Connect with Us

“Në Tiranë s’pati tërmet”, Arben Meçe: Çfarë do ndodhte nëse epiqendra do ishte në kryeqytet

Sociale

“Në Tiranë s’pati tërmet”, Arben Meçe: Çfarë do ndodhte nëse epiqendra do ishte në kryeqytet

Publikuar

-

Inxhinieri Arben Meçe, tregoi në emisionin “Historia Ime” në Tv Klan, se tërmetet zbuluan problematikat e ndërtimeve, ndërsa deklaroi se vala kryesore tashmë ka kaluar.

“Ne sot pas tërmetit, nuk flasim më për presion psikologjik sepse ne, mediat së bashku me një tufë aktorësh që ishin në terren, kemi arritur t’i transmetojmë qytetarit se tërmeti është një gjë e zakonshme, ne do jetojmë me tërmetin, do mësohemi me tërmetin, vala kryesore kaloi. Në këtë plan, njerëzit po e marrin më qetë tërmetin, kjo është gjë pozitive shumë”, u shpreh inxhinieri.

Gjithashtu Meçe zbuloi se problematikat në Tiranë do të ishin po aq të mëdha nëse ky tërmet godiste kryeqytetin.

“Nëse njerëzit e duan jetën e tyre, duhet të futen në një proces shumë serioz.

LEXO EDHE:  “Tërmeti ishte test për ndërtimet”/ Inxhinieri: Duhet të revizionojmë metodikën e projektimit

Të jeni të sigurt që dhe në Tiranë ka një shkallë dëmtimi të kësaj natyre, por në Tiranë nuk ka pasur tërmet. Në Tiranë ka patur frikë, por nuk ka patur tërmet.  Sepse në qoftë se se në Tiranë do binte tërmeti, pasojat e Durrësit do ishin po aq të mëdhaja në Tiranë sepse nuk është se Durrësi ka ndërtuar keq.

Pra nuk qëndron teza, se meqënëse Durrësi është në zonë ranore apo kënetore e mori goditjen.  Po, i vajti tërmeti për këtë arsye, por nuk u dëmtua Durrësi se ishte mbi kënetë, por se kishte goditjen e rëndë. Nëse ajo goditje e rëndë do vinte në Tiranë, do shikoje sesi ato katet e para do ishin problematike për Tiranën”, u shpreh inxhinieri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Testimet te privati/ Drejtoresha e ISHP-së sqaron dokumentin e Komitetit

Publikuar

-

Nga

Testimet te privati/ Drejtoresha e ISHP-së sqaron dokumentin e Komitetit

Drejtoresha e Insitutit të Shëndetit Publik,  Albana Fico ka folur për çështjen e testimeve  në laboratorët e spitaleve private, duke dhënë lajmin se tamponët do të mund të kryhen edhe atje. Tashmë, në spitalet private kanë nisur testimet serologjike (prova që tregon nëse ke kaluar virusin).

E ftuar në emisionin ‘Në Fokus’ në TvT Fico sqaroi se kjo çështje tani është miratuar nga komiteti i ekspertëve dhe Ministria e Shëndetëisë po ndërmerr hapat për ta bërë realitet.

“Ka patur një diskutim në komunitetin teknik të eskpertëve që i ka rekomanduar Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ekzaktësisht liberalizimin për arsye të dokumentacionit të testit të COVID-19. Pra sot që flasim ka një dokument që lejon laboratorët privatë që ta kryejnë këtë lloj testimi. Testimin për efekt dokumentacioni. Pra bëhet nëse ke nevoj për të ikur për punë, për të bërë pushime ose për ndonjë arsye tjetër.LEXO EDHE:  Pasojat nga tërmeti/Inxhinieri: 14 pallate të pabanueshme në Durrës

Laboratorët jo publike duhet të respektojnë linjën e agjencisë së barnave që regjistrojnë testin që përdorin. Komiteti i eskpertëve e ka dhënë miratimin, por edhe ministria e shëndetësisë i ka bërë disa hapa.

LEXO EDHE:  Plas debati/ Inxhinieri Meçe ia thotë në sy Kalasë: Ke marrë para… Aktivisti: Nuk jam si ti, matu mirë

Laboratorët jo publikë kanë marrë miratimin nga agjencia e barnave për kitet që duhet dhe besoj se është diçka që do ndodhi shumë shpejt në realitet,”-u shpreh Fico.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fluturimet nga Rinasi/ Konfirmohen 28 destinacionet për nesër

Publikuar

-

Nga

Konfirmohen 28 fluturimet nga Rinasi për datën 30.07.2020.⠀

Tirana International Airport njofton se fluturimet e konfirmuara për ditën e Enjte janë:⠀Air Serbia – Tiranë – Beograd dhe kthim
Eizz Air – Tiranë – Torino dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Dortmund dhe kthim
Eizz Air – Tiranë – Milano dhe kthim
Albawings – Tiranë – Frankfurt dhe kthim
Alitalia – Tiranë – Romë dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Ankona dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Catania dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Torino dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Bergamo dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Eindhoven dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Bolonja dhe kthim
Albawings – Tiranë – Milano dhe kthim
Albawings – Tiranë – Perugia dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Bolonja dhe kthim
Air Serbia – Tiranë – Beograd dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Milano dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Romë dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Verona dhe kthim
Albawings – Tiranë – Piza dhe kthim
Aegean – Tiranë – Athinë dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Frankfurt dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Londer dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Bergamo dhe kthim
TUI – Tiranë – Bruksel dhe kthim
British Airëays – Tiranë – Heathroë dhe kthim
Belavia – Minsk – Tiranë dhe kthim (Çarter turistik)
EasyJet – Tiranë – Milano dhe kthim

LEXO EDHE:  “Vdes kur një burrë më jep leksione…”/ Aktivistja debat me inxhinierin

LEXO EDHE:  “Tërmeti ishte test për ndërtimet”/ Inxhinieri: Duhet të revizionojmë metodikën e projektimit

“Ju lutemi pasagjerëve të kontaktojnë kompanitë ajrore përpara çdo udhëtimi dhe shtetet pritëse për rregullat e karantinës dhe të respektojnë protokollet e higjenës. Maskat janë të detyrueshme. Lejohen të udhëtojnë vetëm rezidentët në Bashkimin Europian dhe nënshtetasit EU. Ju faleminderit për bashkëpunimin”, thuhet në njoftimin e TIA./CNA.al
⠀⠀

LEXO TE PLOTE

Sociale

Manastirliu në Kuvend: Klubet e natës vatra infeksioni, forcojmë instrumentat ligjor  

Publikuar

-

Nga

Duke prezantuar ndryshimet në Aktin Normativ për klubet e natës dhe penalitetet e tyre, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se klubet e natës u kthyen në vatra të përhapjes së infeksionit dhe se do të ndërmerret cdo masë që do të vlerësohet e nevojshme për ruajtjen e shëndetit të qytetarëve.

“Vendosja e penaliteteve të shtuara për klubet e natës, diskove apo çdo lloj shërbimi të kësaj natyre të cilat kanë patur detyrimin në fakt që në krye të herës për të mos u hapur, është një masë që ndërmerret për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve. Sepse ato janë kthyer në vatra potenciale infeksioni. Të rinjtë po bëhen vektorë të shpërndarjes së infeksionit tek moshat e tjera, tek prindërit dhe tek të moshuarit apo tek ata më të dobëtit. Detyrimi që vendoset tani nëpërmjet këtij Akti Normativ, jo vetëm përcakton rritje të masës së penalitetit por gjithashtu vlerëson një pezullim për një periudhë 1-vjeçare në rastet kur këto subjekte nuk i binden këtij ligji”, tha Manastirliu.

Duke vlerësuar se vendosja dhe miratimi i këtij akti normativ vjen padyshim në kohën e duhur për të forcuar instrumentat ligjore në funksion të zbatimit të masave anti-Covid, Manastirliu tha se po përgatitet plani i masave për vjeshtë-dimrin, në rast të rritjes së numrit të rasteve.“Ne po marrim masa parandaluese dhe ky akt normative vjen pikërisht në vijim të masave parandaluese. Por ndërkohë jemi duke u përgatitur për periudhën e vjeshtës dhe për periudhën e dimrit për të menaxhuar situatën, pasi, nëse do të kemi një neglizhim të zbatimit të masave, duhet të parapërgatitemi për një rritje të infeksionit të Covid19. Jemi duke punuar për të fuqizuar akoma më shumë skuadrat lëvizëse tek Urgjenca Kombëtare, në funksion edhe të dhënies së shërbimit në banesë për qytetarët që kanë nevojë apo pë ata të cilët do të kenë nevojë në të ardhmen. Po fuqizojmë kapacitetet tona spitalore universitare edhe ato rajonale. Gjithashtu jemi duke përgatitur skuadrat e rezervës për hapjen e spitaleve Covid 3 dhe Covid4. Ndërkohë që vijojmë të rrisim kapacitetet e testimit”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Policia shoqeron Arben Mecen

LEXO EDHE:  Dy këndvështrime për dëmet e tërmetit/ Sa mund të kushtojë rindërtimi i banesave

Duke vlerësuar se cdo masë shtrënguese nuk është e lehtë, Ministrja e Shëndetësisë deklaroi se do të merret cdo masë e nevojshme për të ruajtur dhe për t’u kujdesur për shëndetin publik.
Me ndryshmet në Aktin Normativ, mosrespektimi i detyrimit të mbylljes së klubeve të natës, diskove apo shërbimeve të kësaj natyre, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.

Ndërsa mosrespektimi i detyrimit për ndalimin e muzikës pas orës 20:00 në shërbimet e cdo lloji, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore.

LEXO TE PLOTE