Connect with Us

“Tërmeti ishte test për ndërtimet”/ Inxhinieri: Duhet të revizionojmë metodikën e projektimit

Sociale

“Tërmeti ishte test për ndërtimet”/ Inxhinieri: Duhet të revizionojmë metodikën e projektimit

Publikuar

-

Inxhinieri i ndërtimit Arben Meçe shprehet se tërmeti i 26 nëntorit ishte një test serioz mbi mënyrën e ndërtimit në vendin tonë.

Sipas tij për herë të parë po testohet në Shqipëri një filozofi ndërtimi.

“Ky tërmet ishte një test serioz mbi një metdodologji ndërtimi të përdorur nga ne të huazuar nga të huajt. Për herë të parë po testohet në Shqipëri një filizofi ndërtimi.
Ky tërmet ishte një test për ndëresat ndërsa ai i 21 shtatorit ishte gudulisje. Nëse në Tiranë efekti i tëremti ka qenë jo më tepër se 6 në Durrës ka qenë 8 deri në 9 ballë. Në si shkencëtarë të ndërtitmit, duhet të revizionojmë metodikën e projektimit sepse tekonlogjia e ndërtimit tregoi që është e qendrueshme, është elastike por sjell dëme. Duhet të jenë themelet pllakë dhe nuk duhet të lejomë themele mbi blinda, të gjitha ndërtimet duhet të jenë me bërthamë betoni”, u shpreh Meçe në studion e RTSH./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ambasadorja e SHBA takim me Manastirliun/ Duhet të jeni vigjilent mbi koronavirusin, të zbatohen udhëzimet e OBSH

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ku në qendër të bisedimeve kanë qënë masat për mbrojtjen nga koronavirusi.

Sikurse bëhet e ditur nga vetë ambasada e SHBA, ambasadorja Kim ka theksuar rëndësinë e të qenurit vigjilent ndaj këtij virusi si dhe zbatimin e udhëzimeve të OBSH.

“Gjatë bisedës së saj me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirlliu, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Kim diskutoi rëndësinë e të qenurit vigjilent mbi koronavirus dhe zbatimin e udhëzimeve të Organizatës Botërore të Shëndetit. Ato biseduan gjithashtu edhe klimën e kujdesit shëndetësor në Shqipëri si dhe risitë në modernizimin e kujdesit shëndetësor”, njofton ambasada e SHBA.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fëmija 9 vjeç vuan nga sëmundja e rëndë/ Familja apel për ndihmë

Publikuar

-

Nga

Një apel për ndihmë ka mbërritur së fundmi nga një familje nga qyteti i Kukësit.

Djali i tyre,  Elio Rexhmati, vetëm 9 vjeç është identifikuar me një sëmundje e rëndë, dhe për t’ia dalë mbanë ai ka nevojën e të gjithëve.

Familja bën të ditur se 9-vjeçari mund të kurohet në Gjermani, por për këtë nevojitet një shumë prej 224.000.00 €.

Elio Rexhmati është diagnostikuar me një sëmundje të rëndë, e quajtur LIMFOM MALINJE B-NHL.

“Apel për ndihmë! Elio Rexhmati, djali 9 vjeçar nga Kukësi kërkon ndihmën e të gjithëve ne për t’ja dalë mbanë. I diagnostikuar me sëmundjen LIMFOM MALINJE B-NHL ,per të cilën familjes i nevojiten 224.000.00 € për shërimin e femijes së tyre, lind nevoja per te kerkuar kontributin tuaj financiar. Kurimi i tij bëhet i mundur jashtë vendi , në Gjermani , falë ndihmës sonë të përbashkët. Kontributi juaj vlen shumë për jetën e tij! Ju lutemi, të gjithë së bashku le ti falim përsëri buzeqeshje dhe jetë Elios! Ju falenderojm per çdo kontribut tuajin”-thuhet në apelin për ndihmë të mbërritur në radaksinë e CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Moti do t’iu surprizojë

Publikuar

-

Nga

Për të gjithë ju që keni bërë plane për fundjvën, duket se edhe moti është në favorin tuaj.

Sipas SHMU, ditën e sotme do të kemi mot të kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore. Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi deri në 25m/sek.

Po ashtu edhe ditën e Diel vendi do të vijojë të ketë mot të kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore.

LEXO EDHE:  Test/ Kush e ka thyer vazon?

LEXO EDHE:  Tërmet i fuqishëm/ Regjistrohen viktimat e para (Foto+Video)

Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtësi deri në 8m/sek.

LEXO TE PLOTE