Connect with Us

Olsian Çela bën betimin para Kuvendit

Politikë

Olsian Çela bën betimin para Kuvendit

Publikuar

-

Pas votimit nga Parlamenti,  Olsian Çela ka bërë dhe betimin duke marrë kështu zyrtarisht detyrën e kryeprokurorit.

Kujtojmë që në garën për kryeprokuror, Çela u votua me 101 vota pro, duke rrëzuar dy kandidatët e tjerë, Arta Marku e cila mori vetëm 11 vota pro, dhe Fatjona Memçaj me 8 vota pro. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Hesape të reja me numra të vjetër”/ Manjani “fshikullon” partitë politike

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka hedhur kritika të forta në drejtim të klasës politike në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se partitë politike janë ende shumë të vjetra për të përballuar dekadën e tretë të shekullit që jetojmë.

Sipas Manjanit, na pëlqen ose jo, ky përceptim është gjerësisht i ngulur në mendjen e njerëzve.

“Na pëlqen ose jo, ky përceptim është gjerësisht i ngulur në mendjen e njerëzve. Dhe skanë faj, me thënë të drejtën.

Të njëjtat fytyra!
Të njëjtat parti!
Të njëjtat veprime!
Të njëjtat fjalë!

Njësoj! Si në fundshekullin e shkuar edhe në këtë dekadë të tretë të shekullit të ri.

Opozitarët thonë që qeveritarët janë më të këqinj se ne. Qeveritarët thonë se të këqijat e ish pushtetarëve janë më të këqija se të zezat tona! E mbani mend Shalsin e dekadës së shkuar?!

Njësoj! Gjithnjë koka pas.

Ishim më mirë kur ishim keq..!

Ftesa e vetme që i bëhet njerëzve është na zgjidhni ne se jemi më pak të këqinj. Kështu bëjnë të gjitha partitë, pa përjashtim!!!”-shkruan Manjani.

Më tej, ish-ministri thekson se nuk ka asnjë ndryshim, njerëzit thjeshtë votojnë, nuk zgjedhin.

LEXO EDHE:  Nga Partia Socialiste tek KLP/ Bixhoz dhe pazare me Prokurorin e Përgjithshëm

LEXO EDHE:  “Po vjen nipi i prokurorit gjakatar”/ Kandidati për Kryeprokuror sqaron të vërtetën

“Ndërkohë njerëzit nuk vendosin, nuk zgjedhin, thjesht votojnë.

Asnjë ndryshim!

Partitë kanë krijuar një realitet virtual rreth vetes. Flasin për suksese dhe për dashuri ndaj popullit, duke sharë kundërshtarin.

Njësoj, me të njëjtin ritëm si më parë!

Kulmi është kur partitë bëjnë debat edhe për hallet e Amerikës, Francës e Gjermanisë si në faqen 4 të Zërit të Popullit dikur.

Asnjë lidhje me Shqipërinë reale, me shpopullimin e frikshëm, me polarizimin ekstrem ekonomik e social, me ndasi të rënda sociale, pa shtet dhe me demokraci të dhunuar.

Asnjëra parti nuk thotë se si zhvillohet Shqipëria reale!!! Të gjitha merren me veten duke bërë ato hesapet e vogla elektorale.

Hesape të reja me numra të vjetër.

Njësoj, si gjithmonë!

Keq boll, me thënë të drejtën!

“Ma za ma keq”- thonë andej nga Shkodër-Lezha. Veçanërisht me ligjin anti-shpifje, keq është kjo puna e “zërit”…”-shkruan ish-ministri.

Por, pavarësisht kësaj, Manjani insiston që të ketë rotacion politik nëpërmjet zgjedhjeve politike.

“Megjithatë, vijoj të mbështes idenë e zgjedhjeve politike që kthejnë pluralizmin dhe garantojnë rotacionin!

Me atë që na ndodhet do kavërdisemi…”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tkurret LSI/ Kryemadhi nis pazaret

Publikuar

-

Nga

Gjatë fjalës së saj në konvetën e Lëvisjes Socialiste për Intengrim, Kryetarja e kësaj partie, Monika Kryemadhi, ka shpallur të hapur fushatën për anëtarësimet në LSI.

Kryemadhi ka bërë thirrje për angazhimin e anëtarëve të rinj në parti, duke i joshur me idenë e garës dhe kandidatures për deputetë.

Kryemadhi hap dyert e LSI dhe u bën thirrje të gjithë të rinjve, studentëve, pasi ata janë e ardhmja e politikës por edhe mjekëve, juristëve etj, për t’u bërë pjesë e LSI, për të kontribuar në fushatë, duke u premtuar se të gjithë e kanë një shans për të garuar dhe një shans për t’u punësuar.

“Ne jemi sot një popull i vogël i një vendi të vogël e të varfër për momentin me qeverisjen e një grupi kriminal anti shiptar por jemi një kombi madh që gjithmonë ka gjetur forcën për t’u ngritur nga varfëria dhe diktatura. Unë sot dua të shpalos fushatën e LSI. Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Amerikë, Europë e kudo ku ka shqiptarë. Sfida për një shans për Shqipërinë vazhdon, gjithkush mund të garojë dhe të fitojë e për këtë, dyert e LSI janë të hapura për të gjithë ato vajza dhe djem të shkolluar kudo, për një sistem të barabartë ku shteti u shërben qytetarëve të tij pavarësisht partisë.”

LEXO EDHE:  Ceremonia në Presidencë/Ilir Meta merr detyrën e Presidentit të Republikës së Shqipërisë

LEXO EDHE:  Nga Partia Socialiste tek KLP/ Bixhoz dhe pazare me Prokurorin e Përgjithshëm

Duket se Kryemadhi vijon me të njëjtin mentalitet në fushatën e saj të re, mentalitetin e “shpërblimit” kundrejt të gjithë atyre që angazhohen me LSI.

“Ne sot ofrojmë investimin e 15 viteve dhe 5 brezave të të rinjve që janë e ardhmja e familjes sonë politike. Kush ka vullnetin dhe aftësinë për të garuar e për t’u bërë kandidat, të angazhoheni që asnjë të mos u heqë të drejtat e punës. Ejani ju të rinjtë, të ndryshojmë sistemin e antivlerave të ngritur nga të apaaftët!”, tha ndër të tjera Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi bën bilancin/ Dështimet e qeverisë në 2019

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi gjatë fjalës së saj në konventen e kësaj partie politike, ka bërë një bilanc të dështimeve të qeverisë në 2019.

Kryemadhi u ndal te sektori i ekonomisë, arsimi dhe shëndetësia, për të cilat tha se shënuan vetëm rënie.

“Kthimi i ekonomisë në lavatrice të pastrimit të parave të krimit ka shkatërruar ekonominë.

Një tjetër dështim është edhe në bujqësi. Mbajmë vendin e fundit në rajon dhe dështimi për të mbështetur bujqësinë ka të bëjë më mbështetjen që kjo qeveri nuk i ka bërë gjysmës së popullsisë shqiptare. Ata që merren me bujqësi janë në kushte të mbijetesës.

LEXO EDHE:  “Marku s’vinte nga e majta, por hëngri presionin”/ Artan Hoxha: Ja çfarë duhet të bëjë Çela

LEXO EDHE:  “Marku s’vinte nga e majta, por hëngri presionin”/ Artan Hoxha: Ja çfarë duhet të bëjë Çela

Në 2019 vetëm një gjë shënoi rritje, pagesat për koncesionet”-tha Kryemadhi.

“2019-ta shënoi edhe një rekord të trishtë për investimet më të ulëta në arsim, shënoi mbylljen e disa shkollave. E akuzojmë këtë mazhorancë se kjo politikë e shkatërrimit të vendit është e qëllimshme

Shëndetësia falas, është grabitja më e madhe e buxhetit të shtetit shqiptar. Shëndetësia është më e shtrenjta në rajon. Mbi 70% e shërbimeve janë kaluar tek privati. Qeveria ka vetëm një qëllim grabitjen dhe zhvatjen e shqiptarëve”-theksoi kryetarja e LSI-së.

Po ashtu deklaroi se një tjetër dështim dhe “shuplakë” për qeverinë ishte edhe refuzimi i BE për çeljen e negociatave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE