Connect with Us

Rama zbut tonet ndaj gazetarëve/ Jeni shumë të mirë lum si ne që ju kemi

Politikë

Rama zbut tonet ndaj gazetarëve/ Jeni shumë të mirë lum si ne që ju kemi

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama së bashku me eurokomisionerin e  BE-së për Menaxhimin e Krizave Janez Lenarčič, ishte sot në Vorë, ku vizitoi çadrat ku po strehohen të prekurit nga tërmeti.

Komisioni Europian tha se do të jetë krah Shqipërisë si një vend kandidat edhe në fazën e rindërtimit. Ndërsa pas vlerësimit të dëmeve, theksoi se do të ketë edhe një tjetër shifër që do të ndihmojë Shqipërinë të rimëkëmbet.

Por, në fund të prononcimit të Janez Lenarčič, ndërsa Rama pyeti nëse kanë tjetër pyetje, ka pasur edhe një zbutje të toneve ndaj gazetarëve.

Pasi përfunduan pyetjet e gazetarëve, Rama iu drejtua duke thënë “Jeni shumë të mirë, lum si ne që iu kemi”.

LEXO EDHE:  Detajet e pazarit Rama-Basha/ Cilët janë deputetët e Lulit, që do votojnë amendamentet PD-PS të Kodit Zgjedhor?

Kujtojmë këtu se ditët e fundit, Rama ka qënë mjaft i ashpër në drejtim të mediave dhe gazetarëve, ndaj të cilëve ka marrë një sulm të paprecedentë, që shkon deri edhe në ofendime të rënda./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor dhe Ligji i Presidentit/ Kuvendi ngre dy grupe pune

Publikuar

-

Nga

Kuvendi ka ngritur dy grupe punë që do të diskutojnë lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor si dhe për ligjin e presidentit, i cili pritet që të pësojë disa ndryshime.

Mësohet se për ndryshimet në Kodin Zgjedhor janë zgjedhur Damian Gjiknuri, Klotilda Bushka dhe Korab Lita. Ndërkohë që për ligjin për kompetencat e presidentit janë zgjedhur Vasilika Hysi, Adnor Shameti dhe Alban Zeneli.
Pavarësisht faktit që Meta i shpëtoi shkarkimit, shumica qeverisëse po harton ligjin i cili kufizon kompetencat e tij nëpërmjet një ligji organik.Ky ligj sqaron teknikalitetet e veprimtarisë kushtetuese të Presidentit të Republikës, duke i vendosur disa kufizime. Gjatë ditës së sotme këto grupe pune pritet që të miratohen në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Akuza për korrupsion/ KLGJ do të pezullojë nga detyra gjyqtaren Margjeka

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë Gjyqësor do të zhvillojë ditën e sotme mbledhjen e saj të radhës që do të mbahet sot në orën 14:00.

Në mbledhje pritet të jepet vendimi për pezullimin nga detyra të gjyqtares së Apelit Korçë, Mimoza Margjheka, e cila është e akuzuar për korrupsion pasiv.Në pikën 3 të dokumentit  thuhet se KLGJ do të miratojë:  Shqyrtimi i projektvendimit “Për pezullimin nga detyra të magjistrates Mimoza Margjeka, me detyrë gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës, caktuar në skemën e delegimit në Gjykatën e Apelit Korçë”, i përgatitur nga Komisioni Disiplinor.

LEXO EDHE:  “Jam refuzuar dhe përbaltur”/ Taulant Muka “zbraz” ankesat ndaj Ramës

LEXO EDHE:  Bushati akuza të forta Ramës/ Shkoi në zgjedhje me banditë dhe policë

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohet “këshilltarja mizerabël” e Lulzim Bashës/ Si i gënjeu publikisht demokratët

Publikuar

-

Nga

Zbulohet “këshilltarja mizerabël” e Lulzim Bashës/ Si i gënjeu publikisht demokratët

Mirela Bogdani, ish-anëtare e Këshillit Bashkiak ka marrë përsipër autorësinë e mënyrës së përzgjedhjes së kandidatëve të PD.

Në një postim në rrjetet sociale, Bogdani shkruan se është ajo ideatorja dhe strategia e atij proçesi të sotëm ku në PD po plas sherri sepse u propozuan 4 mijë kandidatë, më shumë sesa propozojnë amerikanët për në Kongres, më shumë se sa ka anëtar aktiv Lulzim Basha, ndoshta emrat e propozuar janë më shumë edhe se ata që marrin pjesë në protestë.

Pra, janë katër mijë emra të thënë publikisht. Por më pas u lanë vetëm 900, ndërsa tani janë lënë 300 emra të cilët nuk publikohen të gjithë. Por, u janë çuar emrat konfidencialisht dhe pritet formulari.

Gjithësesi përtej kësaj le të qëndrojmë tek këshilltarja e Lulzim Bashës, Mirela Bogdani, një nga ato këshilltaret “mizerabël”, siç i ka quajtur Berisha. Sepse ka qënë Këshilltare në Bashkinë e Tiranës dhe votonte të gjitha propozimet e Lali Erit. Për të shkuar më tej tek një gënjeshtër publike.

Mirela Bogdani ka gënjyer publikisht demokratët, dhe ndjekësit e saj në rrjetet sociale. Ai thotë se është ideja e saj, propozuar Lulzim Bashës në shkurt të vitit 2018.

Në fakt përzgjedhjen e kandidatëve nga anëtarësia, Lulzim Basha e ka propozuar në maj të vitit 2017. Menjëherë pas mbylljes së listave në mesnatë, të cilat ishin servirur nga familjarët e tij dhe ishin kthyer në një pazar të fëlliqur shit-blerjesh, në një merkato korrupsioni. Lisa të cilat u mbushën edhe me budallenj si ata që nxorën në parlament, apo edhe një pjesë e atyre që ikën.Pikërisht pas mbylljes së asaj liste, Luli për të justifikuar turpin e tij public ka deklaruar në mitingun e parë të hapjes së fushatës, se ishte hera e fundit që kryetari të bënte listat. Kandidatët do të zgjidheshin nga anëtarësia.

LEXO EDHE:  Shqipëria njeh liderin e opozitës si presidentin e Venezuelës

LEXO EDHE:  Shqipëria njeh liderin e opozitës si presidentin e Venezuelës

Prandaj, zonja Bogdani thjeshtë gënjen publikisht. Sepse ideja nuk ka qënë e saj. Ideja ka qënë ose e Lulzim Bashës, që në fakt nuk është se ka ide, kryesisht është pa ide, por me shumë gjasa e këshilltarëve të tjerë “mizerabël” që ai  mbante nga pas në atë kohë.

Pra, Bogdani na thotë se i aka thënë idenë Lulit në 2018, ndërsa Luli vetë e ka deklaruar në maj të vitit 2017.

Mirë “mizerabël”, por këshilltarët e Lulit janë edhe gënjeshtarë. Dhe “gallomanë” që kërkojnë të marin përsipër atribute të cilat nuk i kanë. Flasin si një risi e opozitës, por janë një mentalitet i pështirë i personazheve që kërkojnë të rëmbejnë autorësinë për gjëra që nuk i bëjnë, duke dashur të shiten si ekspertë në politikë, kur janë një hiç dhe përfaqësojnë vetëm gënjeshtra.

Rasti konkret i Mirela Bogdanit dhe video e Lulzim Bashës në hapjen e fushatës së vitit 2017, tregojnë se këshilltarja e tij, që votonte pazaret e Veliajt, thjeshtë dhe vetëm gënjen publikisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE