Connect with Us

Dëmet nga tërmeti/ Basha prezanton planin me tre pika

Politikë

Dëmet nga tërmeti/ Basha prezanton planin me tre pika

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë një takimi që ka zhvilluar sot me banorë të lagjes nr.17, të Durrësit, ka prezantuar edhe planin me tre pika që do ti propozojë qeverisë.

Basha theksoi se vlerësimi i banesave duhet të përshpejtohet, në mënyrë që të qetësohen banorët, por sërish nuk ka lënë pa përmendur edhe të ashtuquajturit oligarkë.

“Duhet të bëhet sa më parë vlerësimi i banesave, gjë e cila shërben për qetësimin e banorëve. Plani ynë që do t’ia propozojmë qeverisë, ka tre pika.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha pret Elhaida Danin në prag të pjesëmarrjes në Eurovizion

Së pari, organizimi i qindra inxhinierëve që ofrohen vullnetarisht për të përshpejtuar vlerësimin e banesave.

Së dyti, ndarjae tyre në të banueshme dhe të pabanueshme.

Dhe së treti, të përdoret fuqitë që ka qeveria në gjendje për fatkeqësitë natyrore. Pra, të anullohen 150 milion dollarë për oligarkët dhe këto të destinohen urgjent për t’ju ardhur në ndihmë banorëve në nevojë”-tha ndër të tjera Basha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarata që trazoi rrjetin/ Rama: Me thon t’drejtën edhe unë nuk i du hiç brekët!

Publikuar

-

Nga

“Me thon t’drejtën edhe unë nuk i du hiç brekët!” Kjo është deklarata e kryeministrit Edi Rama, e cila ka trazuar rrjetin gjatë ditës së sotme.

Këtë deklaratë kryeministri e ka bërë në filmin “I Love Tropoja” të Ermal Mamaqit, e cila nuk ka dalë akoma në treg.

Në këtë film, Rama është xhaxhai i Ermalit dhe luan rolin e një njeriu të keq, që nuk e respekton ligjin.

LEXO EDHE:  Këshilltari demokrat pyet Bashën: A do të flasin nesër Grida dhe Salianji?

LEXO EDHE:  PD paralajmëroi protesta në Shkodër/ “Surprizon” PS, ja vendimi i papritur

Ajo çfarë tërhoqi fillimisht vëmendjen e mediave dhe qytetarëve, ishte pamja e kreut të qeverisë, i cili shfaqej me flokë të gjata dhe me një sy të verbër.

Ndërkohë është publikuar traileri i filmit, ku shfaqet më qartë look-u i Ramës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Muka nuk pranon ndihmën e Erdoganit/ Na konsideron turq, mos e përqafoni lypjen e Ramës

Publikuar

-

Nga

Turqia është zotuar të ndërtojë 500 banesa në Shqipëri, por duket se ky lajm nuk është pritur mirë nga ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Muka ka shprehur indinjatën, pasi thotë se Turqia nuk i cilëson shqiptarët në si minoritet, por si turq.

“Turqia njeh Greket dhe Armenet si minoritet por jo shqiptaret ne Turqi (qe jane mbi 5 milione), pasi na konsideron ne shqiptareve turq! Si mundet ne te perqafojne lypjen e kryeministrit te nje shtet qe nuk na njeh te drejtat?!

Pse mbroni lypjen e kryeministrit, dhe nuk pyesni veten ku kane shkuar taksat qe kemi paguar?! Nese taksat tona nuk do ishin vjedhur, sot do kishte para per te perballuar jo 500 shtepi, por 5000 e me shume! Nese taksat tona nuk do ishin vjedhur, sot kryeministri i vendit nuk do na turperonte si komb dhe te na nxirrte ne shitje!”, deklaron ish-zv.ministri, teksa kërkon të mos përkrahet mbështetja që po na jep presidenti Recep Tayyip Erdogan.

LEXO EDHE:  Këshilltari demokrat pyet Bashën: A do të flasin nesër Grida dhe Salianji?

LEXO EDHE:  Zbardhen detajet/ Ja sa e ka paguar PD Anila Bashën

“Pse mendoni se vendet e Bashkimit Europian nuk na ndihmojne? Vendet perendimore me drejtesi te forte nuk e financojne korrupsionin! 500 shtepi nuk jane asgje para asaj qe Turqia fiton duke shfrytezuar pasurite e kromit (dhe pasuri te tjera) ne Shqiperi! Paraja qe Turqia ka marre nga kromi nuk ka sjelle zhvillim te vendit, perkundrazi varferi! Per ata qe e duan Erdogan, le te shkojne ne Turqi dhe te kuptojne perpjekjet e popullit turk per te larguar pushtetin diktatorial. Ndihma dhe lemosha e nje diktatori nuk sjell zhvillim!

Eshte vetem forca dhe puna jone si komb qe mund te ndertoje shtetin Shqiptare!”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministri i Jashtëm grek tregon kur do rifillojnë negociatat me Shqipërinë/ Zbulon takimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

Negociatat mes Shqipërisë dhe Greqisë pritet të rifillojnë sërish pasi të normalizohet situata e krijuar nga tërmeti.

Kështu të paktën ka lënë të nënkuptohet ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias gjatë një deklarate për mediat.

Dendias foli për vizitën e tij në Shqipëri menjëherë pas tërmetit të 26 nëntorit, ndërsa tha se gjatë ditëve në vijim do të angazhohet në takime me homologët francezë dhe holandezë.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha pret Elhaida Danin në prag të pjesëmarrjes në Eurovizion

LEXO EDHE:  “Shqipëria e Madhe”, shpërthen zyrtari amerikan që “ia mblodhi” Bashës dhe Ramës/Ja kujt ia tërheq veshin

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se ministri i Jashtëm do t’i kërkojë këtyre dy shteteve t’i hapë negociatat Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, pasi e ka cilësuar këtë si objektiv strategjik të Athinës.

Ndërkohë Denias ka njoftuar se mëngjesin e 9 dhjetorit do të mbajë takime me ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE