Connect with Us

16 vjeçarja nga Kosova rrëmben zemrat e finlandezeve me humanizmin e saj

Sociale

16 vjeçarja nga Kosova rrëmben zemrat e finlandezeve me humanizmin e saj

Publikuar

-

Tërmeti në Shqipëri shkaktoj dhimbje në çdo vend ku jetojnë shqiptarët.

Edhe pse vetëm 16 vjeçare, Kosovare Aliu ndjeu obligim që të bëjë diçka për ti ndihmuar njerëzit e goditur nga tërmeti në Shqipëri.

Ngjarjet atje e prekën thellë në shpirt. Ajo kontaktoi ish mësuesen e sajë nga shkolla fillore “Mervi Salminen” që merret me aktivitete humanitare nëpërmes “RAFIKI KERHO”, dhe shprehu nevojën për ti dal në ndihmë Shqipërisë me aq sa munden në këto kohëra të vështira, duke organizuat një aktivitet humanitar ku do të mblidheshin ndihma materiale, për familjet e goditura nga tërmeti.

Mervi Salminen së bashku me drejtoreshën e shkollës shprehën gatishmërinë për të përkrahur një aktivitet të tillë. I njëjti aktivitet u përkrahë dhe u organizua në dy shkollat e Espos, atë të Tiistilän Koulu dhe gjimnazi Etelä-Tapiolan Lukio.

Kosovarja së bashku me bashkëmoshatarët dhe të afërmit e saj, por edhe me bashkëkombësit e saj të të gjitha moshave që ju bashkëngjitën këtij aksioni humanitar, arriti që nga shitja e ëmbëlsirave të përgatitura në këto familje shqiptare, pore edhe nga donacionet vullnetare të bashkëmoshatarëve, prindërve dhe mësimdhënësve finlandez, të mbledh rreth 1500 euro, të cilat do ti dërgon në Shqipëri nëpërmes shoqatës Jetimët e Ballkanit dhe Halil Kastrati.

LEXO EDHE:  Rrahje masive mes të rinjve/ Disa të lënduar

Aksionin e përkrahu edhe Juuso Oikarinën i cili është menaxher i një dyqani tregtar K- MARKET Matinkylä, duke ofruar falas gjërat e nevojshme për përgatitjen e ëmbëlsirave. Ai, informatën për organizimin e mori nëpërmes medies sociale, duke u ndjerë i prekur dhe emocionuar nga një humanizëm i një vajze të re por me zemër të madhe.

Për ngjarjen shkroi edhe gazeta më e madhe në Finlandë Helsingin Sanomat. Aktivitete të tilla ku jepet diçka për të marr diçka duhet të organizohen edhe në Kosovë sa më shumë, sepse kjo zhvillon kulturën e meritokracisë por edhe të humanizmit te të rinjtë.

Finlanda, gjithmonë ju ka qëndruar përkrah popullit shqiptare në ditët e vështira. Atje ofrohet edhe mësim në gjuhën shqipe për komunitetin shqiptar në këtë vend.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Hedhja me parashutë shkon keq për pushuesin nga Tirana/ Nga Llogaraja përfundon në përrua

Publikuar

-

Nga

Hedhja me parashutë shkon keq për pushuesin nga Tirana/ Nga Llogaraja përfundon në përrua

Një 39 vjeçar që është hedhur me parashutë nga Qafa e LLogarasë ka shpëtuar për mrekulli, pasi është rrëzuar në përroin e Palasës.

39 vjeçari L.A ka marrë disa dëmtime në trup dhe po merr ndihmën mjekësore në spitalin e Vlorës, ndërsa raportohet se është jashtë rrezikut për jetën.“Rreth orës 13:46, në Qafën e Llogorasë është hedhur me parashutë shtetasi L. A., 39 vjeç, banues në Tiranë dhe është rrëzuar në përroin e fshatit Palasë, ku si pasojë ka marrë disa dëmtime në trup dhe po merr ndihmë mjekësore në Spitalin e Vlorës, jashtë rrezikut për jetën.
Policia po kryen veprimet e mëtejshme proceduriale”, thuhet në njoftimine policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Morën pjesë në dasma dhe ceremoni mortore/ 13 të infektuar me Covid-29 në Fier

Publikuar

-

Nga

Morën pjesë në dasma dhe ceremoni mortore/ 13 të infektuar me Covid-29 në Fier

Pavarësisht se janë të ndaluara gjatë pandemisë, ceremonitë mortore deh dasmat vazhdojnë të zhvillohen në vendin tonë.

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 8 raste në Fier të cilët dyshohet të jenë infektuar në një dasmë në Zharrës. Ndërsa në Roskovec është konfirmuar një rast me Covid-19, edhe ky kontakt i të infektuarve në dasme.LEXO EDHE:  Vrau prindërit, dy vëllezërit dhe veten/ Kush është efektivja e policisë që kreu krimin makabër

Ndërkohë në Fier, kanë rezultuar pozitivë edhe katër raste të reja të cilët janë pjesë e zinxhirit të infeksionit nga vatra e krijuar nga një ceremoni mortore në Çakran./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ministria e Shëndetësisë apel qytetarëve: Mos shkoni në dasma apo ceremoni mortore, rrezikoni shëndetin!

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë sërish apel për ndalimin e grumbullimeve në dasma dhe ceremoni festive apo mortore, duke i cilësuar burim të përhapjes së infeksionit.

Ministria rikujton edhe thirrjen për mbajtjen e maskës në ambientet e mbyllura si dhe respektimin e distancës dhe rregullave të higjienës.“Nisur nga fakti se janë vënë re raste të shtuara që lidhen me grumbullime në ceremoni festive apo mortore, rikujtojmë qytetarët se ndalohen të gjitha grumbullimet pasi janë burim i përhapjes së infeksionit, duke vënë në rrezik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë për më shumë kujdes për respektimin e rregullave të higjienës, vendosjes së detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe respektimit të distancimit fizik.
Kujtojmë se ditën e sotme janë konfirmuar 136 raste pozitive me koronavirus, ndërsa kanë humbur jetën 6 pacientë në dy spitalet COVID./CNA.al

LEXO TE PLOTE