Connect with Us

Luli del shëtitje dhe tallet me të dëmtuarit nga tërmeti/ Tre aktet e turpshme të kreut të Republikës së re

Politikë

Luli del shëtitje dhe tallet me të dëmtuarit nga tërmeti/ Tre aktet e turpshme të kreut të Republikës së re

Publikuar

-

Tragjedia e 26 nëntorit, përveç kryeministrit Edi Rama, në terren ka çuar edhe kreun e PD-së, Lulzim Bashën.

Nuk mjafton kryeministri që pertej faktit se duhet të jetë në krye të detyrës, e përdor këtë tragjedi edhe për propagandë, por tashmë propagandës i është shtuar edhe Lulzim Basha, i cili kërkon të fitojë kredibilitet politik.

Banorët e dëmtuar nga tërmeti, përveçse duhet të durojnë një kryeministër arrogant, të lodhur dhe nervoz, duhet të dëgjojnë edhe budallallëqet e një kryetari opozite qesharak, pa energji, pa ide dhe thuajse jashtë realitetit.

Lulzim Basha mblodhi në një tryezë disa ndërtues dhe specialistë, të cilët tha që ishin 500, por në fakt po të shikosh fotot, në sallë nuk ishin as 50 vetë, po të kemi parasysh këtu edhe faktin se një pjesë e madhe ishin anëtarë kryesie, sekretariati dhe drejtues të PD-së.

Basha tha se do të vinte në dispozicion 500 inxhinierë, ndërkohë që nuk i ka 500 veta ti mblidhen në selinë e PD-së dhe del duke bërë propozime të gënjeshtërta, show dhe fasadë.

Por, përtej kësaj fasade dhe propgande, ka edhe tre gafa, të cilat nuk po i quajmë skandale, por turpe të kreut të Republikës së Re, Lulzim Bashës.

E para, nuk ka asnjë shifër zyrtare se cilat janë ndihmat që ka mbledhur PD-ja dhe s aka atashuar, pasi nxori një udhëzim që do ndihmojë të prekurit nga tërmeti. Por, sesa është vlera totale e atyre ndihmave që ka çuar PD-ja nuk është raportuar kurrë.

Kjo bashkë edhe me vlerën që duhet të japë vetë Lulzim Basha, miliarderi me të paktën 1.7 milion euro të deklaruara, i cili ende nuk ka deklaruar asnjë qindarkë të dhënë për të dëmtuarit nga tërmeti. Qoftë kjo në llogaritë e organizatave OJF, apo dhe të vetë qeverisë.

LEXO EDHE:  Si do ta shembësh Qeverinë?/ Çani zë ngushtë Bashën

Më tej, tha se njerëzit duhen futur në kontenierë.

Kontenierët e banimit duan kohë të ndërtohen, nuk mund të bëhen brenda ditës. Ndërsa ata kontenierë që transportojnë mallrat nuk mund të jenë të banueshme për njerëzit.

Ndoshta Lulzim Basha propozimet e tij i shikon nga vilat e oligarkëve ku jeton, por mirë do të ishte të kthehej me këmbë në tokë, se përtej fasadës dhe propagandës që kërkon të bëjë për të rivalizuar Edi Ramën, të ishte më i vërtetë.

Ai për një shtesë pa leje të pallatit dhe për dëmtime të imagjinuara nga tërmeti i 21 shtatorit, të cilat nuk kanë ndodhur, nuk zgjodhi të shkonte as në kontenier, as në hotele, as të merrte çadër, por zgjodhi të merrte me qera vila me çmime marramendëse nga oligarkët, të cilët i kishte sulmuar kohë më parë.

Lekë nuk jep, njerëz nuk çon dot për të ndihmuar, por shtrihet në vilat e tij. Por, pse nuk i hap vilat të marrë banorët e Durrësit të prekur nga tërmeti? Apo i prishet rehatia me vjehrrin dhe me familjen?!

Por, del e bën lloqe për të rivalizuar një kryeministër që nuk di ku ka kokën, dhe që po sillet si xhandar me shqiptarët dhe me mediat. Dhe kjo ndodh pikërisht sepse ka përballë Lulin që i shërben me devotshmëri, dhe gjithçka duket thjeshtë dhe vetëm në funksion të Edi Ramës./ CNA.al

Lulzim Basha: Futini njerëzit në kontenierë

Katër aktet e Ramës në situatë të jashtëzakonshme

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Taulant Balla i jep të drejtë Topallit/ “Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora”

Publikuar

-

Nga

Video-Taulant Balla i jep të drejtë Topallit/ “Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora”

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, i ka dhënë pak më parë të drejtë ish-kryeparlamentares Jozefina Topalli.

Balla ka publikuar në rrjetet sociale një video të kryetarit të Republikës së Re Lulzim Basha dhe thotë se ky i fundit gënjen edhe kur e pyet sa është ora.

Në video dëgjohet Basha të thotë se listat e hapura janë një ide e vlefshme, ndërsa tashmë i ka refuzuar ato.

LEXO EDHE:  Rama anulon projektin e parë të Veliajt/ 4 miliardë lekë më pak se investimi i parashikuar

LEXO EDHE:  Zbulohen detajet/ Ja pse Lulzim Basha dogji mandatet e deputetëve

“Jozefina ka gjithmonë të drejtë: Luli gënjen edhe kur e pyet sa është ora. Pak kohë më parë thoshte se listat e hapura janë një ide e vlefshme. Sot është kundër listave të hapura, kundër votës së qytetarëve jo vetëm për partinë, por edhe për kandidatin që preferon”, shkruan socialisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PE fshin deklaratën e tre eurodeputetëve/ Kërkuan që parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit

Publikuar

-

Nga

PE fshin deklaratën e tre eurodeputetëve/ Kërkuan që parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit

Tre eurodeputetë lëshuan një deklaratë të fortë pasditen e sotme për miratimin e reformës zgjedhore të 5 qershorit në vendin tonë, duke theksuar se presim që shumica parlamentare të miratojë ndryshimet e nevojshme pa dëmtuar konsensusin e arritur midis Qeverisë dhe Opozitës më 5 qershor.

Por gjatë mbrëmjes deklarata është fshirë nga faqja, dhe për nga forma, nuk duket të jetë një problem teknik i faqes, por një  dorë që e ka fshirë me apel apo edhe pa dashje.

LEXO EDHE:  Rama publikon ikonen “Fjetja e Shën Marisë”/ Qytetarët: Populli në mjerim, ti merresh me ikonat

LEXO EDHE:  Rama anulon projektin e parë të Veliajt/ 4 miliardë lekë më pak se investimi i parashikuar

Linku i fshirë i deklaratës

Deklarata e përbashkët e kryetarit të Komisionit për Punë të Jashtme, David McAllister (EPP, DE), Raportuesi i përhershëm për Shqipërinë, Isabel Santos (S&D, PT) dhe Kryetari i Delegacionit të Parlamentit për Shqipërinë, Manolis Kefalogiannis (EPP, EL) e përkthyer në shqip me një fjali përmbledhëse citonte se Shqipëria rrezikon pa miratimin e marrëveshjes. /CNA.al

Tre eurodeputetë “shuplakë” Ramës/ Mos shkatërro marrëveshjen, mund të ngadalësojë integrimin

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kastriot Islami spurdhjak e hajdut”/ S’përmbahet Murrizi: Është për ta vrarë me bukë në gojë

Publikuar

-

Nga

“Kastriot Islami spurdhjak e hajdut”/ S’përmbahet Murrizi: Është për ta vrarë me bukë në gojë

Deputeti Myslim Murrizi, nuk është përmbajtur dhe ka “shpërthyer” ashpër ndaj ish-deputetit Kastriot Islami.

Murrizi e cilësoi Islamin si spurdhjak dhe hajdut, që sipas tij ka të kyçur në kokë kohën e diktatorit Enver Hoxha.

Deputeti deklaroi në emisionin “Real Story” se Islami është për ta vrarë me bukë në gojë.

“Ka ikur koha e spurdhjakëve. Kjo paçavure Kushtetute e 2008 është e Kaç Ismalit, që e ka të kyçur në kokë kohën e Enverit. Është një hajdut, që dërdëllit. Ai s’ka shans të vijë të marrë votat as për kryeplak. Këta janë t’i vrasësh me bukë në gojë dhe prapë është pak”, theksoi Murrizi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE