Connect with Us

Dëmet nga tërmeti/ Ahmetaj tregon sa është kostoja që duhet të paguajnë Kompanitë e sigurimit

Politikë

Dëmet nga tërmeti/ Ahmetaj tregon sa është kostoja që duhet të paguajnë Kompanitë e sigurimit

Publikuar

-

Komiteti i  rindërtimit zhvilloi sot një tryezë diskutimi me AMF dhe kompanitë e sigurimit.

Në këtë diskutim ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka deklaruar se dëmi që do të paguajnë kompanitë e sigurimit është 12 milion dollarë por mund të shkojë deri mund të shkojë 25 milionë dollarë.

Ahmetaj sugjeron që kontratat me kompanitë e sigurimit të dërgohen te komiteti i emergjencës. Kjo, sipas tij duhet të bëhet sa më shpejt, në mënyrë që rindërtimi i pasojave të mos ketë kosto dyfishe. Deri tani, 1943 banesa janë të dëmtuara.

Nga ana tjetër, kompanitë e sigurimit ngritën shqetësimin se titujt e siguruar në kompanitë e sigurimit janë të paktë dhe me detyrim nga bankat, gjë që përbën problem.

“Shqipëria rezulton të jetë e vonuar në raport me hartën e riskut botëror pasi si shtet mbart rrezik nga termete dhe përmbytje. Për këtë arsye përgjatë diskutimit është thënë që si shtet duhet të kishim një ligj për mbrojtjen e katastrofave.

LEXO EDHE:  Malaj tregon si mund të bëhet rikuperimi i dëmeve/ Risqet që i vijnë ekonomisë pas tërmetit

Sot kemi vetëm 20 mijë banesa të siguruara në të gjithë Shqipërinë. Turqia është shteti i fundit që e vuri në zbatim këtë ligj që është i pranishëm në të gjithë Ballkanin.  Mirëpo, sipas kompanive kohët e fundit, për shkak të gjendjes pas termetit, numri i titujve të të siguruar po shtohet.”-u shprehen përfaqësues të kompanive të sigurimit.

Gjatë diskutimit u theksua emergjenca për të hartuar një plan sa i përket mbulimit të shpenzimeve nga kompanitë e sigurimit për banesat dhe bizneset që ishin të siguruara.

Kompanitë e sigurimit shprehen gatishmërinë e dyre për ta përshpejtuar procesin, duke siguruar se fondi i tyre e mbulon shumën që duhet paguar për rindërtimin e dëmeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pushimi i hetimeve për Erion Veliajn/ Goxhaj “kryqëzon” PD-në

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Apelit ka pushuar hetimet ndaj kryebashkiakut Erion Veliajt, dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar.

lIdhur me këtë çëshje ka reaguar dhe avokati i njohur Altin Goxhaj i cili ngren pyetje se pse PD nuk është paraqitur në gjyq si kallzuese.

Sipas Goxhaj, ajo që është më e rëndë është fakti  se gjykata i ka mbyllur hetimet për 3 milion euro grabitje, kur në fakt pisha është blerë për 8200 dollarë.

“A KA NDONJE KOMENT PD PSE NUK ESHTE PARAQITUR NE GJYQ SI KALLZUESE???
Ne fakt ajo qe eshte me e renda, nuk eshte se gjykata e Reformes Soros ne Drejtesi (te miratuar me 139 vota ne 2016) haptas fare ka mbyll hetimin per 3 milione euro grabitje ku pisha eshte blere per 8200 dollare! Maskarallaku eshte qe PD ka neglizhuar paraqitjen ne gjyq si pala kallzuese (eshte detyra e kallzuesit te interesohet per dt e gjyqit dhe kete e di cdo avokat)! Sipas reagimit te PD ata s’dine gje qe eshte marre ky vendim!!!
Nga ana tjeter kallzimi te ben te dyshosh se PD eshte perqendruar te procedura e pershpejtuar duke iu referuar nje vendimi kolegjial te Keshillit Bashkiak dhe jo te roli i ekzekutivit per te pranuar nje pishe me cmim 8200 dollare, nje shifer qartas e mjaftueshme per te kerkuar vazhdimin e hetimit!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi është bërë në sajë të Konferencës së Sigurisë që po mbahet në Mynih.

Rama ka publikuar foto nga darka, ku kanë qenë pjesëmarrës dhe një sërë politikanësh dhe intelektualësh nga e gjithë bota.

LEXO EDHE:  Malaj tregon si mund të bëhet rikuperimi i dëmeve/ Risqet që i vijnë ekonomisë pas tërmetit

LEXO EDHE:  Ahmetaj/ Mbështetje maksimale për biznesin e vogël

“Me Mark Zuckenberg, krijuesin e Facebook, gjatë një darke miqsh të posaçëm, mbledhur në Mynih për Konferencën e Sigurisë”, shkruan Rama krahas fotove të postuara në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dha dorëheqjen para vendimit të vettingut/ Rama emëron bashkëshorten e Denar Bibës në këtë post

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak kohë pasi dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë, Elona Kana, bashkëshortja e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Denar Biba, është emëruar në një tjetër post.

Mësohet se Këshilli i Ministrave e ka emëruar Kanën si anëtare të Komisionit Kombëtar Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura.

Ndërkohë, kujtojmë se Elona Kana ka mbajtur postin e këshilltares në Gjykatën e Lartë, por dha dorëheqjen vetëm pak ditë para se trupa e vettingut të jepte vendimin për figurën e pastërtisë dhe të ardhurat e saj.

Gjithashtu Kana hoqi dorë edhe nga studimet në Shkollën e Magjistraturës, për arsye që ende nuk janë bërë me dije. Më 3 shkurt të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vettingut dhe e ndaloi bashkëshorten e Bibës të mbajë poste në drejtësi për 15 vite./ CNA.al

Pak ditë para vendimit të vettingut/ Jep dorëheqjen bashkëshortja e Denar Bibës

LEXO TE PLOTE