Connect with Us

Ish-kryeministri konservator i Mbretërisë së Bashkuar kundër “rrymës”/ Nxit votuesit të refuzojnë Brexit

Bota

Ish-kryeministri konservator i Mbretërisë së Bashkuar kundër “rrymës”/ Nxit votuesit të refuzojnë Brexit

Publikuar

-

Ish-kryeministri konservator i Mbretërisë së Bashkuar John Major i ka kërkuar votuesve të votojnë për deputetët që nuk e mbështesin Brexit.
John Major mbajti një fjalim të premten gjatë një tubimi të zhvilluar në mbështetje të një referendumi për fundin e Brexit.

Ai nuk i tha në mënyrë të qartë elektoratit që të votonte kundër Partisë Konservatore, por 76-vjeçari filloi fjalimin e tij duke kritikuar Brexit me shprehjen “është jodemokratik”.

“Kur kombi votoi Brexit-in, ata e bënë këtë nga trillime dhe premtime të palejueshme. Ndërsa faktet bëhen të njohura, është e jashtëzakonshme që një votim i ri të refuzohet. E jashtëzakonshme, dhe sinqerisht, jodemokratike”, tha ai.

Major, i cili është një nga figurat më të njohura të Partisë Konservatore, u shpreh se Brexit është “vendimi më i keq i politikës së jashtme në jetën time”.
Ai shtoi: “Do të ndikojë pothuajse në çdo aspekt të jetës sonë për shumë dekada që vijnë. Dhe do ta bëjë vendin tonë më të varfër dhe më të dobët. Do të dëmtojë shumicën e atyre që kanë më pak.”

LEXO EDHE:  23 mijë euro kokainë/ Pranga shqiptarëve në Britani

Major u shpreh, më tej, se Tori – David Gauke, Dominic Grieve dhe Anne Milton – do të marrin votën e tij në zgjedhje.

Të tre politikanët po kandidojnë si kandidatë të pavarur në votimin e parakohshëm, pasi votuan kundër qeverisë së Boris Johnson, në shtator.

Ai, gjithashtu, shprehu mbështetje për ish zv / kryeministrin, Michael Heseltine, pasi tha se do të votonte për Liberal Demokratët.

Por, pasi prezantoi ish kryeministrin Toni Bler, si folësin tjetër, Majori vuri në dukje se politika shpesh “hedh disa aleanca të çuditshme”.

“Brexit nuk është një gabim, unë do të dëshiroja të ishte. Është një katastrofë. Një fatkeqësi që vendi ynë nuk mund ta përballojë”, u përgjigj Bler./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Video – Avokati dhunon lypësin në mes të qytetit

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e paprecedentë është regjistruar në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë.

Mësohet se avokati i njohur Tomë Gashi ka përbuzur një lypësin dhe i ka gjuajtur me shqelm parave që ai kishte mbledhur nga qytetarët.

Ky moment është filmuar nga qytetarët, të cilët tregojnë se avokati Gashi e ka poshtëruar lypësin me fjalë të ndyra.

LEXO EDHE:  Një guidë për korrupsionin në Britani

LEXO EDHE:  Një guidë për korrupsionin në Britani

Nuk dihet se çfarë e ka nxitur përplasjen me avokatin, por pritet një reagim nga organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, pas këtij veprimi aspak qytetar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Abuzon seksualisht me mbesën/ Shokon 56-vjeçari: Kishte vetë dëshirë

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një 56-vjeçar mësohet se ka abuzuar seksualisht me mbesën e tij.

Kjo ngjarje bëhet edhe më e rëndë, për faktin se 18 vjeçarja rezulton të jetë person me probleme të shëndetit mendor.

“Me datë 12.02.2020, në ora 15:20, Policia në Gjakovë kanë arritur të gjejnë viktimën femër/ashkalike/kosovare, e moshës 18 vjeçare, e raportuar si e zhdukur me datë 02.02.2020. Viktima (person me të meta mendore), ka deklaruar se ka kryer marrëdhënie seksuale me axhën e saj të moshës 56-vjeçar”, ka deklaruar për mediat kosovare, zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Podrimaj-Beqiraj.

LEXO EDHE:  Pas Brexit, shenjat në Europë janë për stuhi

LEXO EDHE:  23 mijë euro kokainë/ Pranga shqiptarëve në Britani

Avokati i 56-vjeçarit Nexhmedin Gashi, thotë se klienti i tij nuk e mohon veprën, por se ajo ka ndodhur me dëshirën e 18 vjeçares.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Firmosën dy marrëveshje me Serbinë/ Nxehet keq Albin Kurti: Nuk kam dhënë autorizim

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i ri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar se firmosja e marrëveshjes së sotme mes Kosovës dhe Sebisë për hekurudhën dhe autostradën nuk është autorizuar nga qeveria e tij.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale ai bën me dije se dy zyrtarët që ishin autorizuar nga ish ministri Pal Lekaj firmosën marrëveshjet dhe nuk negociuan fare me qeverinë e re.

Akuza e kryeministrit Kosovar bëhet më e rëndë pasi ai thotë se “as teksti i marrëveshjes nuk është bërë i njohur për publikun e për Qeverinë”.

“Sot në Munich janë nënshkruar dy marrëveshje nga zyrtarë të autorizuar nga ish ministri Pal Lekaj dhe i gjithë procesi i negocimit është bërë para fillimit të Qeverisë sonë. Së këndejmi, këta zyrtarë nuk kanë marrë autorizim nga Qeveria e re as për të negociuar e as për të nënshkruar marrëveshje. Për më tepër as teksti i marrëveshjes nuk është bërë i njohur për publikun e për Qeverinë. Kanë qarkulluar drafte të ndryshme jozyrtare.

Sado që të gjitha lidhjet dhe avancimi i standardeve të infrastrukturës janë të domosdoshme për zhvillim të vendeve tona dhe pjesë e vizionit Evropian për bashkëpunim rajonal dhe marrdhënie të fqinjësisë së mirë, megjithatë është shumë me rëndësi që procesi të jetë transparent, rezultat i një negocimi të mirëfilltë dhe në respektim të plotë të sovranitetit dhe ligjeve të vendit, prioriteteve ekonomike dhe në harmoni me obligimet që dalin nga procesi i MSA-së.

LEXO EDHE:  Pas Brexit, shenjat në Europë janë për stuhi

LEXO EDHE:  Lidhje me mafian/ Ekzekutohet me 7 plumba biznesmeni i njohur

Për më tepër, nëse bazohemi te një verzion i marrëveshjes, po qe se analizohet për nga rëndësia ekonomike, hekurudha për në Leshak është më me prioritet dhe më e levërdishme sesa ajo për Merdare.

Në procesin e tranzicionit të qeverisjes, ne jemi duke analizuar të gjithë hapat që janë marrë në të kaluarën dhe ministritë përkatëse janë të angazhuara që këtë ta trajtojnë me prioritet.” shkruan Kurti./CNA.al

LEXO TE PLOTE