Connect with Us

Hajdari e revoltuar/ Jemi në gjendje fatkeqësie, të bëhet anulimi i kontratave koncensionare

Politikë

Hajdari e revoltuar/ Jemi në gjendje fatkeqësie, të bëhet anulimi i kontratave koncensionare

Publikuar

-

Deputetja Rudina Hajdari nuk i ka kursyer kritikat në adresë të qeverisë për mënyrën e menaxhimit të situatës nga tërmeti, ndërsa e vuri theksin në rishikimin e buxhetit të vitit 2020.

Sipas Hajdarit, qeveria nuk mund ta anashkalojë transparencën këtë herë, ndërsa bëri thirrje dhe për anulimin e kontratave koncensionare.

“Buxheti duhet të rishikohet. Inspektimi i ndërtesave të zbatohet e mos lejohet shembja pa u bërë hetimi i plotë për çdo ndërtesë. Rindërtimi të nisë sa më shpejt, që të fillojmë shërimin e kësaj plage shoqërore.

Duhen marrë masat për plotësimin e legjislacionit. Pasojat nuk përmbyllen në një ditë, ajo që mund të bëjmë është të ndihmojmë çdo kënd që është i prekur. Sot ka ende nevojë për ushqime, strehim, pavarësisht kontributeve, ndihma nuk ka ardhur në shërbim të barabartë për të prekurit. Ka ende kërkesa për strehim.

LEXO EDHE:  Koncesionari i Rinasit 20 mln euro detyrime ndaj buxhetit

Kanë qenë kontributet vullnetare që kanë ardhur si ndihmë e parë. Ndihem e revoltuar dhe e shqetësuar, shumë familje nuk kanë ndihma, janë ende pa çadra.

Gjëja e parë që qytetarët kërkojnë është procesi i revlerësimit të banesave. I kërkojmë qeverisë të vë çdo kënd në dispozicion. Shembja është një akti kriminal, përbën provë materiale për hetime penale.

Kjo situatë s’mund të shkojë pa mbajtur përgjegjësi. Qeveria nuk mund të anashkalojë këtë transparencë këtë herë.

Meqë jemi në gjendje fatkeqësie, duhet të nisim nga anulimi i kontratave koncensionare. Të bëjmë çdo për t’ju gjendur pranë qytetarëve e të lemë metodat e vjetra të propagandës. Historia do marrë me vete abuzuesit e ata që do vjedhin. Nuk ka më kohë për fjalë por vetëm për vepra.’ u shpreh Hajdari në mbledhjen e komisionit parlamentarë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ekzekutimi i gjeneralit iranian/ Reagon Rama: Mbështesim SHBA

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është vendosur krah presidentit Donald Trump, i cili urdhëroi vrasjen e gjeneralit Kasem Sulejmani, komandantit të forcave elitë të Iranit.

Rama ka shprehur mbështetjen për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Si një vend që njohu pak kohë më parë veprimtarinë e pakursyer të Iranit kundër botës së lirë dhe mori distancë të qartë nga ajo, Shqipëria nuk mund të aprovojë me forcë qëndrimin e POTUS ndaj një aktivisti keqdashës të regjimit të Teheranit! Ne qëndrojmë të vendosur me SHBA dhe shpresojmë se të gjithë e bëjnë këtë”, shkruan kryeministri në një postim në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Vora e shkatërruar nga tërmeti/ Banorët kërcënojnë me protesta

LEXO EDHE:  Kuvendi i Shqipërisë sensibilizohet në ndihmën ndaj fëmijëve talasemikë

Kujtojmë se edhe Partia Demokratike e mbështeti vendimin e Trump për vrasjen e gjeneralit iranian./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pushimet prej oligarku të Bashës/ Zbulohet parajsa ekzotike ku ndodhet

Publikuar

-

Nga

Këto ditë pushimesh për festat e fundvitit, kreu i opozitës Lulzim Basha është “arratisur” nga Shqipëria dhe ka filluar prej datës 27 dhjetor pushimet e tij. Në fakt Luli njihet për dëshirat e tij, si një njeri që më shumë pushon sesa punon dhe orët e gjata në gjumë.

CNA.al mëson se Basha fillimisht ka shkuar me familjen  e tij në Hollandë, ku gjendet shpesh fundjavave, në oborin e vilës së tij plot tulipanë.

Destinacioni i dytë i Lulit dhe familjes së tij janë ishujt e Karaibeve, ai në këto ditë të ftohta dimri ka preferuar të pushojë në vende ekzotike, nën rrezet e diellit si një oligark i vërtetë. Në një nga hotelet më luksoze ai po shijon festat e fundvitit me familjen e tij.

Zakonisht Basha preferon suitat ose vila personale për pushimet e tij të cilat kushtojnë dhjetra mijë dollarë.

Kujtojmë që Basha ka deklaruar një pasuri prej gati 2 miliardë lekë dhe së fundi, ka zbarkuar në një vilë të ndërtuar në një zonë rezidenciale në Tiranë.

LEXO EDHE:  Topi: Ja kush duhet të jetë në krye të Ministrisë së Jashtme

LEXO EDHE:  Vora e shkatërruar nga tërmeti/ Banorët kërcënojnë me protesta

Pritet që Basha të kthehet në ditët në vijim në atdheun e tij, ku mijëra familje fjetën në çandra natën e ndërimit të viteve, ndërsa Luli shijonte ishujt ekzotikë. Largimet e Bashës janë të përsëritura gjatë vitit dhe në momentet kur vendi ka nevojë por opozitë, Luli shkon dhe pushon si një oligark i vërtetë, në pushime me kosto të frikshme. Opozita ka ngelur në duart e sigurta të Monës e cila nuk i ndahet vilës 1 milionë dollarëshe në Gjirin e Lalzit. Pritet kthimi i Lulit për t’i dhënë drejtimin e duhur punëve të opozitës e cila është kaq e varfër sa zhgryhet në resortet e miliarderëve në ishujt ekzotikë.

Për më tepër shihni disa nga fotot e parajsës ku po pushon Lulzim  Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Hapet gara për drejtuesin e BKH/ SPAK.al thirrje qytetarëve: Denonconi rastet e korrupsionit

Publikuar

-

Nga

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit Të Organizuar, SPAK fton qytetarët të denoncojnë çdo rast korrupsioni në faqen zyrtare SPAK.al.

SPAK i jep qytetarëve mundësinë të denoncojnë duke ruajtur anonimitetin të gjitha rastet e korrupsionit, mjaftoj të shkruani emrin, mbiemrin dhe të ngarkoni dokumentet që vërtetojnë rastin.

Sipas Top Channel, në datën 10 janar do të hapet edhe gara për drejtuesin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, BKH. Tashmë mësohet se është ngritur komisioni që do të vlerësojë kandidatët, i cili përbëhet nga Arben Kraja, Eneid Nakuci dhe Behar Dibra .

LEXO EDHE:  Emrat/ Ministria e Mbrojtjes publikon listën me 46 personat që ndërruan jetë nga tërmeti

LEXO EDHE:  Kuvendi i Shqipërisë sensibilizohet në ndihmën ndaj fëmijëve talasemikë

Ekipi i BKH-së duhet të përbëhet nga 60 persona, të cilët do t’i nënshtrohen testit të poligrafit.

Ndërkohë ashtu si nga zyrtarët dhe politikanët edhe nga qytetarët pritshmëritë që SPAK të vërë drejtësi janë të mëdhaja, por mbetet për t’u parë si do të vijojë puna./ CNA.al

LEXO TE PLOTE