Connect with Us

Gjermania dëbon diplomatët rusë pas vrasjes në Berlin

Bota

Gjermania dëbon diplomatët rusë pas vrasjes në Berlin

Publikuar

-

Gjermania ka dëbuar dy diplomatë rusë, punonjës të ambasadës ruse në Berlin, pasi prokurorët gjermanë thanë se kanë dëshmi për përfshirjen e tyre në vrasjen e një shtetasi të Gjeorgjisë.

Prokurorët federal gjerman kanë njoftuar të mërkurën që po marrin përsipër hetimet për vrasjen e shtetasit gjeorgjian i cili ishte azil kërkues në Berlin.

Provat tregojnë se shteti rus është i përfshirë dhe ky presion bie mbi kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila duhet t’i çojë një sinjal shumë të fortë Moskës.-raporton DW.

Çfarë është zbuluar deri më tani rreth kësaj ngjarjeje

Prokurorët thonë se ka prova të mjaftueshme që tregojnë se vrasja e shtetasit gjeorgjian u bë në emër të shtetit rus ose çeçen.

Ministria e Jashtme gjermane njoftoi gjithashtu se dy punonjës në ambasadën e Rusisë në Berlin ishin shpallur si persona “non grata” dhe ishin dëbuar.

Emrat dhe pozicionet e diplomatëve nuk janë zbuluar, megjthatë ministri tha se u desh të bënin këtë lëvizje pasi autoritetet ruse nuk bashkëpunuan mjaftueshëm në hetimin e vrasjes.

Ministri i jashtëm rus e quajti këtë masë, dëbimin e diplomatëve si një hap jo miqësor dhe të pabazuar dhe u zotua të përgjigjet.

Kush ishte viktima?

Zelimkhan Khangoshvili ishte qëlluar për vdekje në një park të Berlinit në gusht të këtij viti. Kremlini e ka mohuar kategorikisht përfshirjen e tij, por mungesa e vullnetit të qeverisë ruse për ta zbardhur rastin ka ngjallur dyshime.

LEXO EDHE:  Ekzekutim mafioz në Tiranë/ Dëshmitarët rrëfejnë tmerrin

Khangoshvili ishte një azilkërkues me prejardhje çeçene nga Gjeorgjia. Ai ishte pjesë e forcave separatiste që kanë luftuar kundër ushtrisë ruse në Çeçeni.

Ai u njoh gjithashtu me një identitet të dytë “Tornike K.” e cila ishte ajo e përdorur nga prokurorët gjermanë. Pas luftës, ai raportohet se ka punuar në Ukrainë dhe Gjeorgji kundër interesave ruse.

Implikimet politike

Prokurorët në gjermani kanë marrë përsipër hetimet ku kishte një dyshim të fortë për përfshirjen e shteteve të huaja.

Rasti kërcënon të përkeqësojë tensionet tashmë të ngritura midis Berlinit dhe Moskës. Rasti kërcënon të përkeqësojë tensionet tashmë të ngritura midis Berlinit dhe Moskës. Ajo pason gjithashtu helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal , dhe vajzës së tij që u helmuan me një agjent nervor në tokën britanike vitin e kaluar.

Për këtë sulm u fajësua sërish Moska, ku dhjetëra diplomatë rusë u dëbuan dhe kjo shkaktoi një krizë diplomatike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Rusisë./ DW-Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

OBSH kundërshton pretendimet e SHBA-ve për njëanshmëri/ Tedros: Komentet e Pompeos, të pa vërteta

Publikuar

-

Nga

OBSH kundërshton pretendimet e SHBA-ve për njëanshmëri/ Tedros: Komentet e Pompeos, të pa vërteta

Drejtori i përgjithshëm  i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Greberejsus,  i është rikthyer edhe njëhere pretendimeve të SHBA-ve, se Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka bashkëpunuar në mënyrë të njëanshme me Kinën.

Në daljen e tij, dr.Tedros deklaroi se komentet e sekretarit amerikan të Shtetit Mike Pompeo, për njëanshmërinë e tij ishin të pavërteta  dhe nuk do ta pengojnë në punën e tij  me luftën kundër koronavirusit.

Tedros është përballur me kritika,  veçanërisht nga ana e presidentit amerikan Donald Trump dhe sekretari Pompeo,  të cilët e akuzuan se është pro-kinez, transmeton Euronews.“Komentet janë të pavërteta dhe të papranueshme dhe pa kurrfarë baze pas kësaj çështje”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së në Gjenevë për komentet e Pompeos nga Londra,  kur e vuri në dyshim  pavarësinë e tij.

LEXO EDHE:  Amerexit/ Çfarë ndodh nëse Amerika largohet nga Evropa?

LEXO EDHE:  Fundi i "Lali Erit"?/ Veliaj akuzohet për vrasje

“Fokusi ynë i vetëm dhe i gjithë organizatës  është shpëtimi i jetëve”, tha Tedros, duke shtuar se OBSH  nuk do të përzihet  në komentet e tilla  dhe nuk dëshiron të pengohet nga bashkësia ndërkombëtare. Ai, gjithashtu, theksoi se OBSH po sheh transmetim intensiv të koronavirusit në një numër relativisht të vogël të vendeve. “Dy e treta e rasteve  janë nga 10 shtete. Pothuajse  gjysma e rasteve janë regjistruar  vetëm në tre vende”, tha Tedros. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Konfirmohet/ Kadri Veseli infektohet me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Konfirmohet/ Kadri Veseli infektohet me koronavirus

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është konfirmuar si i infektuar me koronavirus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Veseli, i cili deklaron se ka kryer tamponin dhe ka rezultuar pozitiv.Në një postim në rrjetet sociale, ai tregon se është vetizoluar dhe se është në gjendje të mirë shëndetësore, ndërkohë që fton qytetarët të përdorin maska.

LEXO EDHE:  Fundi i “Lali Erit”?/ Veliaj akuzohet për vrasje

LEXO EDHE:  U ekzekutua me snajper nga 200 metra largësi/ Detaje të reja nga vrasja mafioze e Kastriot Reçit

“Të dashur qytetarë, pak çaste më parë u njoftova nga IKSHP se kam rezultuar pozitiv në testin e kryer për Sars-CoV-2. Unë jam mirë me shëndet dhe deri në shërim të plotë do të qëndroj në vetizolim. Ju ftoj të gjithëve që t’i respektoni masat, t’i vendosni maskat, të mbani distancën dhe higjienën!”, shkruan Veseli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kërkesa e papërballueshme për teste/ Laboratoret amerikane të stresuara

Publikuar

-

Nga

Laboratoret në mbarë SHBA po ndjejnë barrën e rëndë të testeve të shtuara për koronavirusin. Shtimi i kërkesave ka rezultuar në pritje të gjata dhe ekspertët thonë se vonesat në dhënien e rezultatit minojnë përgjigjen ndaj pandemisë.

Ndërkohë që numri i total i të diagnostikuarve me koronavirus deri tani ka arritur në 3.9 milionë vetë dhe ritmet e përhapjes po intensifikohen, mbingarkesa në laboratoret e diagnostikimit po krijon problem për amerikanët që nuk mund të kthehen në punë deri kur të marrin rezultatin negativ në analiza, si dhe institucione si shtëpitë për të moshuarit që përpiqen të pengojnë përhapjen e sëmundjes në mjediset e tyre. Stres të madh po përjetojnë edhe vetë laboratoret që duhet t’u përgjigjen kërkesave në rritje për teste.

Disa laboratore nuk japin përgjigje për analizat për disa javë, duke shkaktuar frikë tek ata që kanë bërë testin, por edhe duke lënë të hapur rrezikun që persona të infektuar, pa simptoma të vazhdojnë të infektojnë të tjerët, ndërkohë që nuk kanë marrë ende përgjigjen për diagnozën.

“Deri tani kemi qenë të fiksuar ndaj numrit të testeve që mund të bënim në ditë,” thotë Dr. Tom Frieden, ish-drejtor i Qendrës për Parandalimin e Sëmundjeve. “Por pyetja duhet ngritur ndryshe: sa teste po bëhen dhe po marrin rezultatet brenda dite, në mënyrë që personi i infektuar të izolohet menjëherë dhe të njoftohen të tjerët”.

Dr. Frieden dhe ekspertë të tjerë u kanë bërë thirrje shteteve të raportojnë sa kohë u duhet për të dhënë rezultatin e testeve, duke e cilësuar si matëse të përparimit kundër virusit.

Ndërkohë që në SHBA vonesat në rezultatet e testeve janë shqetësim aktual, në shkallë globale numri i personave të konfirmuar me koronavirus arriti të mërkurën 15 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins. SHBA kryeson si nga numri i infektimeve, ashtu edhe nga viktimat me mbi 142 mijë të vdekur nga COVID-19.

Udhëzimet e nxjerra nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve rekomandojnë që shtetet që duan të heqin kufizimet mbi aktivitetin ekonomik e fizik, duhet të jenë në gjendje të japin rezultatin e testit të koronavirusit brenda katër ditësh. Agjencia nxori kohët e fundit rekomandime të reja kundër zhvillimit të analizave të njëpasnjëshme tek pacientët me COVID për të vërtetuar nëse janë shëruar.

“Kjo ka krijuar mbingarkesa në sistem,” tha Admirali Brett Giroir, ndihmës sekretar i shëndetësisë, në komentet për shtyp javën e kaluar.

30-vjeçari nga Ohajo, Zachrey Warner e ka pësuar nga vonesat e sistemit. Më 5 korrik e la punën herët, pasi kishte temperaturë. Shefi i tha të bënte testin. Pasi priti dy javë dhe humbi rrogën e 15-ditëshit pasi nuk kishte shkuar në punë, testi rezultoi negativ. Ai tregon se shumë prej simptomave, si temperatura, dhimbja e muskujve, diarreja pushuan pas pak ditësh, por shefi i tha se nuk mund të kthehej në punë deri kur të merrte rezultatin e testit.

LEXO EDHE:  Zbardhet krimi në Sarandë, ja pse u vra marangoziAi shprehet i gëzuar që rezultoi negativ, por është gjithashtu i mërzitur që humbi shumë kohë e pagë, duke pritur përgjigjen për testin.

LEXO EDHE:  U ekzekutua me snajper nga 200 metra largësi/ Detaje të reja nga vrasja mafioze e Kastriot Reçit

Vonesat shkaktojnë edhe probleme shëndetësore, përveç atyre ekonomike.

Në Florida, ku numri i viktimave ka arritur rreth 5500, autoritetet u kërkojnë shtëpive të të moshuarve të testojnë të gjithë punonjësit çdo dy javë. Por vonesat në përgjigje kanë bërë që të ngrihen pikëpyetje për vlerën dhe efektivitetin e kësaj politike.

Nëse rezultati jepet pas 2-3 ditësh apo më vonë, testet janë pa vlerë thonë specialistët, pasi është humbur mundësia për të identifikuar personat që janë ekspozuar ndaj të infektuarit dhe për të parandaluar infektime të tjera.

Dr. Leana Wen, eksperte e shëndetit publik, thotë se është e arsyeshme t’i kërkohet personit që bën testin, të qëndrojë i izoluar në shtëpi në pritje të rezultatit, por pritja për ditë të tëra është e papranueshme.

“Nuk mund t’i thuash dikujt që ka fëmijë të vegjël të izolohet për 10 ditë apo më shumë, pa e ditur nëse është apo jo e infektuar”, thotë Dr. Wen.

Zyrtarët amerikanë kanë bërë thirrje për zgjerimin e testeve për të kontrolluar edhe amerikanët e shëndetshëm, për të penguar përhapjen e virusit nga persona të infektuar, por që nuk shfaqin simptoma. Por Quest Diagnostics një ndër rrjetet më të mëdha të laboratoreve në vend, tha se nuk arrin të përballojë kërkesën aktuale dhe se personat e testuar po presin aktualisht më shumë se një javë.

Quest u bërë thirrje specialistëve të shëndetit të mos testojnë persona të rrezikut të ulët, si për shembull ata që nuk kanë simptoma apo nuk kanë qenë në kontakt me dikë që ka rezultuar pozitiv.

Ndërkohë po shtohet presioni për përdorim në masë të maskave dhe mënyra të tjera për të penguar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes. Ohajo, Indiana, Minesota dhe Oregoni i shtohen listës së shteteve që e kanë bërë të detyrueshme vënien e maskave./ VOA

LEXO TE PLOTE