Connect with Us

Luli kërkon lekë për Ramën

Politikë

Luli kërkon lekë për Ramën

Publikuar

-

Pas tërmetit tragjik që mori 51 jetë njerëzisht, kreu i Partisë Demokratike, një ditë më parë Lulzim Basha zhvilloi një takim me disa ekspertë në fushën e emergjencave civile, me pedagogë inxhinierë, gjeologë, arkitektë, ekspertë të sizmiologjisë dhe të ndërtimit.

Sikurde u bë e ditur nga zyra e shtypit të selisë blu, takimi u zhvillua me qëllim konsultimin rreth masave që duhet të marrë Shqipëria për normalizimin e situatës në një kohë sa më të shpejtë dhe për marrjen e masave për të ardhmen.

Në atë takim, kishte edhe nga ata që në Tiranë kanë pallate të çara apo hajdutë e drejtorë të korruptuar si këta të Ramës, dhe që i venë nga pas Lulit.

Ajo sallë ishte një pyll plot me derra, megjithëse pyll pa derra s’ka.

Por, përtej faktit se kush ishin në atë sallë, shumë prej tyre janë njerëz me vlera për shoqërinë, dhe për fushat ku punojnë.

LEXO EDHE:  “Ismail Kadare ngriti flamurin në Vlorë”?/ Kujt i drejtohet Rama

Por, në fund gjithçka e tha Luli me një fjali, ku theksoi se duhen financime.

“Shqipëria ka burime të mjaftueshme njerëzore për të evidentuar problematikën dhe për të dhënë zgjidhje, por kërkohet koordinim, mbështetje dhe financim.”-mësohet të ketë thënë Basha.

Pra, si ai dhe kryeministri po flasin me të njëjtën gjuhë. Të njëjtën gjë që ka thënë edhe Rama. Na duhen lekë, nuk duam më ushqime.

Këta të dy sërish janë në një mendje dhe duket se Luli hapur po kërkon lek për Edi Ramën.

Luli tha se do bënte edhe një projekt të cilin do t’ia propozonte qeverisë. Por, sa të bëjë Luli gati platformat apo propozimet e tij dhe kur të zgjohet ai nga gjumi gjithçka do ketë marrë fund ./ CNA.al

Situata pas tërmetit/ Basha takim me ekspertët: Priten propozime konkrete

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarata që trazoi rrjetin/ Rama: Me thon t’drejtën edhe unë nuk i du hiç brekët!

Publikuar

-

Nga

“Me thon t’drejtën edhe unë nuk i du hiç brekët!” Kjo është deklarata e kryeministrit Edi Rama, e cila ka trazuar rrjetin gjatë ditës së sotme.

Këtë deklaratë kryeministri e ka bërë në filmin “I Love Tropoja” të Ermal Mamaqit, e cila nuk ka dalë akoma në treg.

Në këtë film, Rama është xhaxhai i Ermalit dhe luan rolin e një njeriu të keq, që nuk e respekton ligjin.

LEXO EDHE:  Ultimatumi i Bashës për Teatrin/ Kulluri thumbon kreun e opozitës

LEXO EDHE:  “Toyota Yaris” me 3.4 milion euro/ Basha-Balla, përballen në Gjykatë

Ajo çfarë tërhoqi fillimisht vëmendjen e mediave dhe qytetarëve, ishte pamja e kreut të qeverisë, i cili shfaqej me flokë të gjata dhe me një sy të verbër.

Ndërkohë është publikuar traileri i filmit, ku shfaqet më qartë look-u i Ramës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Muka nuk pranon ndihmën e Erdoganit/ Na konsideron turq, mos e përqafoni lypjen e Ramës

Publikuar

-

Nga

Turqia është zotuar të ndërtojë 500 banesa në Shqipëri, por duket se ky lajm nuk është pritur mirë nga ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Muka ka shprehur indinjatën, pasi thotë se Turqia nuk i cilëson shqiptarët në si minoritet, por si turq.

“Turqia njeh Greket dhe Armenet si minoritet por jo shqiptaret ne Turqi (qe jane mbi 5 milione), pasi na konsideron ne shqiptareve turq! Si mundet ne te perqafojne lypjen e kryeministrit te nje shtet qe nuk na njeh te drejtat?!

Pse mbroni lypjen e kryeministrit, dhe nuk pyesni veten ku kane shkuar taksat qe kemi paguar?! Nese taksat tona nuk do ishin vjedhur, sot do kishte para per te perballuar jo 500 shtepi, por 5000 e me shume! Nese taksat tona nuk do ishin vjedhur, sot kryeministri i vendit nuk do na turperonte si komb dhe te na nxirrte ne shitje!”, deklaron ish-zv.ministri, teksa kërkon të mos përkrahet mbështetja që po na jep presidenti Recep Tayyip Erdogan.

LEXO EDHE:  Dorëheqja e Haradinajt/ Noka thumbon Ramën

LEXO EDHE:  Sizmologu: Janë 650 lëkundje, si shpjegohet ngritja e Tokës me 10 cm

“Pse mendoni se vendet e Bashkimit Europian nuk na ndihmojne? Vendet perendimore me drejtesi te forte nuk e financojne korrupsionin! 500 shtepi nuk jane asgje para asaj qe Turqia fiton duke shfrytezuar pasurite e kromit (dhe pasuri te tjera) ne Shqiperi! Paraja qe Turqia ka marre nga kromi nuk ka sjelle zhvillim te vendit, perkundrazi varferi! Per ata qe e duan Erdogan, le te shkojne ne Turqi dhe te kuptojne perpjekjet e popullit turk per te larguar pushtetin diktatorial. Ndihma dhe lemosha e nje diktatori nuk sjell zhvillim!

Eshte vetem forca dhe puna jone si komb qe mund te ndertoje shtetin Shqiptare!”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministri i Jashtëm grek tregon kur do rifillojnë negociatat me Shqipërinë/ Zbulon takimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

Negociatat mes Shqipërisë dhe Greqisë pritet të rifillojnë sërish pasi të normalizohet situata e krijuar nga tërmeti.

Kështu të paktën ka lënë të nënkuptohet ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias gjatë një deklarate për mediat.

Dendias foli për vizitën e tij në Shqipëri menjëherë pas tërmetit të 26 nëntorit, ndërsa tha se gjatë ditëve në vijim do të angazhohet në takime me homologët francezë dhe holandezë.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ KQZ pritet të shpallë kandidatët pasues

LEXO EDHE:  “Ismail Kadare ngriti flamurin në Vlorë”?/ Kujt i drejtohet Rama

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se ministri i Jashtëm do t’i kërkojë këtyre dy shteteve t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, pasi e ka cilësuar këtë si objektiv strategjik të Athinës.

Ndërkohë Denias ka njoftuar se mëngjesin e 9 dhjetorit do të mbajë takime me ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE