Connect with Us

Buxheti 2020/ Tabaku flet me fakte: Asnjë frymëmarrje për qytetarët dhe biznesin

Politikë

Buxheti 2020/ Tabaku flet me fakte: Asnjë frymëmarrje për qytetarët dhe biznesin

Publikuar

-

tabaku

Ish deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, e ftuar në studion e  A2, teksa komentoi projekt-buxhetin e shtetit, u shpreh se me miratimin e paktës fiskale sot, nuk ka patur asnjë rishikim.

Sipas saj, buxheti i vitit 2020 nuk ka asnjë frymëmarrje per qytetarët dhe biznesin.

“Buxheti i vitit 2020 nuk ka asnjë frymëmarrje për qytetarët, asnjë frymëmarrje për biznesin. Paketa fiskale që është miratuar sot ka vetëm një emër, fiskalizimi.

Nuk ka patur asnjë rishikim. Kanë mbajtur ato parametra. Nuk ka ndodhur kurrë asnjëherë në Shqipëri që të ngrihet një shtab emergjence, mos kemi një fond emergjence.

Deri më tani kemi dicka të qartë, solidarizimin e mrekllueshëm të qytetarëve dhe kompanive si dhe partnerëve ndërkombëtarë. Asgjë tjetër nuk duket nga buxheti i shtetit.

LEXO EDHE:  Akciza e gazit/ Bode: Lëvizje e çoroditur e qeverisë, pretekst për rritje çmimi

Çdo gjë që vjen nga jasht është e mirëpritur, por qeveria shqiptarë duhet të heqi dorë nga kjo mani për të ccuar paratë e shtetit tek 10 oligarkë, që i ka mbajtur këto vite e të mendojë për 3 milion shqiptarët.

Qeveria sado arrogante, sado drejt ikjes, se ka bërë këto 6 vite, le ta bëjë një gjest të mirë në fund për shqiptarët.”, theksoi Tabaku./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. z

    5 Dhjetor, 2019 at 2:19 pm

    Nuk e kisha menduar kurre qe Tabaku dhe Gazeta Dita mendojne njelloj! Qe Jorida eshte mediokre s’ka nevoje per spiegime,por cfare per gazeten Dita?

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pushimi i hetimeve për Erion Veliajn/ Goxhaj “kryqëzon” PD-në

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Apelit ka pushuar hetimet ndaj kryebashkiakut Erion Veliajt, dhe kompanisë Fusha sh.p.k, të kallëzuar për prishjen e barazisë në tendera dhe shpërdorim detyre për një kontratë ‘pa garë’ për furnizimin dhe vendosjen e drurëve dekorativë në zonën industriale Kamëz-Kashar.

lIdhur me këtë çëshje ka reaguar dhe avokati i njohur Altin Goxhaj i cili ngren pyetje se pse PD nuk është paraqitur në gjyq si kallzuese.

Sipas Goxhaj, ajo që është më e rëndë është fakti  se gjykata i ka mbyllur hetimet për 3 milion euro grabitje, kur në fakt pisha është blerë për 8200 dollarë.

“A KA NDONJE KOMENT PD PSE NUK ESHTE PARAQITUR NE GJYQ SI KALLZUESE???
Ne fakt ajo qe eshte me e renda, nuk eshte se gjykata e Reformes Soros ne Drejtesi (te miratuar me 139 vota ne 2016) haptas fare ka mbyll hetimin per 3 milione euro grabitje ku pisha eshte blere per 8200 dollare! Maskarallaku eshte qe PD ka neglizhuar paraqitjen ne gjyq si pala kallzuese (eshte detyra e kallzuesit te interesohet per dt e gjyqit dhe kete e di cdo avokat)! Sipas reagimit te PD ata s’dine gje qe eshte marre ky vendim!!!
Nga ana tjeter kallzimi te ben te dyshosh se PD eshte perqendruar te procedura e pershpejtuar duke iu referuar nje vendimi kolegjial te Keshillit Bashkiak dhe jo te roli i ekzekutivit per te pranuar nje pishe me cmim 8200 dollare, nje shifer qartas e mjaftueshme per te kerkuar vazhdimin e hetimit!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama darkon me Mark Zuckenberg/ Dalin fotot nga takimi

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur sot një takim me shefin ekzekutiv të Facebook-ut Mark Zuckenberg.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa takimi është bërë në sajë të Konferencës së Sigurisë që po mbahet në Mynih.

Rama ka publikuar foto nga darka, ku kanë qenë pjesëmarrës dhe një sërë politikanësh dhe intelektualësh nga e gjithë bota.

LEXO EDHE:  Shenim/Turp buxhetor

LEXO EDHE:  Denaj: Buxheti 2020 fokusohet në Rindërtim dhe Investime 

“Me Mark Zuckenberg, krijuesin e Facebook, gjatë një darke miqsh të posaçëm, mbledhur në Mynih për Konferencën e Sigurisë”, shkruan Rama krahas fotove të postuara në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dha dorëheqjen para vendimit të vettingut/ Rama emëron bashkëshorten e Denar Bibës në këtë post

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak kohë pasi dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë, Elona Kana, bashkëshortja e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Denar Biba, është emëruar në një tjetër post.

Mësohet se Këshilli i Ministrave e ka emëruar Kanën si anëtare të Komisionit Kombëtar Rregullator të Sektorit të Furnizimit me Ujë dhe Largimit e Përpunimit të Ujërave të Ndotura.

Ndërkohë, kujtojmë se Elona Kana ka mbajtur postin e këshilltares në Gjykatën e Lartë, por dha dorëheqjen vetëm pak ditë para se trupa e vettingut të jepte vendimin për figurën e pastërtisë dhe të ardhurat e saj.

Gjithashtu Kana hoqi dorë edhe nga studimet në Shkollën e Magjistraturës, për arsye që ende nuk janë bërë me dije. Më 3 shkurt të këtij viti, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ndërpreu procesin e vettingut dhe e ndaloi bashkëshorten e Bibës të mbajë poste në drejtësi për 15 vite./ CNA.al

Pak ditë para vendimit të vettingut/ Jep dorëheqjen bashkëshortja e Denar Bibës

LEXO TE PLOTE