Connect with Us

Mungesa e pajisjeve për ekipet e shpëtimit/ Berisha akuza Ramës: Dhjetra nga të vdekurit sot do të ishin të gjallë

Politikë

Mungesa e pajisjeve për ekipet e shpëtimit/ Berisha akuza Ramës: Dhjetra nga të vdekurit sot do të ishin të gjallë

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha thotë se kryeministri Edi Rama u trullos nga pyeta e gazetarëve lidhur me mungesën e pajisjeve të grupit të shpëtim kërkimit.

Sipas Berishës, gazetarët kryqëzuan Ramën, i cili sipas tij u tmerrua nga përgjegjësia.

“Edvini i trullosur nga pyetja dhe i tmerruar nga përgjegjësia tha se, pavarësisht mangësive, asgjë nuk i ka penguar këto forca që të kenë sukses pa ç’ka se në këtë rast do të ishin paisjet dhe të ndërhyhej në kohë dhjetra nga të vdekurit që u nxoren nga rrenojat do të ishin të gjallë sot”, shkruan Berisha.

Debati i Ramës me gazetaren:

Rama: Kjo është një tjetër përrallë që ju e keni treguar…
Gazetarja: Që e kemi parë!
Rama: Që e keni treguar.
Gazetarja: Që e kemi transmetuar live!
Rama: Që ju e keni treguar një tjetër përrallë. Njësitë tona të kërkim shpëtimit nuk janë njësitë e kërkim shpëtimit të Francës, të Italisë, Turqisë dhe Izraelit që janë të famshme në botë. Ajo që ju duhet të merrni në konsideratë është që në kohë rekord i kam sjellë këtu. E treta, 38 persona janë shpëtuar derisa kanë mbërritur.
Gazetarja: Trupa pa jetë! Me aq sa ne e kemi transmetuar live dhe është transmetuar në çdo media edhe ndërkombëtare.
Rama: Të gabosh është njerëzore, të insistosh në gabim është djallëzore. Asnjë nga ato mangësitë nuk na ka penguar të kemi sukses.

Postimi i Berishës:

Gazetaret e vertet e kryqezojne Edvin Mafine e tmerruar.
Keshtu Edvin Mafia u pyet nga gazetarët, nëse shteti shqiptar duhet të mbajë përgjegjësi për inegzistencen emergjences civile dhe per faktin se forcat kërkim-shpëtimit, nuk kishin asnje nga pajisjet e duhura për operacionet pas shembjes së ndërtesave nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit.
Edvini i trullosur nga pyetja dhe i tmerruar nga pergjegjesia tha se, pavarësisht mangësive, asgjë nuk i ka penguar këto forca që të kenë sukses pa çka se ne rastse do te ishin paisjet dhe te nderhyhej ne kohe dhjetra nga te vdekurit qe u nxoren nga rrenojat do te ishin te gjalle sot
Debati:
Rama: Kjo është një tjetër përrallë që ju e keni treguar…
Gazetarja: Që e kemi parë!
Rama: Që e keni treguar.
Gazetarja: Që e kemi transmetuar live!
Rama: Që ju e keni treguar një tjetër përrallë. Njësitë tona të kërkim shpëtimit nuk janë njësitë e kërkim shpëtimit të Francës, të Italisë, Turqisë dhe Izraelit që janë të famshme në botë. Ajo që ju duhet të merrni në konsideratë është që në kohë rekord i kam sjellë këtu. E treta, 38 persona janë shpëtuar derisa kanë mbërritur.
Gazetarja: Trupa pa jetë! Me aq sa ne e kemi transmetuar live dhe është transmetuar në çdo media edhe ndërkombëtare.
Rama: Të gabosh është njerëzore, të insistosh në gabim është djallëzore. Asnjë nga ato mangësitë nuk na ka penguar të kemi sukses./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dëmet nga tërmeti/ Arben Malaj: 85% e të ardhurave do mblidhen nga taksapaguesit

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Ekonomisë dhe Financa, Arben Malaj ka folur lidhur me situatën ekonomike në vend pas tërmetit të 26 nëntorit.

Malaj u shpreh se ai nuk hyn në grupin e ekonomistëve që thonë se kjo situatë do e futë vendin në krizë më të thellë.

“Gjëja e parë që këshillohet është qe të rishikohet buxheti. Rreth 85% e të ardhurave do mblidhen nga taksapaguesit shqiptarë. Nuk besoj se dëmet arrijnë shifrën 1 milardë dollar”, u shpreh Malaj i ftuar në “Provokacia”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Braçe i prerë/ Lefter Koka dhe Vangjush Dako duhet të hetohen një për një

Publikuar

-

Nga

“Lefter Koka dhe Vangjush Dako duhet të hetohen një për një”.

Kështu deklaroi zëvendës-kryeministri Erion Braçe në emisionin “Provokacija”, teksa po fliste për akuzat e ngritura ndaj socialistëve se kanë dhënë leje ndërtimi në zonat bregdetare.

Braçe cilësoi si gënjeshtra edhe për pretendimet e opozitës se ish-kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako zhduku provat e dy kateve pa leje në hotelin e tij.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Rama: Është një moment i artë, duhet …

LEXO EDHE:  Rama: Saimir Tahiri nuk është problem i PS

“Është gjëja më e lehtë për t’u verifikuar, të shkojnë në Durrës dhe t’i verifikojnë”, nënvizoi ai.

“Hotel Lubjana nuk është me leje të Vangjush Dakos, s’e them dot tani. Është hotel Mira Mare, edhe ky nuk është me leje të Vangjush Dakos. Është përgjegjëse pronarja vetë”, deklaroi më tej zv.kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Braçe e thotë troç/ Irritimi im është me pronarët e portaleve, nuk kanë gazetarë

Publikuar

-

Nga

Zëvendës-kryeministri Erion Braçe në emisionin “Provokacija” ka treguar arsyen se përse nuk ka dalë shumë në media në këto ditë pas tërmetit dhe përse qeveria i ka sulmuar gazetarët.

Braçe i tha moderatorit të emisionit se irritimi i tij nuk është me gazetarët e terrenit apo moderatorët, por është me drejtuesit e portaleve dhe gazetarët e tyre.

“Irritimi më i madh nuk është me gazetarët e terrenit, irritimi më i madh nuk është me ju, irritimi më i madh është me drejtuesit e portaleve të cilët nuk kanë gazetarë, nuk kanë pasur dhe nuk kanë. Janë gazetarë të cilët bëjnë komente dhe analiza duke mos ditur shumë për atë që flasin”, tha zv.kryeministri, ndërsa tregoi edhe arsyen se përse nuk ka dalë emisione televizive.

LEXO EDHE:  Çuni i Fahriut nuk i ndahet Edi Ramës/ “Do të ndjekim këmba këmbës!”

LEXO EDHE:  Protestat në Kukës/ Rama bën paralajmërimin e frikshëm

“Me thënë të drejtën nuk ia vlen, unë nuk kam dalë deri tani të flas për shumë arsye dhe njëra prej tyre është se kam qenë në punë, kam fjetur në makinë në Thumanë, me orë të tëra kemi ndejtur atje derisa u nxorr viktima e fundit, pastaj shkova në Bubq.

Nuk kam dalë në media sepse së pari duhet të jem unë plotësisht i informuar dhe duhet të jenë dhe të tjerët të mirëiformuar se nuk ia vlen të debatosh me dikë që nuk është i informuar”, u shpreh Braçe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE