Connect with Us

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

Vetingu

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

Publikuar

-

Kuvendi i Shqipërisë pritet të zgjedhë sot Prokurorin e ri të Përgjithshëm. Në garë janë tre kandidatë, ku i pari në listën e sjellë nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, është renditur prokurori i Krimeve të Rënda, Olsian Çela, e dyta është kryeprokurorja e përkohshme, Arta Marku ndërsa e treta është prokurorja Fatjona Memçaj.

Ndërkohë, burime për CNA.al bëjnë të ditur se grupi parlamentar i PS-së, si dhe një pjesë e deputetëve të opozitës parlamentare kanë vendosur që sot në Kuvend të votojnë kandidatin Olsian Çela, për të marrë detyrën e Kryeprokurorit, me një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë rikandidimi.

Por, kush është Olsian Çela?!

Olsian Çela e nisi karrierën e tij në vitin 2001, pasi u diplomua në shkollën e Magjistraturës. Fillimisht ai ushtroi detyrën e prokurorit në Tiranë, në institucionin e akuzës dhe pas tre vitesh, në 2004-n u emërua prokuror tek Prokuroria e krimeve të Rënda.

Përgjatë viteve 2008- 2012, Çela ka drejtuar Prokurorinë për Krime të Rënda.

Kujtojmë se disa nga dosjet e hetuara prej tij, janë çështja e Mirit të Xhikes pronarit të Kartodromit, dosjen e trafikut nga grupi “Kompas”, si dhe çështjen e viteve të fundit që njihet si dosja “Xibraka”, ku një nga të hetuarit është edhe Ermal Hoxha, i etiketuar si nipi i diktatorit Enver Hoxha.

Prokurori Olsian Çela ka pasur nën hetim edhe Emiljano Shullazin, çështje për të cilën u përplas edhe me drejtuesen e Prokurorisë për Krimet e Rënda në vitin 2017, Donika Prelën. Çela refuzoi te merrte dosjen “Shullazi”, në kohën kur do të jepej pretenca kur prokurori Eneid Nakuçi u tërhoq nga çështja Shullazi për arsye shëndetësore. Prelaa vendosi ta zëvendësonte me short Nakuçin, gjë që prokurorët e kundërshtuan praktikën duke e cilësuar si të paligjshme.

LEXO EDHE:  Revoltohet Flamur Noka/ Thirrje të fortë qytetarëve

Kjo solli ndërhyrjen direkte të Kryeprokurores Arta Marku, e cila vendosi t’i transferojë të gjithë, madje kërkoi fillimin e procedimit disiplinor për prokurorët.

Mes tyre ishte Olsian Çela. Por, pas transferimit ai ka bërë padi në Gjykatën Administrative ndaj Arta Markut, të cilën e ka fituar.

Olsian Çela ka qëndruar tre muaj në Berat dhe KLP pas vendimit të gjykatës e riktheu tek Krimet e Rënda në Tiranë.

Përgjatë viteve si prokuror, Çela nuk është lakuar negativisht, as nga ana profesionale dhe as nga  aspekti i pasurisë.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e deklaruar nga Çela për ndër vite, të cilën mund ta lexoni në linkun e mëposhtëm. Sipas të dhënave të marra nga ILDKPKI, por referuar edhe të dhënave të Open Spending Albania. Të ardhurat, rezulton t’i ketë vetëm nga paga./ CNA.al

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

Tentoi ta “eliminonte në internim”/ Olsian Çela i zë vendin Arta Markut?

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

KLP vendos/ Arben Kraja zgjidhet kreu i SPAK  

Publikuar

-

Nga

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka zgjedhur sot prokurorin Arben Kraja, si kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e njohur ndryshe si SPAK.

Kujtojmë këtu se në garë për drejtimin e SPAK ishin tre kandidatë, prokurorët Altin Dumani, Edvin Kondilli dhe Arben Kraja.

Për Arben Krajën votuan pro gjashtë anëtarë të KLP-së, Beci, Staka, Beluri, Sheshi, Seiti dhe Balla.

Kujtojmë këtu se tre prokurorët në garë për të marrë drejtimin e SPAK, ishin Altin Dumani, Edvin Kondilli dhe Arben Kraja. Tre kandidatët zhvilluan dje intervistat para Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

LEXO EDHE:  Qeveria dhe Marku thirren nga Ruçi/ Për çfarë do u kërkojë llogari kreu i Kuvendit

LEXO EDHE:  Eduart Ndocaj: Kuvendi, salla e drogës dhe e tutorëve të prostitutave

Kandidatët kanë qenë të ngjashëm në thelb. Vizioni i tyre i përbashkët ka qenë funksionimi i SPAK në mënyrë të pavarur.

Dosjet delikate dhe me impakt në opinionin publik janë parë dhe si kriteri mbi të cilat do të bazohet puna e drejtuesit të kësaj prokurorie./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

KLP vijon votimin për zgjedhjen e kreut të SPAK/ Arben Kraja merr 6 vota

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë vijon votimin për kandidatët për drejtimin e SPAK.

Pas Altin Dumanit, Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka vijuar votimin, për kandidatin Arben Kraja.

Mësohet se për Arben Krajën votuan pro 6 anëtarë, përkatësisht Beci, Staka, Beluri, Sheshi, Seiti dhe Balla.

Ky votim i KLP-së shton shanset që Arben Kraja të jetë drejtuesi i SPAK, por duhet parë votimi edhe për kandidatin Edvin Kondilli.

LEXO EDHE:  Dialogu me Serbinë/ Kuvendi i Kosovës në seancë të jashtëzakonshme

LEXO EDHE:  Zbardhet skeda e pasurisë së deklaruar nga prokurorja e Apelit Shkodër/ Në vitin 2003 ishte pa para, ndërsa sot ka …

Nëse Edvin Kondili merr më pak se 6 vota, atëherë automatikisht Arben Kraja është kreu i SPAK, por pritet serisa të përfundojë procesi i votimit.

Gara për kreun e SPAK/ Skualifikohet një nga kandidatët

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Gara për kreun e SPAK/ Skualifikohet një nga kandidatët

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është mbledhur sot për të zgjedhur drejturesin e SPAK.

Mësohet se KLP ka skualifikuar nga gara prokurorin Altin Dumani.

Drejtuesi i SPAK duhet të marë 6 vota nga KLP, ndërsa Dumani ka marë vetëm 4 vota.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: