Connect with Us

“Projekt i madh për lagjen e re në Durrës”/ Kreu i ri i Bashkisë: Prokuroria ka sekuestruar disa dosje

Sociale

“Projekt i madh për lagjen e re në Durrës”/ Kreu i ri i Bashkisë: Prokuroria ka sekuestruar disa dosje

Publikuar

-

Kryetari i ri i komanduar i Bashkisë Durrës, Zhylien Varfaj bën me dije se ende nuk është përcaktuar vendi ku do të ndërtohet lagjja e re e qytetit, ku pritet do të vendosen banorët e godinave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

“Unë nuk mund të jap vendndodhje sepse është një projekt shumë, shumë i madh, një projekt që del nga Qeveria. Ne kemi çuar të gjithë dokumentacionin e nevojshëm dhe ia kemi kaluar për të vendosur. Toka të lira shtetërore ka, pranë Universitetit në zonën e kënetës”, tha Varfaj për A2.

Varfaj, tha se Prokuroria ka sekuestruar disa dosje pasi ka nisur hetimin mbi ndërtimet në qytet.

LEXO EDHE:  Procedim në gjendje të lirë për kreun e Bashkisë së Policanit Adriatik Zotkaj

“Prokuroria dhe oficerët e Policisë Gjyqësore kanë ardhur që pardje për të sekuestruar të gjitha dosjet. Ne po punojmë për të përgatitur këtë material tepër voluminoz për t’ia vënë në dispozicion Prokurorisë. Ata do të bëjnë një hetim, unë nuk mund të flas apriori. Këtë përgjigje do të na e japë Prokuroria”, u shpreh Varfaj.

Gjithashtu kreu i ri i Bashkisë shpjegoi edhe punën që është bërë në terren nga skuadrat e ngritura për menaxhimin e situatës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Publikohet kënga e parë për tërmetin/ Era Rusi dhe Ylli Baka bëjnë premtimin e madh

Publikuar

-

Nga

Është publikuar ditën e sotme kënga e parë për tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit, i cili shkaktoi vdekjen e 51 personave, mes të cilëve burra, gra e fëmijë.

Këngëtarët Era Rusi dhe Ylli Baka kanë trajtuar me shumë delikatesë çështjen e dhimbshme që ka prekur jo vetëm zemrat e shqiptarëve, por edhe të gjithë botës.

Dy arstistët premtojnë që në fillim të këngës se paratë që do të mblidhen nga klikimet e kësaj kënge do të shkojnë për të ndihmuar fëmijët e prekur nga tërmeti, kryesisht për arsimim.

LEXO EDHE:  Procedim në gjendje të lirë për kreun e Bashkisë së Policanit Adriatik Zotkaj

LEXO EDHE:  Maliq, kreu i Bashkise presion mbi KZAZ 68

Kënga “Në emër të shpresës”, nuk ngurron të japë edhe lajmin e lindjes së binjakëve në Tiranë, e cila na jep shpresë për të vijuar me forcë dhë së bashku jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Publikuar

-

Nga

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash, gjithçka duket se ka ndryshuar. Rrugët janë thuajse të boshatisura duke ja lënë vendin dhjetëra makinerive të rënda që largojnë pjesët e mbetura nga banesat e shembura.

Fusha e sportit në Thumanë, e cila në ditët e para të tërmetit ishte e tejmbushur me disa dhjetëra çadra, tashmë është boshatisur. Ymer Çanja, banor i Thumanës, thotë se banorët janë larguar drejt Shëngjinit.

“Po banori i vetëm jam unë këtu. S’ka banorë këtu. Ikën në Lezhë te hotelet të gjithë banorët. I kanë sistemu atje. Unë kam pasurinë, kam kopështin dhe gjënë e gjallë këtu dhe nuk u largova. Jam vendali.”

Disa nga pallatet dhe banesat, që u shkatërruan gjatë tërmetit, tashmë janë shembur përfundimisht nga ekipet e specializuara për të mos rrezikuar jetë të tjera njerëzish, ndërsa një numër i madh mjetesh të rënda po punojnë për largimin e mbetjeve.

Në Thumanë vetëm dy prej pallateve 5 katëshe, të ndrëtuara në fundin e periudhës së komunizmit u morën jetën 24 banorëve gjatë tërmetit të 26 nëntorit. Tashmë, në rrënojat e mbetura shikohen herë pas here familjarë që kërkojnë të gjejnë një dokument apo një kujtim nga familja pasi, siç thotë Arian Ndoka banor i njërit prej pallateve, nën rrënojat ka përfunduar gjithëçka që kanë patur.

LEXO EDHE:  Procedim në gjendje të lirë për kreun e Bashkisë së Policanit Adriatik Zotkaj

LEXO EDHE:  Operacion antidrogë në Durrës/ Sekuestrohen rreth 500 gr heroinë

“Kam qenë në katin e pestë në momentin kur ka ra tërmeti dhe kam dalë me gjithë familje. Kam ardhë këtu me gjet ndonjë pasaportë, ndonjë dokument. Ësht shembë gjithçka, asht një tmerr i vërtetë, nuk e di çfarë mund të them. Këtu kanë vdekë 17 përsona, asht krim. Unë nuk du asgjë, asgjë nuk më interëson, thjeshtë të marr ndonjë dokument, ndonjë kujtim të vjetër që kam pasë. Gjithë djersa jonë këtu asht. Djersa e 30-40 vjetëve, këtu e në Greqi.”

Në Thumanë janë të pakët banorët që vazhdojnë të qendrojnë ende në çadra, ose në banesat e tyre, që i kanë shpëtuar shkatërrimit nga tërmeti. Ata presin një përgjigje përfundimtare nga ekipet e inspektimit se çfarë do të bëhet me shtëpite e tyre, do të shemben apo do të riparohen./VOA

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto/ Busti i Skënderbeut vendoset në Parma të Italisë

Publikuar

-

Nga

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Inaugurimi i bustit u bë në kuadër të edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare në Parma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderbeg”.

Nisma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderberg”, u mbështet nga kryetari Federico Pizzarotti, drejtoresha e Kulturës në Bashkinë e Parmës Nicoletta Paci, Këshilltari për Pjesëmarrje dhe Këshilltari I bashkise se Parmes Marion Gajda.

LEXO EDHE:  Maliq, kreu i Bashkise presion mbi KZAZ 68

LEXO EDHE:  Procedim në gjendje të lirë për kreun e Bashkisë së Policanit Adriatik Zotkaj

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, i shoqëruar nga Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Adrian Andreja në Milano dhe nga Anila Pojani, Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Milano falenderuan administratën dhe qytetin për iniciativën.

Busti është vepër e skulptorit të njohur durrsak, Idriz Balani./CNA.al

LEXO TE PLOTE