Connect with Us

Menaxhimi i gjendjes së jashtëzakonshme/ Berisha: Ishte një çorganizim i organizuar

Politikë

Menaxhimi i gjendjes së jashtëzakonshme/ Berisha: Ishte një çorganizim i organizuar

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha shprehet se menaxhimi i gjendjes së jashtëzakonshme ishte një çorganizim i organizuar.

Sipas Berishës, kryeministri Edi Rama pohoi sot duke rrahur gjoksin se për një javë rresht nuk kishte fond fillestar për përballimin e nevojave të gjendjes së jashtëzakonshme.

“Miq, që ditët e para konstatoja se menaxhimi i gjendjes së jashtëzakonshme ishte një çorganizim i organizuar, të cilin Edvini dhe narkozyrtarët e tij përpiqeshin ta mbulonin me një llogare të neveritshme të pandalshme televizive ndërkohë që nuk ishte caktuar as dhe një qindrake e vetme fond financiar për të mbështetur nevoja me urgjente të pasojave të tërmetit. Për këtë arsye ndihmat mungonin masivisht, shpërndarje e tyre ishte me e keqja e mundshmja, evidentimi i dëmtimeve dhe verifikimi i banesave ecën me ritme breshke akoma janë qindra në mos mijëra banesa të dëmtuara me banorët e të cilave nuk ka kontaktuar njeri”, shkruan Berisha.

Sipas ish ish kryeministrit vetëm sot, Rama u kujtua se fondi financiar është jetik dhe deklaroi se eshte caktuar nje fond fillestar prej 20 miliard lekesh.

LEXO EDHE:  Basha pro Ramës/ Të gjithë kundër studentëve

“Vetëm sot Edvini u kujtua se fondi financiar është jetik dhe deklaroi se është caktuar një fond fillestar prej 20 miliard lekësh, nga të cilat 13 miliard lek nga buxheti dhe se që sot do të fillojë alokimi i tij duke mos treguar asnjë VKM për sa tha.
Le të shohim, ndonëse unë personalisht kam bindje se ky është thjesht mashtrimi i radhës në kurriz të më të mjerëve të kesaj toke”, shkruan më tej Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pushimi i hetimeve për Erion Veliajn/ Goxhaj “kryqëzon” PD-në

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Apelit ka pushuar hetimet ndaj kryebashkiakut Erion Veliajt, dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar.

lIdhur me këtë çëshje ka reaguar dhe avokati i njohur Altin Goxhaj i cili ngren pyetje se pse PD nuk është paraqitur në gjyq si kallzuese.

Sipas Goxhaj, ajo që është më e rëndë është fakti  se gjykata i ka mbyllur hetimet për 3 milion euro grabitje, kur në fakt pisha është blerë për 8200 dollarë.

“A KA NDONJE KOMENT PD PSE NUK ESHTE PARAQITUR NE GJYQ SI KALLZUESE???
Ne fakt ajo qe eshte me e renda, nuk eshte se gjykata e Reformes Soros ne Drejtesi (te miratuar me 139 vota ne 2016) haptas fare ka mbyll hetimin per 3 milione euro grabitje ku pisha eshte blere per 8200 dollare! Maskarallaku eshte qe PD ka neglizhuar paraqitjen ne gjyq si pala kallzuese (eshte detyra e kallzuesit te interesohet per dt e gjyqit dhe kete e di cdo avokat)! Sipas reagimit te PD ata s’dine gje qe eshte marre ky vendim!!!
Nga ana tjeter kallzimi te ben te dyshosh se PD eshte perqendruar te procedura e pershpejtuar duke iu referuar nje vendimi kolegjial te Keshillit Bashkiak dhe jo te roli i ekzekutivit per te pranuar nje pishe me cmim 8200 dollare, nje shifer qartas e mjaftueshme per te kerkuar vazhdimin e hetimit!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi është bërë në sajë të Konferencës së Sigurisë që po mbahet në Mynih.

Rama ka publikuar foto nga darka, ku kanë qenë pjesëmarrës dhe një sërë politikanësh dhe intelektualësh nga e gjithë bota.

LEXO EDHE:  Shënim-Një pyetje publike për Strazimirin dhe Lulzim Bashën: E ka kapur Reformën në Drejtësi Edi Rama apo jo?

LEXO EDHE:  “Më në fund ‘një buzëqeshje’/ Rama ngre moralin e të prekurve nga tërmeti në Lezhë: Jam bërë si ariu i cirkut për kalamajtë

“Me Mark Zuckenberg, krijuesin e Facebook, gjatë një darke miqsh të posaçëm, mbledhur në Mynih për Konferencën e Sigurisë”, shkruan Rama krahas fotove të postuara në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dha dorëheqjen para vendimit të vettingut/ Rama emëron bashkëshorten e Denar Bibës në këtë post

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak kohë pasi dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë, Elona Kana, bashkëshortja e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Denar Biba, është emëruar në një tjetër post.

Mësohet se Këshilli i Ministrave e ka emëruar Kanën si anëtare të Komisionit Kombëtar Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura.

Ndërkohë, kujtojmë se Elona Kana ka mbajtur postin e këshilltares në Gjykatën e Lartë, por dha dorëheqjen vetëm pak ditë para se trupa e vettingut të jepte vendimin për figurën e pastërtisë dhe të ardhurat e saj.

Gjithashtu Kana hoqi dorë edhe nga studimet në Shkollën e Magjistraturës, për arsye që ende nuk janë bërë me dije. Më 3 shkurt të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vettingut dhe e ndaloi bashkëshorten e Bibës të mbajë poste në drejtësi për 15 vite./ CNA.al

Pak ditë para vendimit të vettingut/ Jep dorëheqjen bashkëshortja e Denar Bibës

LEXO TE PLOTE