Connect with Us

“Qese me ndihma në Ministrinë Brendshme”/ Kalaja: Policia më tërhoqi zvarrë për të më futur në makinë

Sociale

“Qese me ndihma në Ministrinë Brendshme”/ Kalaja: Policia më tërhoqi zvarrë për të më futur në makinë

Publikuar

-

Aktivistja për Mbrojtjen e Teatrit Komëbtar Adriana Kalaja ka treguar se çfarë ndodhi, pak më herët, para sheshit të Teatrit, mes artistëve dhe forcave të Policisë.

Sipas saj e gjitha nisi pas denoncimit të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit për ndihmat që u panë tek Ministria e Brendshme.

“Konstatuam një makinë që ishte mbushur me qese dhe mbi pako pamë emrin e një fondacioni. Kjo na bëri kuriozë sepse makina ndaloi tek dera e Ministrisë së Brendshme dhe filloi shkarkimi I ushqimeve. U afruam, e xhiruam të gjithë skenënë. Dhe kur pyertëm pse këto ndidhma të njerëzve në nevojë shkarkohenn tek Ministria e Brendshme, përgjigjan e policisë ishte që janë prova mateirale të sekuestruara nga policia. Ne e kundërshtuam dhe thamë që prova materiale nuk shkon te Ministria e Brendshme. Në këto kushte ne bëmë një publikim në media”, tha ajo.

Kalaja u shpreh se pasi kishte dalë nga sheshi i policisë, efektivët e kanë ndjekur mbrapa dhe kanë tentuar shoqërimin e saj me dhunë.

“Në orët e pasdites unë jam kontaktuar 2-3 herë nga punonjësit e policisë me motivacionin se donin të më takonin. Erdhën më takuan tek sheshi i teatrit. Sapo dola nga sheshi i teatrit më ndoqi një makinë policie nga mbrapa, ma bëri me shenjë të hap krahun. Komunikuam në mënyrë të sjellshme, i kërkova një shkresë zyrtare për ç’motivacion duhet të shoqërohesha. Ishin dy makina, një me policë të shtetit dhe një me policë privatë. Kjo është në shkelje me ligjin”, theksoi Kalaja për FaxNews.

LEXO EDHE:  Përdhunimi i të miturës/ Gazetarja e njohur “kryqëzon” Sandër Lleshajn

Ajo shtoi se punonjësit e policisë nuk kishin shkresa ligjore për shoqëriomin e saj ndërsa tregon se të gjithë protestuesit e teatrit e mbështetën dhe në panik e sipër punonjësit e policisë u larguan.

“Unë refuzova shoqërimin tim sepse nuk kishte një shkresë ligjore. Të gjithë protestuesit e teatrit më mbështetën dhe në panik e sipër punonjësit e policisë u larguan, por situatën e shikoj goxha të nderë sepse nga momenti në moment ata mund të më arrestojnë. Kjo është një ironi, të arrestohet një qytetare që denoncon abuzimet dhe jo ai që vjedh. Më ndaluan dhe më tërhoqën zvarrë për të më futur me forcë në makinën e policisë”, deklaroi Adriana Kalaja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu në laboratorin e ISHP/ Forcojmë kapacitetet, realizohet analiza e plotë për koronavirusin e ri

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar sot Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, ku po kryhet nga sot diagnoza e plotë konfirmuese për koronavirusin COVID-19.

Manastirliu u shpreh se realizimi i identifikimit dhe zbulimit të Koronavirusit COVID-19 në laboratorin e ISHP, vjen në kuadër të përforcimit dhe rritjes së kapaciteteve për zbulueshmërinë e koronavirusit të ri.
“Jemi sot një hap përpara për forcimin e kapaciteteve tona për identifikimin dhe zbulueshmërinë e koronavirusit të ri, pasi, pas kryerjes së koronaviruseve, edhe analiza e konfirmuar kryhet në laboratorin e ISHP, i njohur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë”, deklaroi Manastirliu.

Forcimi i kapaciteteve të sistemit shëndetësor shqiptar u konfirmua edhe nga Indeksi Global i Sigurisë Shëndetësore, i publikuar nga The Economist.

“Shqipëria renditet në vendin e 39 për sigurinë shëndetësore, ndër 195 vende të vlerësuara, për përgjigjen e sistemeve shëndetësore për trajtimin e pacientëve, për  zbulimin dhe reagimin e shpejtë ndaj epidemive, etj”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  I zhdukur prej dy ditësh/ I moshuari gjendet i vdekur

LEXO EDHE:  I zhdukur prej dy ditësh/ I moshuari gjendet i vdekur

Teksa rikonfirmoi se në vendin tonë nuk ka asnjë rast me koronavirus, Manastirliu u shpreh janë gati planet e reagimit sipas shkallës së rrezikshmërisë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vënë në zbatim një plan parapërgatitjeje të masave ndaj koronavirusit sipas rekomandimeve të OBSH.Janë trajnuar 475 punonjës të sistemit shëndetësor dhe vijon trajnimi kaskadë. Nga ekipet e urgjencës kombëtare, epidemiologët në të gjithë vendin për forcimin e survejancës ALERT, menaxhimin e transportit të një rasti suspect me koronavirus të ri si dhe është saktësuar procedura se si veprohet me ndjekjen e kontakteve.

Shqipëria ka ndërmarrë masa të cilat u mbështetën edhe nga Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

14 naftëtarë në grevë urie për 27 paga të mohuara/ Protesta që i ç’jerr maskën klasës politike

Publikuar

-

Nga

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka reaguar sërish në lidhje me grevën e urisë të naftëtarëve në Fier.

Në një deklaratë për mediat, KSSH shpreher se 14 naftëtarë janë futur në grevë urie, jo për makinën e blinduar të Ramës, as për qeveri teknike, por 27 paga të mohuara.

KSSH hedh akuza ndaj mazhorancës dhe opozitës, ndërsa thekson se kjo protestë i çjerr fasadën kësaj klase politike së cilës sa herë i jepet mundësia tregon eunukërinë përballë biznesit dhe dhëmbët përballë punëtorit të thjeshtë.

“Prej 3 ditësh 14 naftëtarë të nënstacionit Poçemit pjesë e uzinës së Ballshit kanë hyrë në grevë urie si masë ekstreme e moszgjidhjes së problemit të tyre.
Halli i tyre nuk makina e blinduar e Ramës, as kërkesa e opozitës për qeveri teknikë sa herë ka zgjedhje, por shqetësimi i tyre janë pagat e 27 muajve që biznesmenët oligarkë që fshihen pas lloj- lloj emrash kompanish of shore nuk u’a japin.

Besnik Sulaj është biznesmeni që duhet të japë llogari përpara naftëtarëve dhe përpara shtetit për këtë ngërç dhe abuzim me djersën e këtyre burrave.
Kjo protestë i çjerr fasadën kësaj klase politike së cilës sa herë i jepet mundësia tregon eunukërinë përballë biznesit dhe dhëmbët përballë punëtorit të thjeshtë.
Është kjo klasë politike që paguan në media për të diskretituar sindikatat, e për ironi të fatit sindikata është e vetmja që po përpiqet ti japë zgjidhje problemit të këtyre naftëtarëve të lënë në mëshirë të fatit që u mohet djersa e tyre.

LEXO EDHE:  Përdhunimi i të miturës/ Gazetarja e njohur “kryqëzon” Sandër Lleshajn

LEXO EDHE:  Tentuan të pengonin zgjedhjet/ Arrestohen dy punonjës të Bashkisë

Pavarësisht se këta punëtorë janë mashtruar nga pronari për të nënshkruar kontrata kolektive abuzive më një sindikatë që ende është në gjumë dimëror sërish KSSH është pranë tyre pasi për në, e drejta e punëtorëve shqiptar është mision, e më pas profesion.
Mediave u bëj apel të hapin dyert e ekranit për këto naftëtarë pasië ata janë vëllezërit tanë, e nesër shumë prej jush do të jeni në vendin e tyre.

Kjo grevë është një këmbanë alarmi për shkeljen e të drejtave të punëtorëve në Shqipëri.
Këshilli Kombëtar i Punës është inegzistent përballë kësaj panoramë të rëndë në të cilën ndodhet klasa punëtore në Shqipëri.
Klasa politike na nxitur dhe ka mëkuar skllavërimin e punëtorit shqiptar prej 30 vitesh, ndaj sot jemi përballë faktit kur parlamenti po miraton një ligj për të krijuar lehtësira për punëtorët e huaj që të vijnë në Shqipëri.
Ky vendim do ketë pasoja fatale për atdheun dhe Shqipërinë, pasi do vendi ynë do përballet me probleme sociale të theksuara, por për këtë çështje do kemi një reagim zyrtar në ditët në vijim.
Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë është pranë naftëtarëve që janë në grevë urie dhe do kenë mbështetjen tonë të pakursyer deri në plotësimin e kërkesave të tyre.”-thuhet në deklaratën e KSSH.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ambasadorja e SHBA takim me Manastirliun/ Duhet të jeni vigjilent mbi koronavirusin, të zbatohen udhëzimet e OBSH

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ku në qendër të bisedimeve kanë qënë masat për mbrojtjen nga koronavirusi.

Sikurse bëhet e ditur nga vetë ambasada e SHBA, ambasadorja Kim ka theksuar rëndësinë e të qenurit vigjilent ndaj këtij virusi si dhe zbatimin e udhëzimeve të OBSH.

“Gjatë bisedës së saj me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirlliu, Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Kim diskutoi rëndësinë e të qenurit vigjilent mbi koronavirus dhe zbatimin e udhëzimeve të Organizatës Botërore të Shëndetit. Ato biseduan gjithashtu edhe klimën e kujdesit shëndetësor në Shqipëri si dhe risitë në modernizimin e kujdesit shëndetësor”, njofton ambasada e SHBA.

LEXO TE PLOTE