Connect with Us

Tërmeti tragjik/ Ambasada amerikane vijon të mbështesë Shqipërinë

Sociale

Tërmeti tragjik/ Ambasada amerikane vijon të mbështesë Shqipërinë

Publikuar

-

Ambasada Amerikane, vijon të mbështesë Shqipërinë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit.

Zyra për Ndihmë të Jashtme në raste Fatkeqësishë e USAID, së bashku me Kryqin e Kuq Shqiptarë, kanë shpërndarë pako me ushqime, batanije dhe artikuj higjene për 70 familje në Durrës. Ndërkaq, inxhinierët kanë bërë vlerësimin struktororë të 14 ndërtesave.

“Zyra për Ndihmë të Jashtme në raste Fatkeqësish e USAID në Shqipëri vazhdon të mbështesë përpjekjet për ndihmë ndaj tërmetit të 26 nentorit. Dje, partneri i tyre vendor, Kryqi i Kuq Shqiptar shpërndau ushqime, batanije dhe artikuj higjene për 70 familje, ndërsa ekipi i inxhinierëve mbaruan vlerësimin strukturor të 14 ndërtesave në Durrës.”, thuhet në reagimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti

Publikuar

-

Nga

Dita e shtunë do të nisë me diell e ngrica në zonat malore. Gradualisht gjatë mesditës do të zhvillohen vranësirat.

Sipas SHMU, era do të fryjë e lehtë nga kuadrati i veriut, duke u shoqëruar me valëzim të forcës 2 dhe 3 ballë.

Temperaturat do të pësojnë rritje të lehta:

Në zonat malore -2ºC deri në 9ºC
Në zonat e ulëta 0ºC deri në 15ºC
Në zonat bregdetare 3ºC deri në 16ºC

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 4 janar 2020

Publikuar

-

Nga

Dashi

Dashuria: Do të jeni nën presion sot për disa keqkuptime të shkaktuara nga një çështje familjare. Venusi ju shikon me sy të keq dhe vëzhgimet tuaja do të shkaktojnë grindje me partnerin tuaj. Takime jo interesante edhe për beqarët, ju jeni të pavendosur dhe kjo i largon njerëzit larg.

Puna: Marsi nxjerr në sipërfaqe disa probleme pune, të cilat duket se ishin zgjidhur, por që do të duhet t’i zgjidhni.

Demi

Dashuria: Në dashuri është koha e duhur për të konsoliduar lidhjen tuaj, edhe nëse keni jetuar një lidhje në distancë të gjatë për muaj të tërë. Nuk do të ketë më paqartësi! Beqarët do të përfshihen nga një ngarkesë e madhe sensuale që do t’i bëjë ata të jetojnë një mijë aventura.

Puna: Sot mos e humbni entuziazmin tuaj në diskutime të panevojshme, por përkushtohuni për investimet që do të kryhen.

Binjakët

Dashuria: Hëna sjell shumë lajme pozitive në dashuri dhe në fillim të vitit do të jeni të mbështjellur në një lloj magjie që do të rrisë mirëkuptimin me partnerin tuaj. Lajme në horizont gjithashtu për zemrat e vetmuara që shpresojnë për një takim fatsjellës me personin e duhur.

Puna: Hëna inkurajon gjithçka që bëni me të dhe do t’ju udhëheqë në çdo hap. Jini praktik dhe konkret.

Gaforrja

Dashuria: Diskutimet e mundshme me partnerin për vendimet e marra pa menduar do të prishin ditën. Shmangni besimin e gjërave që mund t’ju dëmtojnë. Beqarët do duhet t’u kushtojnë vëmendje kujt t’i besojnë, pak njerëz e meritojnë atë.

Puna: Sot do të jeni shumë nervozë në punë, horoskopi ju rekomandon të flisni më pak në mënyrë që të mos provokoni polemikë.

Luani

Dashuria: Do të jetë e vështirë të mbash prapa kërkesën për të hedhur diçka nga zemra juaj. Për të mos përkeqësuar situatën e dashurisë, megjithatë, duhet të përmbani veten nga fjalët. Me Hënën dhe Venusin beqarët disonantë do të duhet të jenë të kujdesshëm në takime.

Puna: Nëse jeni duke kërkuar për një punë të re, mos humbni kohë, koha është e favorshme!

Virgjëresha

Dashuria: Në dashuri, shmangni të merrni gjithçka të mirëqenë, përkundrazi, tregohuni të vëmendshëm dhe të dashur me partnerin tuaj. Ndjenjat duhet të kultivohen gjithmonë në mënyrë që të mos humbasin! Fati mund të rezervojë takime intriguese për shumë nga shenjat, varet nga ju të dalloni ato më të mirat!

Puna: Hëna dhe Venusi ju lejojnë të keni kënaqësi për iniciativat profesionale të marra më parë.

LEXO EDHE:  Rama publikon foton/ Kështu protestojnë studentët në SHBA

LEXO EDHE:  Sizmologu qetëson qytetarët/ Nuk ka vend për panik

Peshorja

Dashuria: Ditë plot surpriza dhe emocione. Sot do të ndodhin vetëm gjëra të bukura dhe ju mund të merrni atë që dëshironi, madje edhe dashurinë e pakushtëzuar të të dashurit tuaj. Dashuri me shikim të parë për beqarët, shumë prej jush do ta humbasin mendjen!

Puna: Detyrat e rëndësishme vazhdojnë, ju jeni një hap larg nga marrja e asaj që dëshironi për karrierën tuaj.

Akrepi

Dashuria: Intuitet tuaja do të dëshmojnë se janë të rëndësishme për të bërë zgjedhjet e duhura sentimentale. Kini kujdes të mos jeni kontradiktor nëse nuk doni të humbni besueshmërinë. Dashuria bëhet e guximshme për beqarët që kërkojnë dashuri, Jupiteri paralajmëron një periudhë shumë me fat.

Puna: Sot mund të merrni qortime më shumë sesa lavdërime. Kushtojini vëmendje asaj që bëni dhe jini të disiplinuar.

Shigjetari

Dashuria: Retë e zeza janë mbledhur në qiellin tuaj sot, dita paralajmëron për ngjarje të papritura të të gjitha llojeve. Niveli i nervozizmit do të jetë i lartë dhe do të ndikojë në emocione. Hëna dhe Venusi komplikojnë situatat e shumë beqarëve që në vend të kësaj kërkojnë qetësi.

Puna: Në frontin profesional, ju mund të keni disa goditje. Përdorni diplomacinë përpara se situata të komplikohet.

Bricjapi

Dashuria: Hëna në tranzit në shenjë vazhdon t’ju largojë nga telashet. Ata që nuk janë të kënaqur me situatën e tyre sentimentale do të enden në kërkim të stimujve të rinj. Beqarët do jenë në një humor të mirë këtë ditë dhe do të përpiqen të bëjnë miq të rinj.

Puna: Yjet ju këshillojnë të ziheni në frontin e punës, do të jeni në gjendje të fitoni fitime të mëdha.

Ujori

Dashuria: Marsi do t’ju ​​bëjë të humbni kontrollin e situatës disa herë duke ju bërë të zemëruar. Sidoqoftë, kushdo që është në çift do të shijojë një marrëdhënie magjike. Beqarët do e kalojnë ditën në shoqëri të mirë.

Puna: Mos i kërkoni të tjerët t’ ju zëvendësojnë në zgjidhjen e problemeve që keni, sot do të keni mundësi të shkëlqyera për të treguar se jeni në gjendje të zgjidhni gjithçka.

Peshqit

Dashuria: Dita e sotme është mjaft e gjallë, me momente alternative. Me partnerin mund të ketë momente të mëdha duke alternuar me momente qetësie. Sa për beqarët, dikush nga e kaluara mund të kthehet të të kërkojë.

Puna: Kujdesuni më mirë për marrëdhëniet tuaja me kolegët, punën ose studimin, disa madje mund të jenë interesante

LEXO TE PLOTE

Sociale

Zbulohen pijedashësit/ Ky qytet i Shqipërisë ka shpenzuar dyfish më shumë se mesatarja “për raki dhe duhan”

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët janë shquar për dashurinë e tyre ndaj pijes dhe këtë e tregon edhe tradita që ende vijon për prodhimin e verës dhe rakisë së shtëpisë. Megjithatë, shifrat na tregojnë se dibranët janë “më pijedashësit” e vendit. Sipas të dhënave të Anketës së Buxhetit të Familjeve, në vitin 2018 ata rritën peshën e shpenzimeve për pije alkoolike dhe duhan në 6% të totalit të shpenzimeve të tyre. Një vit më parë, po sipas kësaj ankete, shpenzimet për këtë kategori në qarkun e Dibrës zinin rreth  5.4% e totalit të shpenzimeve. Krahasuar me mesataren e vendit, pesha e shpenzimeve të tyre për pije dhe duhan ishte thuajse dyfish më e lartë. INSTAT raporton se mesatarisht një familje në Shqipëri rreth 3.5% të totalit të shpenzimeve të tyre ia dedikon këtij zëri.

Në vend të dytë, renditet qarku i Elbasanit, të cilët gjithashtu gjatë vitit 2018 rritën shpenzimet për pijet alkoolike dhe duhan që ishin sa 5.2% e totalit të shpenzimeve nga 4.9% që ishte një vit më parë. Pas tij renditet qarku i beratit dhe Lezhës me 4.8% të totalit.  Por, në krahasim me një vit më parë duket se lezhjanët kanë shtrënguar dorën për sa i përket shpenzimeve për pije alkoolike dhe duhan, të cilët shpenzonin një vit më parë 5.7% të totalit të tyre.

LEXO EDHE:  Shkon në 24 bilanci i viktimave nga tërmeti/ Pas 15-vjeçares, ndërron jetë i riu në Thumanë

LEXO EDHE:  Rama publikon foton/ Kështu protestojnë studentët në SHBA

Kukësi dhe Korça, të dy këto qarqe, kishin gjithashtu shpenzime më të larta se mesatarja e vendit me përkatësisht 4.4% të totalit dhe 3.8%.

Nga ana tjetër qarku me shpenzimet më të ulëta për këtë kategori, renditet Vlora, ku sipas të dhënave të INSTAT kanë ulur shpenzimet për pije dhe duhan në masën prej 2% të totalit, nga 2.25 që ishin në vitin e kaluar.

Nuk është aspak çudi që edhe qarku i Gjirokastrës ka shënuar gjithashtu shpenzime të ulëta, prej vetëm 2.2% të totalit. Por, kjo nuk do të thotë që konsumojnë më pak pije alkoolike, pasi shpenzimet në anketë nuk përfshijnë konsumin e qytetarëve nga prodhimi  artizanal i verës dhe rakisë.

Po ashtu shpenzime relativisht të ulëta janë regjistruar edhe në Durrës dhe Shkodër, ku sipas Anketës së Buxhetit të Familjes, shpenzimet ishin përkatësisht 2.4 dhe 2.7%.

Ndërsa me një diferencë të ulët me mesataren e vendit renditet qarku i Fierit dhe Tiranës, ku mesatarisht janë shpenzuar për pijet alkoolike dhe Duhanin 3.2 dhe 3.3% e totalit të shpenzimeve të familjeve në këto qarqe./ Monitor

LEXO TE PLOTE