Connect with Us

Ia plasën të qarës në Kuvend/ Paloka ironizon deputetet: Të fillojë ndarja e dekoratave!

Politikë

Ia plasën të qarës në Kuvend/ Paloka ironizon deputetet: Të fillojë ndarja e dekoratave!

Publikuar

-

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka reaguar me anë të një postimi të gjatë në rrjetet sociale, ku ironizon përlotjen e deputeteve sot në Kuvend.

Sipas Palokës, qeveria në vend që të japë llogari e të mbajë përgjegjësi për situatën e krijuar nga tërmeti, doli sot në sallën e Parlamentit për të marrë “dekorata”.

Reagimi i plotë

Te pafytyre ! Ne vend qe te japin llogari e te mbajne pergjegjesi, kane dale te marrin dekorata ne sallen e Parlamentit. “Qeveria ka vepruar ne menyren me ekselente”- thote nje ministre e qeverise se babezise dhe duke hyre ne rol , njesoj si kryekllouni , shton se “po i mbaj lotet deri sa te mbaroj fjalimin”…
“Ishim tek pallati i shembur ne Durres qe heret ne mengjes”- tha. Thua se kjo eshte detyra e qeverise.
Opozita vertete ka heshtur keto dite per pergjegjesite, po jo qe keta te pafytyre ne vend qe te mbajne pergjegjesi, te fillojne te ndajne dekorata per njeri tjetrin.
Isha dhe une ate mengjes ne Durres, per fat te keq i pafuqishem si shume te tjere. I pafuqishem si disa nga familjaret e atyre qe ishin nen rrenoja. Sigurisht qe nuk kam gje tjeter vec falenderimeve si per zjarrfiksit ashtu dhe per punonjesit e policise qe ndodheshin aty. POR…
Ne qe ishim aty pame se keta njerez qe kishin ardhur per emergjence, NUK KISHIN AS DOREZA PUNE e jo pajisje te tjera.
Me vjen keq qe detyrohem te permend nje detaj; njeri prej familjareve qe kishte njerzit nen rrenoja, ka qene deputet i Kuvendit te Shqiperise dhe dilte vete, i deshperuar si nje njeri qe ndihet i pafuqishem te ndihmoje te dashurit e tij, e ju kerkonte fqinjeve te pranishem te sillnin KOVA nga shtepite per te hequr mbeturinat…
Kjo ishte gatishmeria dhe sjellja “ekselente” e qeverise. E kesaj qeverie qe pas termetit te shtatorit ne vend qe te merrte masa, deklaronte nepermjet Xhackes se jemi me te pregatitur se kurre per emergjenca.
Nderkohe kaosi total qe vazhdon nuk pritet te sjelle asgje te mire per mijera familje ne fatkeqesi. Ato familje e ata njerez nuk kane nevoje per spektaklin dhe karagjozlliqet e kryeministrit , as per shfaqjen e ministreshave qe me veshje te zeza bejne sikur mbajne lotet ne podiumin e Parlamentit dhe thurrin lavde per “shpetimtarin” ne krye te tyre. Kjo eshte rruga per ta bere edhe me te thelle krizen dhe renduar fatkeqesine./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pushimi i hetimeve për Erion Veliajn/ Goxhaj “kryqëzon” PD-në

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Apelit ka pushuar hetimet ndaj kryebashkiakut Erion Veliajt, dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar.

lIdhur me këtë çëshje ka reaguar dhe avokati i njohur Altin Goxhaj i cili ngren pyetje se pse PD nuk është paraqitur në gjyq si kallzuese.

Sipas Goxhaj, ajo që është më e rëndë është fakti  se gjykata i ka mbyllur hetimet për 3 milion euro grabitje, kur në fakt pisha është blerë për 8200 dollarë.

“A KA NDONJE KOMENT PD PSE NUK ESHTE PARAQITUR NE GJYQ SI KALLZUESE???
Ne fakt ajo qe eshte me e renda, nuk eshte se gjykata e Reformes Soros ne Drejtesi (te miratuar me 139 vota ne 2016) haptas fare ka mbyll hetimin per 3 milione euro grabitje ku pisha eshte blere per 8200 dollare! Maskarallaku eshte qe PD ka neglizhuar paraqitjen ne gjyq si pala kallzuese (eshte detyra e kallzuesit te interesohet per dt e gjyqit dhe kete e di cdo avokat)! Sipas reagimit te PD ata s’dine gje qe eshte marre ky vendim!!!
Nga ana tjeter kallzimi te ben te dyshosh se PD eshte perqendruar te procedura e pershpejtuar duke iu referuar nje vendimi kolegjial te Keshillit Bashkiak dhe jo te roli i ekzekutivit per te pranuar nje pishe me cmim 8200 dollare, nje shifer qartas e mjaftueshme per te kerkuar vazhdimin e hetimit!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi është bërë në sajë të Konferencës së Sigurisë që po mbahet në Mynih.

Rama ka publikuar foto nga darka, ku kanë qenë pjesëmarrës dhe një sërë politikanësh dhe intelektualësh nga e gjithë bota.

LEXO EDHE:  Ironi dhe akuza nga “çadra e lirisë”/ Deputetët e PD shpërthejnë ndaj Ramës

LEXO EDHE:  Pranuan mandatet/ Çuni i Fahriut: Deputetët që rrinë në Parlament janë një tufë viçash

“Me Mark Zuckenberg, krijuesin e Facebook, gjatë një darke miqsh të posaçëm, mbledhur në Mynih për Konferencën e Sigurisë”, shkruan Rama krahas fotove të postuara në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dha dorëheqjen para vendimit të vettingut/ Rama emëron bashkëshorten e Denar Bibës në këtë post

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak kohë pasi dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë, Elona Kana, bashkëshortja e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Denar Biba, është emëruar në një tjetër post.

Mësohet se Këshilli i Ministrave e ka emëruar Kanën si anëtare të Komisionit Kombëtar Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura.

Ndërkohë, kujtojmë se Elona Kana ka mbajtur postin e këshilltares në Gjykatën e Lartë, por dha dorëheqjen vetëm pak ditë para se trupa e vettingut të jepte vendimin për figurën e pastërtisë dhe të ardhurat e saj.

Gjithashtu Kana hoqi dorë edhe nga studimet në Shkollën e Magjistraturës, për arsye që ende nuk janë bërë me dije. Më 3 shkurt të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vettingut dhe e ndaloi bashkëshorten e Bibës të mbajë poste në drejtësi për 15 vite./ CNA.al

Pak ditë para vendimit të vettingut/ Jep dorëheqjen bashkëshortja e Denar Bibës

LEXO TE PLOTE