Connect with Us

Video/ Liderët botërorë tallen me Trump, presidenti “braktis” samitin dhe ofendon kryeministrin kanadez

Bota

Video/ Liderët botërorë tallen me Trump, presidenti “braktis” samitin dhe ofendon kryeministrin kanadez

Publikuar

-

Një video virale e shpërndarë me shpejtësi në rrjetet sociale tregonte momentin kur liderët botërorë talleshin me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump, në hapjen e samitit në Londër gjatë ditës së djeshme.

Bëhet fjalë për kryeministrin britanik Boris Johnson, kryeministrin kanadez Justin Trudeau dhe presidentin francez Emanuel Macron.

Johnson pyet Macronin se përse ishte vonuar në samit, ndërsa kryeministri kanadez iu përgjigj: “Ishte vonë se iu desh 40 minuta konferencë që në fillim”, duke iu referuar takimit të Trump me Macron.

Më pas të gjithë shpërthyen në të qeshura dhe biseda vazhdoi me thumbime për presidentin amerikan, ndërsa reagimi i këtij të fundit ka qenë i ashpër.

Teksa u pyet nga gazetarët për videon, presidenti i SHBA-ve e quajti Trudeaun njeri “me dy fytyra” dhe anulloi një konferencë për shtyp të paralajmëruar më parë, duke shkurtuar kështu kohën e pjesëmarrjes në samitin e NATO-s.

LEXO EDHE:  Arrestohet menaxheri i fushatës së Donald Trump

“Epo, ai është me dy fytyra,” tha Trump duke iu referuar kryeministrit kanadez dhe shprehu zhgënjimin nga komentet aspak etike të krerëve të shteteve, ndërsa u largua nga Londra së bashku me bashkëshorten e tij Melaninë.

Nga ana tjetër kryeministri britanik tha në një konferencë për shtyp, se ai dhe liderët e tjerë nuk ishin duke u tallur me Trump, ndërsa i quajti këto lajme si “marrëzi të plotë”./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Presidenti Trump: SHBA janë të përgatitur për çdo skenar të mundshëm

Publikuar

-

Nga

Pasi më parë presidenti amerikan, Donald Trump, tha se gjenerali iranian u vra për të ndalur luftën, nga Mar-a-Lago, Florida, bëri një tjetër deklaratë për mediat, ku konfirmoi se ishte ai që  udhëzoi ushtrinë e SHBA-ve për të kryer goditjen ajrore që vrau “terroristin numër një në botë”, Qassem Soleimani.

Pasi bëri një përmbledhje të aktivitetit terrorist të Qassem Soleimanit, raporton radioja amerikane VOA. presidenti Trump shtoi se:

“Ajo çfarë Shtetet e Bashkuara bënë dje, duhej të ishte bërë prej shumë kohësh. Shumë jetë mund të ishin shpëtuar… protestuesit që u shtypën brutalisht në Iran, ku mbi një mijë civilë të pafajshëm u torturuan dhe u vranë nga vetë qeveria e tyre. Ne vepruam për të ndalur një luftë. Nuk vepruam që të fillojmë luftën”.

LEXO EDHE:  Presidenti Trump në qendër të një stuhie politike

LEXO EDHE:  Foto/ Mace me modelin e flokëve të Donald Trump

Megjithatë, Presidenti Trump nënvizoi se Shtetet e Bashkuara janë të përgatitura për çdo skenar të mundshëm. “Nëse do të kërcënohen amerikanët, kudo që të ndodhen, ne i kemi të identifikuara objektivat dhe unë jam gati dhe i përgatitur për të ndërmarrë çdo veprim të mundshëm”, tha presidenti Trump.

LEXO TE PLOTE

Bota

Ekzekutimi i Qassem Soleiman/ Rritet me 4% çmimi i naftës

Publikuar

-

Nga

Ekzekutimi i  gjeneralit iranian, Qassem Soleiman, komandant i forcave elitë të Iranit, ka ndikuar menjëherë në tregun ndërkombëtar.

Mësohet se, pas përhapjes së lajmit, është rritur me 4% çmimi i naftës. Presidenti iranian Hassan Rouhani në një deklaratë për mediat, u zotua për shpagim, ndërsa eksperti Jeffrey Halley aludon se zemërimi iranian do prekë rafineritë dhe cisternat e naftës.

Çmimi i naftës mund të ndikohet drejtpërsëdrejti, pasi një gjë e tillë ndodhi edhe në shtator të 2018-ës, pas sulmeve të koordinuara mbi rafineritë saudite të naftës. Në atë kohë çmimi i naftës u rrit me më shumë se 14%, dhe furnizimi global i naftës u reduktua me 5%.

LEXO EDHE:  Ekipi i “skifterëve” të Trump-it versus kopesë së drogaxhinjve dhe “geishave” të Ramës

LEXO EDHE:  Premtimi i madh i Trump/Do të bëj gjithçka që mundem për paqen në Lindjen e Mesme

Vrasja e gjeneralit iranian me urdhër të presidentit të SHBA, Donald Trump mund të krijojë tensione, ndërsa Kina ishte para që bëri thirrje për vetëpërmbajtje.

Nga ana tjetër, Departamenti Amerikan i Shtetit i bëri thirrje mbrëmjen e sotme qytetarëve amerikanë që jetojnë në Irak, të largohen menjëherë nga ky shtet dhe të mos i afrohen Ambasadës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Vrasja e gjeneralit tensionon marrëdhëniet/ DASH thirrje amerikanëve: Largohuni nga Iraku

Publikuar

-

Nga

Departamenti Amerikan i Shtetit deklaron se marrëdhëniet mes shteteve janë tensionuar pas vrasjes së gjeneralit iranian, Qassem Soleiman.

DASH i bën thirrje qytetarëve amerikanë që ndodhen në Irak të largohen menjëherë nga ky shtet dhe të mos i afrohen Ambasadës amerikane.

“Për shkak të tensioneve të ngritura në Iraq dhe rajon, ne u bëjmë thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga Iraku. Për shkak të sulmeve të milicisë të mbështetur nga Irani në kompleksin e ambasadës amerikane, të gjitha operacionet konsullore janë pezulluar. Qytetarët e Sh.B.A nuk duhet të afrohen pranë Ambasadës. Qytetarët e SHBA në Irak ose të shqetësuar për të dashurit në Irak mund të kontaktojnë Departamentin e Shtetit në 202-501-4444 ose pa pagesë në Sh.B.A në 888-407-4747. Shmangni Ambasadën e Sh.B.A në Baghdad. Monitoroni median lokale dhe ndërkombëtare për azhornime”, shkruan në njoftimin e tij Departamenti Amerikan i Shtetit.

LEXO EDHE:  Çfarë bisedoi Edi Rama me Donald Trump

LEXO EDHE:  Ekipi i “skifterëve” të Trump-it versus kopesë së drogaxhinjve dhe “geishave” të Ramës

Kujtojmë se  Qassem Soleimani, komandanti i forcave elitë të Iranit, u ekzekutua mëngjesin e sotëm me raketa amerikane, me urdhër të presidentit të SHBA Donald Trump./ CNA.al

LEXO TE PLOTE