Connect with Us

Talljet e Ramës ndaj opozitës/ Shehu: “Pupacët” do vazhdojnë t’i shërbejnë, sikur të ishin “përkëdhelur”

Politikë

Talljet e Ramës ndaj opozitës/ Shehu: “Pupacët” do vazhdojnë t’i shërbejnë, sikur të ishin “përkëdhelur”

Publikuar

-

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu ka reaguar pas talljeve që kryeministri Edi Rama i adresoi opozitës.

Shehu i quajti deputetët në Parlament “pupacë”, të cilët sipas tij, kryeministri do vazhdojë t’i keqpërdorë për të shkelur Kushtetutën.

“Pupacet“ përfitojnë përbuzjen edhe të atij që i krijoi për t’i keqpërdorur.
Rama sot në atë “Kuvend” me fyerjet e rënda që u drejtoi atyre 42 “pupaceve” të peshkuar nga thellësitë e listave prej atij vetë e vendosur në ato “karrike”, e rikonfirmoi edhe një herë këtë shprehje, që përmban një të vërtetë të madhe, mungesën e thellë të respektit ndaj kësaj “specie” dhe prej vetë “babait” të tyre. Megjithatë Rama do të vazhdojë t’i keqpërdorë ata për shkeljet e Kushtetutës, për shkelmimin e shtetit ligjor e demokratik, për deformimin e metejshëm të demokracisë sonë, për vazhdimin e nxjerrjes së mëtejshme të saj nga “shinat” e rrugës europiane”, shkruan Shehu.

LEXO EDHE:  Edi Rama deklaroi 71 vota për Qeverinë/ Kush janë renegatët?

Sipas Shehut, megjithëse deputetët u fyen publikisht do të vazhdojnë t’i shërbejnë atij, njësoj sikur fyerjet të ishin përkedhelje

“Dhe ata megjithëse u fyen kaq rëndë e publikisht do të vazhdojnë t’i shërbejnë atij në këtë rrugëtim të përbashkët të pa shprese me koke të ulur, ndoshta dhe me një buzëqeshje për të bërë të besohet se ato çfarë ai u tha sot ishin vetëm një “përkëdhelje”.
Tashmë fati i përbashkët i Ramës me 42 “pupacet” e tij është i shënuar për tu bërë realitet shumë shpejt nëpërmes votës së lire të shqiptarëve”, shkruan Shehu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Poeti Agim Doçi kërcënon kryebashkiakun e Kukësit dhe kryeministrin Rama

LEXO EDHE:  Rama: “Mollët e kalbura” jo në PS, dokumentet e PD për Valdrin Pjetrin u morën me ryshfet

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Edi Rama deklaroi 71 vota për Qeverinë/ Kush janë renegatët?

LEXO EDHE:  Rama: “Mollët e kalbura” jo në PS, dokumentet e PD për Valdrin Pjetrin u morën me ryshfet

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Meta/ “Nga nesër do shikoni një president tjetër”

LEXO EDHE:  Edi Rama quan “Kazan” Zërin e Amerikës

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE