurat e saj.

Gjithashtu Kana hoqi dorë edhe nga studimet në Shkollën e Magjistraturës, për arsye që ende nuk janë bërë me dije. Më 3 shkurt të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vettingut dhe e ndaloi bashkëshorten e Bibës të mbajë poste në drejtësi për 15 vite./ CNA.al

Pak ditë para vendimit të vettingut/ Jep dorëheqjen bashkëshortja e Denar Bibës

LEXO TE PLOTE