Connect with Us

Manastirliu në Durrës/ Barna për të sëmurët kronikë, vijon vaksinimi i kategorive në rrezik

Sociale

Manastirliu në Durrës/ Barna për të sëmurët kronikë, vijon vaksinimi i kategorive në rrezik

Publikuar

-

Shërbimi shëndetësor po ofrohet pa ndërprerje pranë pikave të emergjencës dhe në hotele ku janë akomoduar familjet e mbetura pa strehë si pasojë e tërmetit. Ministrja Manastirliu vizitoi sot pacientët kronikë që po marrin shërbim në kompleksian Diama në Durrës, ku janë akomoduar 300 banorë, kryesisht nga zona e Durrësit dhe Thumanës.

“Kemi evidentuar 435 pacientë kronikë në hotele dhe pikat e emergjencës, të cilët po marrin mjekimin e nevojshëm, në mënyrë që të mos ju mungojë mjekimi I vazhdueshëm. Kemi organizuar shërbimin për ofrimin e kujdesit shëndetësor pranë hoteleve dhe kampeve të emergjëncës”, tha Manastirliu.
Në të gjitha hotelet dhe pikat e emergjencës ka nisur edhe programi I vaksinimit ndaj gripit për kategoritë në rrezik.
“Është e rëndësishme ta vijojmë këtë program pranë piakve ku ka grumbullime qytetarësh, në mënyrë që të ruajmë shëndetin e tyre”, tha Manastirliu.

Sa i takon shërbimit shëndetësor për qytetarët si pasojë e tërmetit, aktualisht janë 18 pacientë që vijojnë të marrin shërbim në spitalin e Traumës dhe 3 në spitalin e Durrësit. Të gjithë pacientët janë në gjendje të stabilizuar, drejt përmirësimit. Aktualisht shërbimi është I përqëndruar në qendrat 24 orëshe afër zonave të prekura dhe me ekipet mjekësore në terren në hotele ku janë sistemuar banorët e mbetur pa strehë.

LEXO EDHE:  Procesi i votimit në Durrës/ Del lista e kandidatëve që kalojnë në fazën tjetër

Janë kryer 2,500 vizita dhe trajtime mjekësore në hotele ku janë vendosur banorët e mbetur pa strehë si pasojë e tërmetit.

3769 vizita dhe trajtime mjekësore në qendrat shëndetësore 24/7 pranë zonave të prekura nga tërmeti.

435 të semurë kronikë të evidentuar në hotele po marrin trajtimin e nevojshëm me barna.

Në pikat e emergjencës ka nisur vaksinimi kundër gripit për të sëmurët kronikë, të moshuarit, gratë shtatzëna dhe fëmijët deri në 5 vjeç, për t’i mbrojtur nga viruset stinore.Deri tani janë kryer 178 vaksinime dhe procesi po vijon në çdo pikë emergjence.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vranësira në gjithë vendin/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Moti për nesër/ Si parashikohen të jenë temperaturat

Ditën e sotme  pritet që moti të jetë i vranët në të gjithë territorin, edhe pse nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave. Intensiteti mesatar pritet kryesisht në zonën e jugut dhe atë të veriperëndimit. Në zonën e Alpeve do të ketë reshje dëbore.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim 3-10m/sek. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulta pranë tyre, dhe zonat luginore era do të jetë intensive dhe me rrahje dhe shpejtësi që arrinë deri në 15-20m/s. Valëzim i forcës 1-3 ballë me lartësi vale 0.8-2.2m.

LEXO EDHE:  Procesi i votimit në Durrës/ Del lista e kandidatëve që kalojnë në fazën tjetër

LEXO EDHE:  Covid-19/ Manastirliu: Trajtimi i pacientëve do të vijojë pa u ndalur edhe nga mjekët e familjes

Temperaturat parashikohen në:
zonat malore 1°C deri në 10°C
zonat e ulëta 3°C deri në 16°C
zonat bregdetare 7°C deri në 16°C

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shkodra ”kërcënohet” nga reshjet/ Prefektja: Jemi në gatishmëri

Publikuar

-

Nga

Shkodra ''kërcënohet'' nga reshjet, prefektja Majlinda Angoni: Jemi në gatishmëri

Pas të ftohtit dhe acarit nga nesër pritet të rikthehen reshjet e dendura të shiut në Shqipëri, ku intesitetit më i madh i tyre do jetë kryesisht në zonën veri-perëndimore.

Për këtë, Agjencia Kombëtare e Emergjencave Civile ka paralajmëruar se rajoni i Shkodrës do të goditet nga reshje të shumta shiu, që do zgjasin rreth katër ditë, situatë kjo që mund të shoqërohet me përmbytje.

Prefektja e qarkut të Shkodrës, Majlinda Angoni, tregoi për Euronews Albania, masat, që sipas saj janë marrë për të përballuar situatën. Ajo tha se strukturat janë vënë në gatishmëri të plotë për t’u kujdesur për banorët në rast nevoje.

“Pritet të kemi reshje sipas Agjencia Kombëtare e Emergjencave Civile (AKEC), që bazuar edhe tek IGJEUM, do të kemi reshje të një intensiteti të lartë, kjo na vuri para përgjegjësisë. Përqendrimi i reshjeve është në Shkodër dhe në Vaun e Dejës. Ka një mirëmenaxhim të kaskadës së Drinit, dhe kjo është dhe falë shkarkimeve qëjanë bërë gjatë gjithë kësaj jave”, tha ajo.

Ajo tha se ka një përmirësim të ndjeshëm të situatës nga përmbytjet e pak ditëve më parë. Sipas znj. Angoni në të gjithë qarkun e Shkodrës përllogariten sot rreth 910 hektarë tokë, e cila është mbuluar nga uji.

LEXO EDHE:  Vijojnë kërkimet/ Rreth 15 persona të tjerë nën rrënoja

LEXO EDHE:  Covid-19/ Manastirliu: Trajtimi i pacientëve do të vijojë pa u ndalur edhe nga mjekët e familjes

“Ne nuk kemi pasur shtëpi të përmbytura. Nuk kemi pasur persona të evakuuar, nuk kemi pasur gjë të gjallë të evakuuar. Në Shkodër nuk kemi pasur, por kemi pasur vetëm një familje në Vaun e Dejës dhe ajo është strehuar tek fisi i vet. Kemi pasur sipërfaqe nën ujë. Kemi si qark i Shkodrës 910 ha tokë  nën ujë. Kemi një rëni të ujërave si në Bunë, Drin, dhe ashtu dhe në Liqenin e Shkodrës”,  shtoi ajo./euronews

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike dhe në këtë mënyrë edhe për ditën e nesërme pritet që moti të jetë i vranët në të gjithë territorin (edhe pse nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell).

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, intensiteti mesatar pritet kryesisht në zonën e jugut dhe atë të veriperëndimit. Në zonën e Alpeve do të ketë reshje dëbore.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Manastirliu: Trajtimi i pacientëve do të vijojë pa u ndalur edhe nga mjekët e familjes

LEXO EDHE:   Humb 12-vjeçarja/ Nëna denoncon në polici

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim 3-10m/sek. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulta pranë tyre, dhe zonat luginore era intensive dhe me rrahje dhe shpejtësi që arrinë deri në 15-20m/s. Valëzim i forcës 1-3 ballë me lartësi vale 0.8-2.2m.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 1°C deri në 10°C

zonat e ulëta 3°C deri në 16°C

zonat bregdetare 7°C deri në 16°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE