Connect with Us

FOTO-Nga Ilir Meta tek Lulzim Basha/ Faqet e njohura të humorit ironizojnë politikanët

Satire Politike

FOTO-Nga Ilir Meta tek Lulzim Basha/ Faqet e njohura të humorit ironizojnë politikanët

Publikuar

-

Ashtu si çdo herë tjetër, edhe këtë javë nuk kanë munguar foto memet nga faqet e njohura të humorit.

Pas tërmetit të 26 nëntorit, faqet e njohura ndryshe si “humor i zi”, kanë vendosur në lojë me antë të fotove figurat polititke, nga Ilir Meta tek Lulzim Basha.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

“Kupton mo apo je pykë në diell?!”/ Mitro Çela zbulon çfarë i tha Koço Devole për poturet e Ramës

Publikuar

-

Nga

Mitro Çela njihet për ironinë e tij therëse. Së fundi në një postim në rrjetet sociale, ndërsa publikon një foto me Koço Devolen, ironizon edhe kryeministrin Edi Rama.

“Poturet Devole-Rama

Pashë foton. I them Koços:
-Më gjëj edhe mua një palë poture? Zhilenë e kam vetë.
-Jo! Nuk bën! Vetëm dy personslitete, në mëmëdheun tënë mama, mund të mbajme poture: Unë dhe zoti Rama!…
-Është e letë të qepësh njē palë poture. Por e rëndë. E rëndë shumë ti meritosh, për ti veshur si poture!
-Kupton mo Mitro Xhani, apo je pykë në diell?!”-shkruan Mitro Çela.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Mitro Çela tregon të vërtetat/ “Nekrolla alla Andon Zako Çajupi”

Publikuar

-

Nga

Ndë Korçë figura më e ndritur për mua, pas Themistokli Gërmenjit, është Lenci. Më ka thënë një postulat, që e zbatoj me fanatizëm: “Kur të vish në Korçë, më bëj një sms. Të nakatos një program që Korça të të duket Paris i vogël”.

Fundjavë. Mbërritëm në Pogradec. Hëngrëm lakror me domate dhe koran në skarë. Pimë kafe turke te sheshi “Violeta Manushi” në Tushemisht . Ngava celularin…

– Alo… Lenci! Jemi rrugës për Korçë. Me Ezmerkën dhe mbesën…

– Po pse, bre Mitro, nuk më njoftove tre ditë më parë?! Kam thyer edhe këmbën…

– Lenci! Sot e gjete të thyesh këmbën, për të më lënë mua jetim sokakëve të Korçës?!

– Mitro xhani! Këmbën e kam thyer dy muaj më parë. Në orën 21:00 takohemi te “Cofiet”. Kofshë gici, turshi, verë dhe serenata.

Në BENZ. Lenci në timon.

– Ishte shaka? – i thashë.

– Jo! Shiko patericat… Dy muaj më parë rashë si thes nga tre shkallë. Theva këmbën. Por mund të kisha thyer edhe qafën. Vilani. Hapa sytë, tre mjekë me vegla në duar. Më prenë, më futën hekura në kofshë. Kirurgë artistë. Në Spitalin Ushtarak… Por çdo e keqe e ka një të mirë: Kam humbur 22 kilogramë… Të shoh të mallëngjyer?! – vazhdoi Lenci. – Nuk ma shet mua rolin e aktorit.

– Nuk e kam hallin te dhimbka jote, – i thashë. – Por më mbeti nekrologjia në xhep. Dy vjet më parë Koço Devole u operua. Shkuam në spital. Koçoja fliste përçart…

LEXO EDHE:  Foto në momentin e duhur

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Rudina Hajdari ka zgjedhur betejën e duhur, atë me sistemin

– Kaq e pat artisti, – tha Filipi. – Mitro ulu e bëj një nekrologji…

Kur e mbarova, Koçoja hapi sytë… Më vajti djersa për dhjamë qeni.

– Dy javë më parë. Hëngri dajak Elvi Fundo. U kthye Filipi nga spitali:

– Keq Fundo. Mesa duket do të shkojë të takohet me Zoi Fundon, në ferr. Bëji retush nekrologjisë së Koços e shkruaj çfarë të duash. I zoti i punës nuk ankohet…

Hapa laptopin. Bëra korrigjimet. Kur e printova, lexova deklaratën e Fundos: “Unë, do t’u vras me penë!”

– E ke veglën me vete? – tha Lenci. – Ma bën edhe mua një nekrologji?

– Gazetari pa vegël është si ushtari pa pushkë. Nesër pimë kafe me Thoma Gëllçin dhe Muharrem Mekon… Lexojmë edhe esenë.

…Të nesërmen porositëm kafe. Në pritje nxora kartën.

– Shiko, shiko! – tha Lenci, duke lexuar nekrologjine – Një kurorë e mban Rama me Niko Peleshin. Tjetrën Mimi Kodheli me Ilir Beqen… Po më habit. I shkarkuar, por nuk i harron miqtë. Paskan folur edhe profesorët e mi të shkollës në Hollandë! U ka kushtuat rruga! Fjalë të bukura edhe biznesmeni bullgar. Erdhi për investime, por iku me bisht në shalë?! Filipi ka folur pa hequr llullën nga goja? Filip, mo! Po Bodja pse ka folur? Apo vdis të të dua dhe ha, ha, ha e ku, ku, ku…

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ Mëkati i mollës

Publikuar

-

Nga

Në lulishten karshi Presidencës, një dorë e emocionuar kishte shkruar një epitaf që më mallëngjeu: ”Dashuria nuk njeh gjini”?!…

Ky epitaf, mendova, është vënë pikërisht këtu, që të lexohet nga ata deputetë që kundërshtojnë martesat mes gay-ve.

Me mendjen tek epitafi, nisa të gërmoj mes shënimeve. Dhe lexoni çfarë gjeta. Alen Turing, një nga matematicienët më të shquar të shekullit të kaluar, në vitet e Luftës së Dytë Botërore shpiku makinën për të deshifruar kodet ushtarake të Hitlerit. Kjo makinë u quajt “Makina Bombë” dhe ishte një ndër zbulimet më të mëdha që ndryshoi fatet e luftës.
Makina ishte zanafilla e shpikjes së kompjuterit.

Kjo është pjesa e dukshme e aisbergut. Por ka edhe një histori rozë. Në vitin 1954 Aleni helmoi veten duke ngrënë një kokërr mollë. Pse kjo gjëmë?

Në vitin 1952 Alen Turing mori vesh se po hetohej nga policia për “sjellje të papëlqyeshme”. Mes shokëve ai kishte thënë se kishte rënë në dashuri me një djalë. Fakt i rëndë për atë mot. Ende Këshilli i Evropës nuk ishte pjekur deri në atë shkallë, sa të pranonte të livadhisnin sheshit homoseksualët. Dashuria e treti dhe e sëmuri gjeniun. U trullos nga trutë dhe iu shfaq makthi i mollës së helmuar, si në përrallën e Borëbardhës.

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Rudina Hajdari ka zgjedhur betejën e duhur, atë me sistemin

LEXO EDHE:  Protesta/ Ish-ministri tregon pse studentët nuk e duan klasën politike

Duke qenë se kishte shumë uri seksuale, Aleni u kurua duke përdorur hormone.
Por hormonet janë si puna e dardhës, bishtin e ka nga prapa. Edhe Alenit të gjorë, duke pirë hormone, nisi t’i rritej gjoksi… Shtojmë këtu edhe frikën për të humbur vendin e punës në Universitetin e Masaçusetit dhe një ditë vendosi t’i japë fund jetës…
Ishte 41 vjeç.

Miqtë e gjetën të vdekur me një mollë të kafshuar…

LEXO TE PLOTE