Connect with Us

Historitë tronditëse/ Shqiptarët, “mbretër” të rrjeteve të prostitucionit në Itali

Blog

Historitë tronditëse/ Shqiptarët, “mbretër” të rrjeteve të prostitucionit në Itali

Publikuar

-

Nga Flavia Amabile “La Stampa”

* Milano – Korina ishte vetëm 16-vjeçe, kur u shit nga nëna e saj. Ajo jetonte në një qytet të vogël, në një Rumani që sapo ishte pranuar në Bashkimin Evropian. Ishte një kohë dhe vend, si i shpresës ashtu edhe i mjerimit. Por familja e Korinës, nuk besoi tek shpresa.

Nëna futi në xhep 300 euro, dhe e la vajzën e saj, më të madhen nga tre që kishte, në duart e një “të dashurit” të saj. Burra të tillë, menaxhojnë një pjesë të madhe të trafikut seksual të vajzave rumune në Itali. Tani ata po përpiqen të bëjnë të njëjtën gjë, edhe me vajzat e reja italiane.

Korina e kaloi kufirin italian, me një autorizim të nënshkruar nga nëna e saj. Por ajo nuk e kishte idenë se çfarë e priste. Burri që kishte në krah, betohej se ishte shumë i dashuruar me të, dhe se donte të krijonte një familje.

Por për të jetuar, duhej paguar qiraja, duheshin ushqime dhe rroba. Partneri i saj, i kërkoi të shkonte me burra të tjerë për para. Korina ra shumë në peshë, plot 42 kg. Çdo ditë, tutori i thoshte:”Je e shëmtuar, nuk vlen për asgjë. Nëse nuk do të ishte me mua, askush tjetër nuk do të hidhte sytë”. Korina e besoi dhe pranoi të qëndronte me të, dhe të shkonte më të gjithë burrat që i afroheshin në rrugë.

Edhe pas një aborti, edhe me një krah të thyer, pas një rrahjeje brutale. Kur kthehej në shtëpi çdo natë, ajo i nxirrte mbi tryezë paratë e fituara, duke mbajtur pak ose aspak për veten e saj. Korina ka dy motra, që të dyja të shitura ofertuesit më të lartë. I njëjti skenar, i njëjti fund.

“Vajzat janë si ari për rumunët”-thotë Nikol Muru. Ajo e tregon historinë e Korinëss dhe 2 motrave të saj, 3 jetë të shitura për më pak se 1.000 euro tek “të dashurit” rumunë nga nëna e tyre. Nikol flet për to, pasi dëshiron t’i shpëtojë, ashtu siç shpëtoi dikur veten.

Atë nuk e shiti askush, por ra vetë në grackë. “U martova në Rumani në moshën 20-vjeçare. E jona ishte një histori e bukur dashurie. Kur lindi fëmija jonë i parë, ai filloi të linte të gjithë paratë në kazino. Unë nisa të kërkoj një punë, dhe mu ofrua pozicioni i kamarieres në një bar në Monza, në rrethinat e Milanos.

I lashë fëmijët tek prindërit e mi, dhe erdha në Itali. E gjeta veten pa punë, dhe me një person që sillej shumë ëmbël me mua. Ai më kërkoi të prostituoja për disa muaj, për t’u rikthyer në Rumani me një shumë të mirë parash. Të mitë kishin nevojë për para, kishte kaq shumë probleme, saqë ndihesha sikur ishte detyra ime që t’i zgjidhja ato. Bëra atë që ai donte, dhe përfundova në një ferr, nga i cili dyshoja se do të dilja ndonjëherë”- rrëfen ajo.

Por Nikol arriti ta çlirojë veten. Ajo e kuptoi grackën, dhe e demaskoi partnerin. Më 3 janar të këtij viti ajo u rikthye në Rumani, përqafoi sërish fëmijët e saj, dhe tani jeton me ta. Punon aq sa mundet, por është e zonja e jetës së saj. “Nuk kërkoj më shumë”- përfundon ajo.

LEXO EDHE:  Pse 1979-a, ishte viti që formësoi botën e shekullit XXI

Të shitura nga nënat e tyre, apo thjesht viktima të një mashtrimi të ndyrë, çdo vit mijëra vajza rumune përfundojnë në grackën e “të dashurit të tyre”. Shifrat po rriten vazhdimisht, dhe të trafikuara nuk janë më vetëm rumunet. Ka edhe shumë vajza italiane.

Në sytë e ligjit, ato thjesht janë prostituta, dhe mund të dënohen deri në 2 vjet burg, dënim që ulet në 16 muaj sipas Kodit Penal italian. Njerëzit që i kontrollojnë dhe trafikojnë, janë fajtorë për një krim shumë më të rëndë, që dënohet nga 6-12 vjet burg.

Vajzat që kanë forcën të çlirohen nga trafikantët e tyre, janë shumë pak krahasuar me ato që mbeten pjesë e rrjetit. Kjo është e vërtetë për gratë nigeriane:vetëm 660 prej tyre, janë pjesë e sistemit social të rehabilitimit. Kjo është më e vërtetë për gratë rumune. Në një natë të vetme, organizata “Save the Children”, ra në kontakt me 729 të mitura rumune, të trafikuara në rrugët e 5 rajoneve italiane.

“Vendi ka gjithsej 20 rajone. Kjo nënkupton se janë mesatarisht 2.800 gra të tilla në të gjithë Italinë, dhe kjo vetëm natën”- thotë Mikelanxhela Barba, presidente e organizatës “Ebano”, që ofron ndihmë për viktimat e dhunës, prostitucionit dhe trafikimit, veçanërisht për të miturat.

“Nëse marrim parasysh të miturat që punojnë rrugëve gjatë ditës, dhe të gjithë të tjerët me të cilët nuk kemi pasur mundësi të kontaktojmë. Nëse përfshijmë edhe rumunët që punojnë jashtë apartamenteve dhe të miturit e tjerë, kemi shfrytëzimin e 12.000 të miturve. Por ne e dime, se të miturit përfaqësojnë një të tretën e totalit. Kjo do të thotë që 40.000 gra dhe vajza rumune prostitutojnë në Itali”- thotë ajo.

Atë Aldo Buonaiuto, që punon në shërbimin kundër trafikimit të shoqatës themeluar nga At Oreste Benci, rrugët e qyteteve italiane janë “pronë” e mafies shqiptare, që i jep ato me qira me një çmim të lartë për grupimet e tjera kriminale. “Është një treg ç’njerëzor i dhunës dhe abuzimit. Mijëra gra që detyrohen të shesin pambarimisht trupat e tyre.

Prostitucioni i detyruar është një krim kundër njerëzimit, dhe biznesi i tretë më i madh i paligjshëm, pas trafikut të drogës dhe armëve”-shton Buonaiuto. Në Itali, prostituojnë mbi 120.000 gra, në rrugë dhe jo vetëm. Ky është një biznes që frekuentohet nga 3.5 milionë klientë, dhe që arkëton mbi 90 milionë euro në muaj./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Shtetet e vogla dhe fuqia e butë/ Si duhet të sillet Kosova në arenën ndërkombëtare

Publikuar

-

Nga

Nga Edward Lucas, “Center for European Policy Analysis”

* Të fitosh vëmendjen e botës është diçka e vështirë, sidomos nëse vendi yt është rishfaqur vetëm kohët e fundit në hartë. Injoranca është e madhe. Unë e kam kaluar shumicën e 30 viteve të fundit, duke sqaruar lexuesit se “balltikët” nuk janë e njëjta gjë me “ballkanasit”, se Sllovakia nuk është Slloveni (dhe anasjelltas) etj.

Por marrëveshjet mbi termat, kanë vetëm një ndikim të kufizuar. Ajo që vërtet ka rëndësi janë përvojat e dorës së pare, që merren nga 5 shqisat tona njerëzore. Të huajt që vizitojnë qytete dikur të lavdishme dhe peizazhin e tyre të mrekullueshëm, I humbasin me shpejtësi stereotipet e tyre rreth këtij vendi.

Kur shijojnë ushqimin dhe pijet tradicionale, ata harrojnë paragjykimet e tyre në lidhje me një dietë të rëndë plot yndyrna dhe me alkool të fortë. Moda imagjinare, bën të njëjtën gjë me paragjykimet në lidhje me shamitë. Disa nga këto ndryshime në perceptim, ndodhin në mënyrë automatike.

Por shumë gjëra varen nga zgjuarsia, motivimi dhe vetëbesimi i banorëve të një vendi. Në fillim të viteve 1990, presidenti i Estonisë Lenart Meri, këmbëngulte që miqve të huaj t’u shërbehej birra, uji mineral dhe ëmbëlsirat e vendit. Më herët, estonianët kishin tentuar t’u bënin përshtypje vizitorëve të tyre të huaj, duke u ofruar atyre produkte nga Finlanda.

Prodhimi vendor, vlerësohej ende si i dorës së dytë. Javën e kaluar mbajtja një fjalim në takimin e Shoqatës Shqiptare në Britaninë e Madhe, në një aktivitet të organizuar në ambasadën e Kosovës në Londër. Pashë me vëmendje tryezën, duke shpresuar të gjeja ndonjë element autentik nga trojet e Skënderbeut.

Kosova po lufton për mbijetesë. Numri i vendeve që e njohin si shtet po ult, dhe nuk po rritet. Ajo duhet të shfrytëzojë çdo tipar dallues që ka. Një pasuri e madhe minierash –ekonomisë lokale në kohën e Jugosllavisë – shfrytëzohet sot në një mënyrë modeste.

Eko-turizmi dhe vera, ofrojnë perspektiva shumë më të mira. Vende të tjera kanë treguar sesi mund të bëhet kjo:”diplomacia e verës” e Gjeorgjisë ka qenë e shkëlqyer, dhe në disa aspekte më e efektshme, sesa përpjekjet e Ministrisë së Jashtme në Tbilisi. Por ajo çka ndodhej në tryezë ushqimet, lëngu, ujë mineral, ishin marka standarde të supermarketeve.

LEXO EDHE:  “Shpëton” TAP/ Pse Italia nuk e ndalon dot projektin e gazsjellësit

LEXO EDHE:  Shoqëria Përmbarimore Italiane kërcënon shqiptarët

Më keq akoma, vera që ofrohej vinte nga Kili dhe Franca. U trondita. Kili është një nga shumë vendet e Amerikës Latine që ka ndjekur shembullin e Spanjës, duke mos pranuar ta njohë Kosovën si një vend të pavarur. Dhe akte të tilla, po i mbajnë nën presion të madh kosovarët, dhe në një situatë diplomatike, ku janë të paaftë për t’u anëtarësuar në Organizatën e Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera të rëndësishme:mund ta quani fare mirë edhe “Tajvani” i Evropës.

Vitin  shkuar, Franca bllokoi çeljen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, një goditje kjo e hidhur për të dyja vendet, por sidomos për maqedonasit, që gëlltitën krenarinë e tyre duke e ndryshuar emrin, për të qetësuar ndjeshmëritë nacionaliste të Greqisë.

Vera e markës ‘Petit Chablis, ishte e shijshme, por diplomacia e përqendruar në vetvete në dritëshkurtësinë e presidentit Emmanuel Makron, të lë një shije të hidhur. Pyeta një diplomat nëse ambasada kishte ndonjë gjë për të ngrënë apo pirë që vinte nga Kosova.

Kosova prodhon “Stone Castle”, një verë e prodhuar nga rushi Risling i kultivuar në luginën e Rahovecit, një rajon ku vera prodhohet rregullisht prej më shumë se 2.000 vjetësh. Nuk është se unë prisja ndonjë byrek me hithra të bërë në shtëpi, por nuk do të ishte shumë probeme vendosja në tavolinë e disa shisheve Rugova ose Spirit of Drini, Shpirti i Drinit(dy markat kryesore të ujit mineral në Kosovë).

Nuk mund ta imagjinoj ndonjë ambasadë franceze, që nuk u tregon të tjerëve në çdo rast trashëgiminë gastronomike të vendit. Edhe ambasadat britanike shërbejnë tani verë të prodhuar në Angli. Mungesa e fuqisë së butë – forca bindëse e një marke kombëtare – është një problem serioz i sigurisë në vendet post-komuniste. Shija dhe aroma, janë një vend i mirë për të filluar ndërtimin e kësaj fuqie./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Studimi/ Hakmarrja u fal njerëzve më shumë kënaqësi sesa falja

Publikuar

-

Nga

Një studim i ri, ka zbuluar se kur njerëzit shohin një film apo lexojnë një roman, ata kënaqen më shumë kur shohin se njerëzit e këqij e marrin ndëshkimin e tyre, sesa kur këta të fundit falen. Ndërkohë, edhe pse ata nuk i pëlqejnë dhe aq historitë me falje, njerëzit i cilësojnë ato si më kuptimplota dhe provokuese, sesa historitë kur të këqijtë marrin ndëshkimin e merituar.

“Ne njerëzve na pëlqejnë tregimet, ku ndëshkohen personazhet negativë. Dhe kur ata ndëshkohen më shumë sesa u takon, ne ndjejmë kënaqësi”- thotë Metju Grizard, autori kryesor i studimit dhe asistent profesor i komunikimit në Universitetin Shtetëror të Ohajos në SHBA.

“Megjithatë, njerëzit i vlerësojnë më shumti historitë ku ka falje, ndonëse nuk i shohin ato si shumë argëtuese”- theksoi ai.

Studimi në fjalë, përfshiu 184 studentë që lexuan tregime të shkurtra, për të cilat u tha se ishin komplote mbi seriale të mundshme televizive. Studentët lexuan në total 15 tregime:në të një të tretën prej tyre, personazhi negativ trajtohej pozitivisht nga viktima; në një të tretën tjetër ai merrte ndëshkimin e merituar; dhe në një të tretën e mbetur, ndëshkohej më shumë sesa do të kishte qenë një dënim i përshtatshëm për krimin e kryer.

Për shembull, njëra nga historitë fliste për një person që i vjedh 50 dollarë një kolegu. Pjesëmarrësit lexojnë një nga tre përfundimet e mundshme. Në një skenar, viktima qeras me kafe hajdutin, pra e fal atë; në një tjetër, viktima hakmarret duke i vjedhur hajdutit një shishe uiski që kushton 50 dollarë (ndëshkim i barabartë); dhe në versionin e tretë viktima rimerr paratë e tij dhe shkarkon pornografi në kompjuterin e punës të kolegut hajdutit (mbi-ndëshkim).

Menjëherë pas leximit të secilit skenar, pjesëmarrësit u pyetën nëse u pëlqeu apo jo tregimi. Shumë njerëzve u pëlqeu më shumë tregimi, ku hajduti pëson një ndëshkim të drejtë, thotë Grizard. Ndërkohë studiuesit matën kohën që iu desh lexuesve të zgjedhnin një nga alternativat. Ata zbuluan se lexuesit merrnin më pak kohë për t’u zgjedhur historitë, ku fajtori merr ndëshkimin e barabartë, se sa në rastin kur falen apo ndëshkohen në mënyrë joproporcionale.

LEXO EDHE:  Video/ Përgjimet e rrjetit të prostitucionit zbulojnë deputetin klient

LEXO EDHE:  Pse 1979-a, ishte viti që formësoi botën e shekullit XXI

“Njerëzit kanë një përgjigje instiktive në lidhje me ndëshkimin e njerëzve që kanë bërë një faj ndaj dikujt, dhe kur një histori rrëfen atë që ata presin, shpesh përgjigjen më shpejt se në rastet e tjera”- shprehet Grizard.

Kur ndëshkimi nuk i përshtatej krimit, pjesëmarrësve i duhej pak më shumë kohë për të reaguar, me pëlqim ose mospëlqim ndaj tregimit që sapo lexuan. Eksperti thotë se arsyeja mund të shpjegohet me pjesën tjetër të studimit. Pasi lexuan 15 tregimet, pjesëmarrësit i renditën në bazë të kënaqësisë së përfituar.

Ata mendonin se tregimet, ku personat e këqij marrin ndëshkimin e merituar, ishin më të kënaqshme, ndërsa ato ku faleshin njerëzit e këqij, ishin më pak të pëlqyera. Ndëshkimi i barabartë, renditej diku në mes. “Duket se dominon ana më e errët, ajo e shijimit të hakmarrjes”- thekson Grizard. Në përgjithësi, rezultatet sugjerojnë që një ndëshkim i drejtë, është “standardi intuitiv moral”, që e kemi më të lehtë ta pranojmë./ Eurekalert-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Rënia e trishtë e një gjeniu/ Ku gaboi Nikola Tesla?

Publikuar

-

Nga

* Nikola Tesla, e nisi karrierën e tij me perspektivën e njërit prej njerëzve më të zgjuar të kohës së tij, dhe e mbylli atë mjerim dhe dëshpërim në një dhomë hoteli në Nju Jork në vitin 1943. Po pse ndodhi kjo? Si mundi të katandisej në atë mënyrë, një mendje kaq gjeniale dhe unike?

Të gjithë shpikësit, propozojnë ide që nuk funksionojnë, që janë shumë të kushtueshme për t’u vënë në zbatim, apo që nuk bëhen dot popullore dhe praktike. Tek e fundit edhe ata janë njerëz, ndaj janë të prirur të bëjnë gabime si ne të tjerët. Për fatin e tij të mirë a të keq, Tesla përjetoi rrallë ndonjë dështim në gjithçka që krijoi, ndërsa vlerësohej si një njeri “shumë krenar”.

Ndoshta kjo ishte e pritshme, duke pasur parasysh aftësitë e tij të mahnitshme intelektuale. Por e kombinuar me mungesën e aftësive në biznes, dhe zakonet e çuditshme që rrjedhnin nga një çrregullim i dyshuar i personalitetit, ajo prodhoi një “recetë” për pasoja katastrofike, si në sferën profesionale ashtu edhe në ato personale.

Për më tepër, shumicën e kohës ai dukej i paaftë për t’u shoqëruar me shpikësit e tjerë apo biznesmenët, për të cilët ai kishte dëshpërimisht nevojë për të financuar shpikjet e tij më të famshme. Për një nga projektet e tij më ambicioze, ai arriti të bindë biznesmenin shumë të pasur dhe të fuqishëm të naftës, J.P.Geti.

Kur Tesla vendosi të ndërtojë një antenë të madhe të komunikimit në Long Ajland, Nju Jork, ai takoi manjantin për t’i kërkuar financimin e projektit. Ndërsa Tesla mund të mos ketë pasur vetë shumë aftësi për të bërë biznes, ai ishte të paktën në këtë rast një tregtar i shkëlqyer, duke e bindur Getin të investojë 150 mijë dollarë dollarë, një shumë tepër e madhe në vitin 1898.

Megjithatë ai projekt do të dëshmohej si dështimi i fundit i Teslas, kur edhe Geti e humbi besimin në planet e shkencëtarit, dhe duke refuzuar t’i japë fonde të tjera.

Tesla donte të ndërtonte një sistem komunikimi për të gjithë botën, që do të niste me Uordenklif, një antenë e madhe në qendër të Long Ajland. Nga atje, Tesla ëndërronte të realizonte të parin transmetim pa tel jashtë SHBA-së. Ai mendonte se ai plan do t’i sillte më në fund famën, respektin dhe njohjen që meritonte.

Për fat të keq, mungesa e truallit, dhe përparimi i konkurrentëve të tij si Edison dhe Xhorxh Uestinghauz në këtë fushë, do të sillnin dështimin e tij. Në fakt, kishte shenja në jetën e tij të hershme, se Tesla nuk kishte temperamentin e duhur për të pasur sukses në biznes, pavarësisht shpikjeve të shkëlqyera që patentoi.

LEXO EDHE:  Video/ Përgjimet e rrjetit të prostitucionit zbulojnë deputetin klient

LEXO EDHE:  Të arrijmë një marrëveshje, Evropa s’përballon dot më çmendurinë “Brexit”

Thuhej se ai vuante nga çrregullimi obsesivo-kompulsiv OCD, dhe kishte shumë zakone të çuditshme. Ai ishte një nga mendjet më të shkëlqyera në historinë e shkencës. Por personaliteti i tij i veçantë, e bëri tepër të vështirë që të jetonte plotësisht në përputhje me potencialin e tij.

Ai pësoi një krizë nervore në fund të viteve 1870, jo shumë kohë përpara se të shkonte në Amerikë në vitin 1884, pa asnjë njohje dhe pa para. Por ai kishte një letër që e rekomandonte tek Edisoni, nga një prej mësuesve të universitetit të tij. Edison e punësoi menjëherë Teslan, por që të dy burrat nisën të grinden me njëri-tjetrin dhe shumë shpejt Tesla u shkëput më vete.

Puna e tij në fushën e rrymave alternative (AC) me mbështetjen financiare të Uestinghauzit, rivalizoi drejtpërdrejti rrymën direkte (DC) të Tomas Edisonit, dhe madje edhe me atë të Guglielmo Markonit, shpikësi italian që njihet si “babai” i radios moderne dhe transmetimet pa tel.

Pas një serie pengesash, Tesla nuk la asnjëherë shenjë në asnjë fushë, dhe ndërroi jetë i dëshpëruar në një hotel të Nju Jorkut. Ne e dimë sot, falë shkencës moderne të shëndetit mendor, që Nikola Tesla vuante me gjasë nga çrregullimet obsesivo-kompulsive OCD, dhe çështje të tjera që e bënë atë të paaftë për të vepruar në interesin e tij më të mirë gjatë gjithë jetës.

Është një përrallë e trishtuar, fundi për një shpikës, që ishte po aq i zgjuar (me siguri më shumë) se rivalët e tij, por thjesht nuk ishte në gjendje të përballonte kurthet e jetës në qarqet e biznesit. Prandaj, ai u keqpërdor, u keqtrajtua në fushat që meritonte të hynte, dhe në të cilat duhej të kishte pasur sukses./Thevintagenews.com- Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE