Connect with Us

Zbulohet si Ben Blushi dhe Top Media “kryqëzuan” kryebashkiaken e Durrësit

Politikë

Zbulohet si Ben Blushi dhe Top Media “kryqëzuan” kryebashkiaken e Durrësit

Publikuar

-

Mbrëmjen e e djeshme qarkulloi në rrjet intervista e kryebashkiakes së Durrësit, Valbona Sako, për televizionin Top Channel.

Sako bëri një deklaratë shokuese lidhur me viktimat që la pas tërmeti duke u shprehur: Për hirë të vërtetës duhet ta themi që ky ishte një tërmet i nivelit shkatërrimtar, por të jemi të kënaqur dhe me 50 viktima për asye se në raste të tjera kanë qenë mbi 100 viktima.

Kjo deklaratë e Sakos gjatë intevistës nuk u ndoq dhe nuk u dënua në moment nga gazetarja e cila po intervistonte.

Më pas ishte gazeta Shqip, po pjesë e Top Medias e cila ripublikoi videon e e cila bëri xhiron e rrjetit mbrëmjen e djeshme.
Ky është një skenar alla Ben Blushi që ka “dëshmore” një kryebashkiake të PS.

Deklarata e Sakos ngjalli reagime të ashpra nga njerëz në radhët e politikës por edhe nga njerëz të thjeshtë të cilët e kryqëzuan me komente negative.

Ndërkohë pas publikimit të videos, Sako iu hakërrye publikuesve, duke thënë se fjalët e saj janë nxjerrë nga konteksti.

LEXO EDHE:  Samiti i Diasporës/ Blushi: Dështoi t'i sigurojë shqipëtarëve në emigracion të drejtën e votës

“Në vend që të kontribuojnë për familjet në nevojë, ka nga ata që i përdorin minutat dhe statuset e tyre për të shkëputur fjalë nga konteksti dhe për t’i shtrembëruar ato”, tha Sako.

Mëngjesin e sotëm, kryebashkiakja Sako ka vendosur të japë dorëhqejen nga detyra.

“E lënduar nga reagimi i madh negativ ndaj një prononcimi që bëra, nën një stres që i kalon fuqitë e mia, jap dorëheqjen nga detyra e Kryetares së Bashkisë Durrës. Falenderoj nga zemra të gjithë ata që më besuan dhe shpresoj në mirëkuptimin e të gjithëve”, thuhen në njoftimin e Sakos./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi e pranon/ “Kemi faj për largimin e shqiptarëve”

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka pranuar fajin e opozitës gjatë një takimi me strukturat në Fier.

Kryemadhi deklaroi se fajtori kryesor për largimin e të rinjve është kryeministri Edi Rama, por nuk anashkaloi as opozitën.

Aleatja e Lulzim Bashës tha se opozita është treguar indiferente dhe nuk i ka ushtruar mjaftueshëm presion kryeministrit për premtimet e pambajtura dhe sipas saj kjo ka sjellë largimin e shqiptarëve.

“Shkuam në SHBA, takuam disa të rinj që po shkolloheshin por kishin vetëm një merak që të ktheheshin në Shqipëri. Por ama nëse do të martoheshin aty, ata premtuan se nuk do të ktheheshin pasi donin shkollim dhe shërbime të njëjta në Shqipëri si në SHBA.

LEXO EDHE:  Skandal seksual/ Cili ministër do të japë dorëheqjen sot ?

LEXO EDHE:  Ben Blushi: “Kryeministrin tim” e pritën më mirë se tuajin

Ata fajësonin politikën për largimin e shqiptarëve. Kemi faj ne që nuk i kemi kujtuar Ramës 300 mijë vendet e punës, por mbylli qindra dyer shtëpisë që ikën në emigracion. Mbyllën biznese, pagat e shqiptarëve i la në vend, por rriti çmimin dhe kostot e jeteës. Para 6 vjetësh, energjia elektrike të njëjtën sasi e paguan dyfish. Të gjitha këto janë jë mungesë e vëmendjes që ne kemi treguar ndaj Ramës, mungesë indiferencë ndaj Ramës, vrasës i punësimit të të rinjve në SHqipëri. Trokasim, bisedojmë dhe të gjithë kërkojnë shpresë. Të rinjtë besojnë tek LSI-ja”, tha Kryemadhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Greva e naftëtarëve/ Luan Baçi: Punëtorët po sakrifikohen, pushtetarët vijojnë festën e Shën Valentinit

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Luan Baçi akuzon qeverinë se i ka lënë në mëshirë të fatit punëtorët e nënstacionit elektrik dhe pompimit të naftës në Poçem të Mallakastrës, të cilët ndodhen në ditën e tretë të grevës së urisë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Baçi shprehet se adminstrata dje festoi nëpër vendet e relaksit dhe me kolektivin, por për grevistet nuk tregoi asnjë interesim.

“Ne diten e trete, te greves se urise, te punonjesve te pompave te ujit, te nen stacioni, ne Ballsh. Asnje interesim nga pusht…etaret, asnje shqetsim, per ta. Me shpirtekazmerine e tyre, me ligesine qe i karakterizon, njelloj si lideri i tyre psikopat edhe keta, po vazhdojne te festojne shen valentinin, edhe sot, jetojne si ne parajse.

Dje ne 14 shkurt, e festuan festen me administraten, ne oren 13 te mesdites, punonjesit e administrates se Kadastres, te Drejtoris, se Targave dhe Patentave, te Tatimeve…etj…u larguan nga zyrat drejte vendeve te relaksit….kolektivisht, nostalagjia e kolektivitetit. Sot si duket bejne formalitetet serioze…Do te vazhdojne dhe neser…qe jave te filloj sa me e mbare.Banoret e Mallakastres, ne greve urie, kerkojone pagat, e prapambetura, kane femijet pa buke. Po sakrifikohen, per te sensibilizuar, pusht …etaret, po bejne thirrje, kryetareve te bashkive, Fier, Patos dhe Mallakaster, po bejne thirrje, Deputeteve te zones, por keta jane te zene, me punet e stines….ne keto dite pushimesh dhe relaksi…

Turp 100 here turp. Qytetare te Mallakastres, Fierit, Patosit, ju punonjes te nderuar te uzines, ju greviste, qe po vet sakrifikoheni, me te drejte, per buken e femijeve tuaj. Jemi me ju, ne mbeshtetje tuaj, te gatshem, te bashkohemi me ju per kauzen tuaj te drejte.  

Ju jeni vellezerit tane. Mos prisni tju kuptojne qeverritaret e sotem, ata jane, shkaku, qe ju nuk paguheni, ata, i marrin parat tuaja, ata jane pronaret e vertete te uzines, ata bejne gjithçka, te keqe ndaj jush. Mos u besoni disa “drejtuesve ” te protestave tuaja, qe jane shefa ne uzine, ata bashkpunojne, me pusht…etaret,  ata paguhen nen dore, per te manipuluar, protesten tuaj te ndershme. Behuni bashke, marshoni paqesisht, kerkoni mbeshtetjen, e bashkeqytetareve, te cdo banori, te çdo politikani, te çdo lloj krahu qofte.

LEXO EDHE:  Ben Blushi zbulon turpin e KQZ/ Paradoksi që po ndodh

LEXO EDHE:  Blushi hedh “bombën” në Kuvend/Saimir Tahiri taksë e Ilir Metës për ...!

Ketu beni dallimin :

I therrisni te gjithe drejtuesit e qarkut, deputetet, te te gjitha forcave politike dhe shikoni ,kush do jete i gatshem, te vije bashke me ju dhe tju mbeshtese ne kauzen tuaj te drejte.

Dhe do te shikoni, se menjeher do tju thone disa nga pseudo drejtuesit, qe keni aty :

“Jo politike jo politike”, kjo thenie mashtruse, prej manipulatoreve te paguar, ju mban te izoluar, pa perkrahje. Mos lejoni tju manipulojne, ju jeni ne te drejten tuaj. Ne jemi me ju, ne ju mbeshtesim”, shkruan nw reagimin e plotw./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Austria pro hapjes së negociatave/ Ambasadori Steiner: Shpresoj të ndodhë shpejt

Publikuar

-

Nga

Austria është shprehur pro hapjes së negociatave për Shqipërinë.

Ambasadori austriak Christian Steiner në një deklaratë të bërë gjatë kumtesës së organizuar nga Ambasada Austriake në Shqipëri dhe qendra Arka në Shkodër, tha se shpreson që negociatat të hapen shumë shpejt.

“Shpresojmë për më të mirën, dhe vendimi për hapjen e negociatave të ndodhë shumë shpejt. Një aspekt shumë i rëndësishëm është mbështetja që jep Austria në procesin e integrimit europian të Shqipërisë dhe shpresojmë që të kemi nisjen e hapjes së negociatave për anëtarësim sa më shpejt. Për ne është shumë i rëndësishëm është edhe aspekti i Sigurisë dhe Bashkëpunimit të Evropë, ku këtë vit Shqipëria ka marrë edhe kryesimin e OSBE-së që është një hap shumë i rëndësishëm dhe po bënë një punë të mirë”, u shpreh ambasadori.

LEXO EDHE:  Video/ Ja kamikazi që hodhi veten në erë brenda xhamisë në Kuvajt

LEXO EDHE:  Samiti i Diasporës/ Blushi: Dështoi t'i sigurojë shqipëtarëve në emigracion të drejtën e votës

Kujtojmë se Austria e ka shprehur edhe më parë mbështetjen e saj në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit europian./ CNA.al

LEXO TE PLOTE